Geri Dön

Siyasetci kaliteyi sevmiyor

Siyasetci kaliteyi sevmiyor

6. Ulusal Kalite Kongresi'ne, özel sektör yöneticileri büyük ilgi gösterirken, Devlet Bakanı Işın Çelebi dışından hükümetten hiçbir yetkili kaliteyi tartışmaya gelmedi.

TÜRK Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) ve Kalite Derneği'nin (KALDER) ortaklaşa düzenledikleri ve aralarında Milliyet Gazetesi'nin de bulunduğu 64 firmanın sponsor olduğu 6. Ulusal Kalite Kongresi dün başladı. Kongrenin bu yılki konusu "Toplam Kalite Yönetimi ve Ekonomi Yönetiminde Kalite" oldu.
İki gün sürecek olan kongrenin ilk gününde, çoğunluğu özel sektör yöneticileri olmak üzere 2 bin kişinin üzerinde katılım gerçekleşti. Lütfi Kırdar Kongre salonlarındaki toplantılarda siyasilerden hiç kimseyi göremeyen izleyiciler, "anlaşılan siyasetçi kaliteyi sevmiyor" yorumunda bulundular.
Kongrenin açılışını TÜSİAD Başkanı Muharrem Kayhan, KALDER Yönetim Kurulu Başkanı Yılmaz Argüden ve Alcatel Yönetim Kurulu Başkanı Serge Tchuruk yaptı. Muharrem Kayhan konuşmasına, Avrupa Kalite ödülünü kazandıran Beksa ve Netaş'ı tebrik ederek başladı. 1992'de kalite kongresini başlatıp 1993'te ilk kalite ödülünü verirken Türkiye'de toplam kalite yönetiminin yararlarının çabuk kavranacağı konusunda güçlü bir inanca sahip olduklarını söyleyen Kayhan, küreselleşmeye ayak uydurmanın gerektiğini belirterek, "Bu artık bir tercih değil kaçınamayacağımız bir zorunluluk haline geldi" dedi.

KALDER Yönetim Kurul Başkanı Yılmaz Argüden'de konuşmasında bilgi çağıyla beraber teknoloji ve bilgide büyük değişim olduğunu dikkat çekerek yönetim tarzımınızın da değiştiğini söyledi. Argüder toplam kalite yönetiminin önemine değinerek, "Beksa 1990'da krizden çıkıp Avrupa'nın en iyi şirketi oluyorsa Türkiye'de krizden çıkıp en iyi olabilir. Toplam kalite yönetimi sorunlarımızın ilacıdır" dedi.
Konuşmacılar arasında yeralan Alcatel Yönetim Kurulu Başkanı Serge Tchuruk ise hedeflerinin 2 binli yıllarda daha yüksek kaliteyi ve hızı yakalamak olduğunu söyledi. Büyük bir şirket olmalarına rağmen hızlı harket ederek rekabet ortamında ön planlara çıkmak gerektiğini belirten Tchuruk, global olan ancak yerel bir firma gibi çalışarak çekirdek işlere önem verdiklerini açıkladı.

Kalite Kongresi bugün TÜSİAD, KALDER Kalite Ödül Töreni ile tamamlanıyor. Bugün yapılacak ödül töreninde Arçelik'in büyük ödülü alması beklenirken Ardem, İpekkağıt, Türk Elektrik Endüstrisi ve Erciyas Biracılık'tan birisi de başarı ödülü alacak.
FSM Köprüsü'nde alev alan otomobilden son anda indilerFatih Sultan Mehmet Köprüsü'nde seyir halindeki otomobil bir anda alev aldı. Otomobilde bulunan 3'ü çocuk 5 kişi son anda inerken otomobil kullanılamaz hale geldi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber