Geri Dön

Türk firmadan Bağdat'a dev proje

Marmara İnşaat, Bağdat’ta 700 milyon dolar tutarında 6 bin konut anlaşması yaptı. Marmara Mühendislik ve İnşaat A.Ş’nin Yönetim Kurulu Başkanı Orakçı, projenin konut sayısı, konumu ve projenin büyüklüğü itibarıyla Türkiye ve Irak için 'müthiş bir yatırım' olduğunu söyledi.

Marmara Mühendislik ve İnşaat A.Ş ile Irak Sünni Divanı Vakfı arasında, başkent Bağdat’ın güneyindeki Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nın karşısında yapılması planlanan Dicle City Toplu Konutları’nın yapım anlaşması imzaladı. Anlaşmaya, arsa sahibi Irak Sünni Divanı Vakfı adına Vakfın Başkanı Prof. Dr. Ahmed Abdulgafur Samarrai, Marmara Mühendislik ve İnşaat A.Ş adına şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Vehbi Orakçı imza attı.

"Irak konut sıkıntısı çekiyor"

İmza töreninde konuşma yapan Sünni Divanı Vakfı Başkanı Samarrai, Dicle City Toplu Konutları’nın inşaatıyla Irak ve Irak halkına büyük bir hizmet sunacaklarını, hayata geçirilecek projede çok sayıda dairenin bulunduğunu ve bunları Iraklılara uygun fiyatlardan satılacağını, bu projenin diğer şirketler için yatırım alanında yeni ufuklar açacağını söyledi.

Samarrai, "Irak’ta yatırımcıları bekleyen çok sayıda arazi ve arsalar var. Samarra şehrinde Vakfa ait yatırıma uygun 400 dönümlük arsamız var. Irak, benzeri olmayan bir konut sıkıntısı yaşıyor. Dünyada hiçbir yer Irak’ın konut alanında yaşadığı sıkıntıyı yaşamıyor. Irak, petrol ülkesi ve büyük bütçeye sahip olmasına rağmen bu sıkıntıyı yaşıyor. İşe başladıktan 2 ay sonra Iraklılar’ın büyük ilgisini göreceksiniz” dedi.

İmzaya geçilmeden önce okunan anlaşma metninde Irak Sünni Divanı Vakfı’nın proje için tahsis ettiği boş arsa karşılığında hiçbir masraf yapmayacağı, sadece danışma hizmetinde bulunacağı, bunun karşılığında projeden elde edilecek gelirlerden yüzde 19’luk pay alacağı kaydedildi.

"1 milyar doların üzerinde satış bekliyoruz"

Marmara Mühendislik ve İnşaat A.Ş’nin Yönetim Kurulu Başkanı Orakçı, projenin konut sayısı, konumu ve projenin büyüklüğü itibarıyla Türkiye ve Irak için 'müthiş bir yatırım' olduğunu, Bağdat’taki geçmiş medeniyete yakışır şekilde tamamlayarak, Türkiye’nin bu alandaki imajını yükselteceklerini belirtti.

Projenin 3 yılda tamamlanacağını bildiren Orakçı, "45 gün içinde başlıyoruz. Projenin büyüklüğü yaklaşık 1 milyar dolar ve üzerinde olacak. Projede bin kişi çalışacak. Konutları 3 yıl sonra teslim edeceğiz. Maliyeti 700 milyon dolar ve satışları 1 milyar dolar üzerinde olacak. Çalışanların yüzde 70’i Türkiye’den gelecek. Mühendis ve ustalar Türkiye’den, yardımcıları Irak’tan olacak. Kum hariç demir ve tüm malzemeler Türkiye’den gelecek" diye konuştu.

Orakçı, konutların yapımı ve satışı konusunda herhangi bir sıkıntı beklemediklerini, 30 bin çalışanı, 100 binin üzerinde üyesi bulunan ve güven telkin etmesinden dolayı konut satış güvencesinin Sünni Divanı Vakfı’na ait olduğunu ve şu ana kadar konut alımı konusunda bin 500 talebin geldiğini söyledi.

Proje hakkında bilgi veren Orakçı, şunları söyledi: "Proje, Bağdat’ın merkez alanı içerisinde Dicle Nehri’nin kenarında. Projenin hayata geçirileceği yer, 250 bin metrekarelik arsanın üzerinde kuruluyor. Projenin içerisinde 3 boyutlu üniteler var. Ticari, konut ve ofis, kapsamlı proje şeklinde. Proje 6 bini aşkın konut, 200’e yakın ofis ve yaklaşık 60 bin metrekarelik 3 kattan oluşan alışveriş merkezi olacak. Şu ana kadar çok sayıda proje konuşuldu, hiçbiri hayata geçirilmedi. Bizim projemiz, imzalandı ve onay aşamasına geçti."

Aksaray'da tedbiren hastaneye kaldırılan 10'u Çinli 12 kişi taburcu edildiAksaray'da 'korona virüs'üne karşı tedbir amacıyla hastaneye kaldırılan 10'u Çinli 12 kişi taburcu edildi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber