Komşu komşu

Eklenme Tarihi11.10.2015 - 2:30-Güncellenme Tarihi20.10.2015 - 18:08

İstanbul'dan yola çıkarken hayatım boyunca girdiğim en güzel denize doğru yol aldığımı bilmiyordum. Uzun bir otobüs yolculuğu sonrası, sonunda Çeşme'ye geldik. 2 kişi gidiş dönüş 176 TL ödeyerek Sakız feribotunda yerimizi aldık ve yaklaşık 45 dakika sonra işte Sakız Adası:) Pasaport işlemlerinden sonra sizi adanın merkezindeki restoranlar karşılayacak. Eğer kalacak yeriniz varsa hemen yerleşin ve bir araba kiralayıp plajları gezmeye başlayın. Fazla zamanınız yoksa ve bizim gibi yaz tatili için geldiyseniz kültürel tarafı ve köyleri şimdilik bir kenara atın ve kendinizi suya bırakın:)

Biz genellikle programsız tatil yaptığımız için daha önceden kalacak yer ayarlamamıştık ama Sakız'a indiğimizdeBooking.com'dan havaalanına yakın olan bu hoteli bulduk ve çok memnun kaldık. 8 euro taksiye ödeme yaparak buraya ulaştık ve 2 gece 2 kişi için 100 Euro verdik. Sakız'a gelmeden önce yaptığım araştırmalarda genelde otellerinde kahvaltı yok diye okumuştum ama burada kahvaltı da var. Çalışanları da oldukça sıcakkanlı ve güler yüzlü. Rahatlıkla gidilebilir sadece merkeze biraz uzak onun dışında biz kaldığımız 2 gün boyunca hiçbir eksiğini görmedik. Gelir gelmez araba da kiralarsanız çok sıkıntı yaşayacağınızı sanmıyorum. Gezeceğimiz yerleri tek tek işaretleyerek gönderdiler bizi otelden:) Biz ilk günümüzü merkezi gezerek biraz fazla boşa geçirdik, siz böyle yapmayın:)

İkinci günümüzde ilk işimiz merkeze gidip 35euro'ya Europacar'dan araba kiralamak oldu. Aslında gelmeden önce pek çok koya gitmek vardı kafamızda ama zaman kısıtlı olunca sadece birine gitmek zorunda kaldık ki sanırım o en iyisiydi...Merkezden yaklalık 35-40 km kadar uzaklıkta Mesta köyü yakınlarındaki Ayia Dynami plajına glmek için tanelaları takip edin. Ama olurda bizim gibi "ya yanlış yere gidiyorsak" hissine kapılırsanız yol sormaktan çekinmeyin. Tüm içtenlikleriyle size yardım edeceklerdir. Yaşlılar İngilizce bilmiyor ama o kadar yardımseverler ki konuşarak anlatamazlarsa çareyi çizerek anlatmakta buluyorlar:)

     

 Bu arada yol boyunca bu minik yapılara rastlayacaksınız. Bunlar tam da o noktada trafik kazası geçirip hayatını kaybedenler için yapılan minik kulübeler. Bu kulübelere zaman zaman o kişinin yakınları gelip mum yakıyor ve su bırakıyorlar.

 

 

Tabelaları takip edip Ayia Dynami'ye geldiğiniz de sizi işte bu manzara karşılayacak.  Vakit kaybetmeden otoparka ve plaja hiç para ödemeden gelebileceğiniz bu denize bırakın kendinizi. Sakız'ın hemen hemen her plajında olduğu gibi burada da 'beach' denen bir şey yok ki bu da tam benim istediğim şey. Yanınıza şemsiye, yiyecek ve içecek almayı unutmayın. Eğer şemsiyeniz yoksa ve sabah erken geldiyseniz ağaçların gölgesinde yerinizi alabilirsiniz. Elleriniz buruşup dişleriniz birbirine vurana kadar çıkmak istemeyeciğimiz bu koyu sakın es geçmeyin. Biz, kiraladığımız arabayı bırakana kadar burada zaman geçirdik.

 

Sonrasında 5 Euro benzin alarak arabayı teslim ettik ve merkezdeki Foodlab isimli mekanda yemek yedik. Toplamda 13,70 Euro ödeyerek çoook büyük bir pizza ve soğan halkasıyla midemize bayram ettirdik. Eğer buraya giderseniz tek pizza söyleyin iki kişiye fazlasıyla yetiyor.

 

Bizim Türk kahvemiz varken Yunan kahvesini merak eder misiniz bilmiyorum ama bence denemeyin.

 

Sakız adasına bizim gibi yaz tatili için gidiyorsanız yiyecek, içeceklerden çok plajlarını keşfedin. Ve ben bir kez daha gider miyim? KESİNLİKLE EVET!:)

 

Yazarın Diğer Yazıları