Karkey, Pakistan tazminatı ödemezse icraya başvuracak

Karadeniz Elektrik Üretim AŞ, Pakistan'dan almaya hak kazandığı 800 milyon dolarlık tazminatla ilgili anlaşmaya varılamaması durumunda icra işlemi başlatacak.

Karkey, Pakistan tazminatı ödemezse icraya başvuracak

Karadeniz Holding AŞ iştiraki olan Karadeniz Elektrik Üretim AŞ'nin (Karkey) Pakistan hükümetinden almaya hak kazandığı 800 milyon dolarlık tazminatla ilgili anlaşmaya varılamaması durumunda icra yoluna başvurulacağı bildirildi.

Şirketten yapılan açıklamada, firmanın biri yüzer elektrik santrali olmak üzere 3 adet gemisinin 2012 yılından bu yana Pakistan tarafından haksız ve hukuksuz şekilde alıkonulduğu belirtildi.

Aradan geçen sürede yıpranmış ve çürümeye yüz tutmuş bu gemilerin mülkiyetinin hakem heyetinin kararına uyularak hükmedilen söz konusu tazminatın eksiksiz bir şekilde taraflarına ödenmesi durumunda Pakistan'a devredileceği ifade edildi.

Pakistan Yüksek Mahkemesinin 2012'de imzalanan tüm kiralamaya dayalı enerji projelerini iptal ettiği belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Bu iptal kararında projelerin o anki durumu, gerçekleşmiş yatırım miktarı, işletmede olup olmadığı göz ardı edilip tümü aynı şekilde değerlendirilmiştir. Verilmiş olan bu haksız karar neticesinde Karkey olarak imzalamış olduğumuz sözleşmemiz de iptal edilmiştir. Ayrıca Pakistan idari makamları çeşitli bahanelerle şirketimizden farklı tutarlar talep etmiştir. Şirketimiz tarafından bu ödemelere itiraz edilmesi sonucunda da gemilerimiz Pakistan tarafından haksız ve hukuka aykırı bir şekilde alıkonulmuştur."

Yakın zamanda Pakistan ile tazminatın ödenme süreci ve şekline ilişkin bir anlaşma yapılmak istenildiği aktarılan açıklamada, "Pakistan bu konuda çalıştığını ve bize dönüş yapacağını bildirdi ancak herhangi bir anlaşmaya varılamaması durumunda, Uluslararası Yatırım Anlaşmazlıkları Çözüm Merkezi (ICSID) konvansiyonu üyesi ülkelerde yasal icra yoluyla tahsil haklarımızı kullanmak zorunda kalabiliriz." ifadeleri kullanıldı.

Gemilerden biri 2014'te serbest bırakıldı

Pakistan İslam Cumhuriyeti aleyhine, 2'si yüzer elektrik üreten 4 gemisi dahil çeşitli hak ve mülkiyet haklarının ihlal edildiği gerekçesiyle 2013 yılında tahkime başvuran Karkey, dün, uğradığı hak kaybı nedeniyle 800 milyon dolarlık tazminat kazandığını duyurmuştu.

ICSID, 2014 yılında Pakistan'ın haksız yere alıkoyduğu Karadeniz Powership Kaya Bey gemisinin serbest bırakılmasını ara karara bağlamış ve gemi bu dönemde geri dönebilmişti.

Karkey, yurt içi ve uluslararası enerji pazarında halen 2 bin 700 megavat kurulu güce sahip 13 yüzer elektrik üreten gemisiyle dünyanın en büyük enerji filosuna sahip bulunuyor.

İnşa süreci devam eden ilave 5 bin 300 megavat gücündeki enerji gemileriyle açık denizlerdeki kurulu gücünü 8 bin megavata çıkarmayı hedefleyen şirket, Türkiye, Endonezya, Gana, Lübnan, Mozambik, Zambiya, İngiltere ve Hollanda başta olmak üzere 15 ülkede faaliyet yürütüyor.

Malezya’da 680 Çinliye dolandırıcılık şüphesiyle gözaltıMalezya’da internet dolandırıcılığı suçundan 680 Çin vatandaşının gözaltına alındığı açıklandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber