‘Özel tüketim’e IMF düzeltmesi

IMF, Bakanlar Kurulu’na verilen vergilerin beş katına çıkarma yetkisinin daraltılmasını ve fon paylarının bütçe içine alınmasını isterken, talebi olumlu karşılayan Maliye, Plan Bütçe Komisyonu’nda düzeltecek

‘Özel tüketim’e IMF düzeltmesi

IMF, Bakanlar Kurulu’na verilen vergilerin beş katına çıkarma yetkisinin daraltılmasını ve fon paylarının bütçe içine alınmasını isterken, talebi olumlu karşılayan Maliye, Plan Bütçe Komisyonu’nda düzeltecek

HARUN GÜREK Ankara

Geçtiğimiz ay sonuna kadar yasalaşması gerekirken Meclis’e geçen hafta gönderilen özel tüketim vergisi (ÖTV) yasa tasarısına bu kez ekonomi yönetimi ve IMF’den itiraz geldi. Devlet Bakanı Kemal Derviş ve IMF tasarının değiştirilerek, Bakanlar Kurulu’na verilen yetkilerin daraltılmasını ve fon paylarının bütçe içine alınmasını istedi.
Bakanlar Kurulu’nun geçen hafta kabul ettiği tasarı, ÖTV’ye tabi ürünlerden daha önce kesilen fon ve payların aynen sürdürülmesini öngörüyor. Tasarı şehit dul ve yetimleri ile mera fonu gibi fonlar için alkollü içkiler ve tütün ürünlerinden yapılan kesintilerin bütçeye girmeden doğrudan ilgili hesaplara ya da banka hesaplarına aktarılmasını düzenliyor.
Tasarı, Bakanlar Kurulu’na tütün ürünleri, alkollü içkiler, taşıtlar, beyaz ve kahve rengi eşya gibi mallardan kesilecek ÖTV’nin miktarını beş katına artırma yetkisi de veriyor.

Önergelerle değişecek
Edinilen bilgilere göre Hazine, fonların geçen yıl bütçe içine alındığını, ancak kesintilerin bütçe dışında sürdürülmesinin şeffaflıkla çeliştiğine dikkat çekiyor. Aynı çelişkiye değinen IMF heyetinin de burada düzeltme istediği öğrenildi. Bakanlar Kurulu’nun vergi artırma yetkisinin çok geniş tutulduğunu da belirten IMF heyetinin itirazlarını Derviş’in de haklı bulduğu, Maliye Bakanlığı’ndan tasarıda değişiklik yapılmasını istediği belirtildi.
Maliye’nin istenen değişikliklere olumlu baktığı ve tasarının Plan Bütçe Komisyonu’nda görüşülmesi sırasında verilecek önergelerle düzelteceği kaydedildi.

Otomobilde ÖTV yüzde 27 - 50 arasında
Akaryakıt
Mal türüÖTV miktarı
Kurşunsuz süper benzin767.100 TL/litre
Kurşunsuz normal benzin739.000 TL/litre
Kurşunlu normal benzin739.000 TL/litre
Kurşunlu süper benzin779.000 TL/litre
Motorin516.378 TL/litre
Gazyağı483.006 TL/litre
Bütan357.375 TL/litre
Propan357.375 TL/litre
Benzol779.100 TL/litre
Solvent Nafta779.100 TL/litre
Doğalgaz5.000 TL/metreküp


Taşıt araçları
Mal türüÖTV miktarı
Otobüsyüzde 1
Midibüsyüzde 4
Minibüsyüzde 9
Otomobil (1600 cc altı)yüzde 27
Otomobil (1600 - 2000 cc arası)yüzde 46
Otomobil (2000 cc üstü)yüzde 50
Eşya taşıma araçlarıyüzde 4
Yatlaryüzde 8
Yolcu ve gezinti gemisiyüzde 6.7


İçecekler
Mal türüÖTV miktarı
Kolalı gazozlaryüzde 25
Biralaryüzde 48.7
Şaraplaryüzde 48.7
Alkollü diğer içkileryüzde 212


Diğer
Mal türüÖTV miktarı
Sigarayüzde 49.5
Parfümyüzde 6.7
Saç spreyiyüzde 6.7
Kitap ve gazeteyüzde 6.7
Klimayüzde 6.7
Televizyonyüzde 6.7
Termosifonyüzde 6.7

EKONOMİ


“U” dönüşü yapmak isterken kazaya neden olduErzurum’da meydana gelen trafik kazasında kontrolsüz dönen otomobil karşı istikamette gelen başka bir otomobille çarpıştı. Kazada her hangi bir can kaybı yaşanmazken kaza anı MOBESE kameralarına saniye saniye yansıdı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber