14.06.2017 12:54 | Son Güncelleme:

FARC silahlarının yüzde 30'unu daha BM'ye teslim etti

Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri silahlarının yüzde 30'unu daha teslim etti. 20 Haziran'da sona erecek silah bırakma takvimi öncesinde, son yapılan teslimle FARC'ın silahlarının yüzde 60'ı BM tarafından alındı.

Kolombiya hükümeti ile FARC arasında imzalanan barış anlaşması kapsamında 20 Haziran'da tamamlanacağı açıklanan silah bırakma süreci, ülkede  oluşturulan 26 toplanma alanında BM Ateşkesi İzleme ve Doğrulama Mekanizması  (MM&V) gözlemciliğinde sürüyor.

Diğer toplanma alanlarının yanı sıra Cauca yönetim bölgesine bağlı  Buenos Aires kentinde yapılan ve canlı yayınlanan son teslimle FARC'ın  silahlarının yüzde 60'ı BM MM&V'nin eline geçti.

La Elvira toplanma alanında BM MM&V Komutanı General Javier Perez  Aquino ve diğer gözlemciler tarafından alınan silahlar tek tek kontrol edilerek  BM’nin konteynerlerine yerleştirildi.

Kolombiya hükümeti ile FARC arasında imzalanan barış anlaşması  çerçevesinde silah bırakma aşamasına, militanların ülkede oluşturulan 26 bölgede  toplanmasının ardından 1 Mart'ta geçilmişti.

FARC, 17 Mart'ta 140 silahını BM  MM&V'ye teslim ederek 50 yılı aşan çatışma geçmişinin ardından ilk kez silah bırakmıştı. Mayıs ayı sonunda sona ermesi gereken silah bırakma süreci,  tarafların aldığı ortak kararla 20 Haziran'a kadar uzatılmıştı.

'Bizim tek silahımız artık sözcükler olacak'

Örgüt silahlarının ilk yüzde 30'luk kısmını 7 Haziran'da teslim etmiş,  FARC lideri Rodrigo Londono, "Bir daha asla şiddet kullanmayacağız. Bizim tek  silahımız kelimelerimiz olacak. Buna söz verdik ve tutacağız. Bizi Kolombiya  halkının feraseti ile artık açık ve meşru bir siyasi mücadele bekliyor."  ifadelerini kullanmıştı.

FARC'ın silahlarının kalan yüzde 40'lık kısmı ise gelecek hafta BM'nin  eline geçmiş olacak.

Hükümet ile FARC arasında 2 Ekim 2016'da imzalanan ilk barış anlaşması  halk oylamasına götürülmüş, yaklaşık 13 milyon Kolombiyalının sandık başına  gittiği referandumda yüzde 50,24 "hayır" oyu çıkmıştı.

Küba'nın başkenti Havana'da yeniden masaya oturan tarafların uzun  görüşmelerinin ardından 12 Kasım 2016'da varılan yeni barış anlaşması, 24 Kasım  2016'da Devlet Başkanı Juan Manuel Santos ile FARC lideri Rodrigo Londono  tarafından imzalanmıştı.

Nüfusu 48 milyonu aşan Latin Amerika ülkesi Kolombiya'da yarım  yüzyıldan fazla süren çatışmalar, 260 bine yakın kişinin hayatını kaybetmesine ve  6 milyondan fazla kişinin göç etmesine neden olmuştu.

 

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0