Geri Dön

‘Afife’ 22. kez verildi

Bu yıl 22.’si düzenlenen Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri önceki akşam Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen bir törenle sahiplerine kavuştu. Törende 2017-2018 tiyatro sezonundaki performansları ve Türk tiyatrosuna verdikleri emekleriyle öne çıkan isimlere toplam 15 dalda ödül verildi.

‘Afife’ 22. kez verildi

Afife Tiyatro Ödülleri’nde, Türk tiyatrosunu geliştiren ve dönüşümünde öncü olan oyun yazarlarına verilen Cevat Fehmi Başkut Özel Ödülü’nün bu seneki sahibi ‘Yuva’ isimli oyunuyla, Sami Berat Marçalı oldu. Komedi ya da müzikal dalındaki oyunlara verilen Haldun Dormen Özel Ödülü’nü ise bu yıl ‘Bir Baba Hamlet’ isimli oyun aldı. Tiyatronun gelişimine destek vermiş iş ve sanat dünyasından önemli kişilere verilen Yapı Kredi Özel Ödülü’ne usta oyuncu Tijen Par değer görüldü. Tiyatro tarihine geçen ustalara takdim edilen Muhsin Ertuğrul Özel Ödülü’nün ise bu seneki sahibi Yücel Erten oldu.

Afife Tiyatro Ödülleri Jüri Başkanı Prof. Dr. Merih Tangün, 22 yıldır kesintisiz devam eden Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri ile Afife Jale’nin ismini yaşatmaktan büyük gurur duyduklarını ifade etti. Tangün sözlerini şöyle sürdürdü: “Jüri üyelerimizle bu sezon 188 yeni oyun izledik. Oyuncularımızın çok değerli performanslarına tanık olduk. Zorlu bir değerlendirme süreci olmasına karşın tiyatromuzun yükselişini görmek büyük bir mutluluk oldu. Tiyatromuzun bu dinamik, üretken ve büyüyen yapısıyla kendini sürekli yenilediğini görmek bizleri umutlandırıyor.”

Kazanan isimler ve oyunlar

Afife Tiyatro Ödülleri’nin kazanan isimleri ise şöyle sıralandı:

- Yılın En Başarılı Oyunu - ‘Romeo ve Juliet’ - İstanbul Devlet Tiyatrosu n Yılın En Başarılı Yönetmeni - Emrah Eren - ‘Bir Baba Hamlet’ n Yılın En Başarılı Kadın Oyuncusu - Özlem Zeynep Dinsel - Yuva n Yılın En Başarılı Erkek Oyuncusu - Murat Akkoyunlu - ‘Bir Baba Hamlet’ n Yardımcı Rolde Yılın En Başarılı Kadın Oyuncusu - Canan Atalay - ‘Mutluyduk Belki Bugüne Kadar’ n Yardımcı Rolde Yılın En Başarılı Erkek Oyuncusu - Ali Yoğurtçuoğlu - ‘Kayıp El’ n Yılın En Başarılı Sahne Tasarımı - M. Nurullah Tuncer - ‘Romeo ve Juliet’ n Yılın En Başarılı Giysi Tasarımı - Canan Seda Balaban - ‘Hayvan Çiftliği’ n Yılın En Başarılı Sahne Müziği - Tolga Çevbi - ‘Nora - Bir Bebek Evi’ n Yılın En Başarılı Işık Tasarımı - Akın Yılmaz - ‘Bayrak’ n Yılın En Başarılı Genç Kuşak Sanatçısı - Erkan Akbulut - ‘Dönüşüm’

Herkesin takdirini kazanmıştı! Bakan Kurum Ahmet'le görüştüÇevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Ankara'da halı sahada gördüğü çöplere tepki gösteren 8 yaşındaki çevre dostu Ahmet Akif Uslu ve sınıf arkadaşları ile bakanlıkta bir araya geldi. Bakan Kurum, öğrencilere 'Çevre Müfettişi' kartı verip, bisiklet hediye etti.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber