Geri Dön

Akar’dan yeni askerlik sistemi yorumu: Bir zafiyet doğmadı

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Anadolu Ajansı (AA) Editör Masası’nda yeni askerlik sistemiyle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Akar’dan yeni askerlik sistemi yorumu: Bir zafiyet doğmadı

“Yeni askerlik sisteminde güvenlik zafiyeti doğar mı?” tartışmalarını hatırlatan Akar, şunları söyledi: “Bizim üzerinde durduğumuz en önemli konu, terörle mücadele harekâtı, hudutların güvenliği, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ndeki bizim askeri varlığımız. Buradaki Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Alay’ında herhangi bir zafiyet doğar mı? Bunların hiçbiri olmadı. Bizim yükümlü olarak askere aldığımız daha önce 217 bin 115 erbaş ve erimiz vardı. Şu anda 230 bin 103 erbaş ve erimiz var. Sistem değişikliğinde insanlarda bir endişe oluyor. Hesaplayamadığımız, gözden kaçırdığımız bir şey olmadı. Bir zafiyet doğmadı.”

Yedek astsubaylık sistemine değinen Akar, “Yedek astsubaylığa müracaat, teveccüh olağanüstü. Temennimiz de bunlardan bir kısmının sistemin gereği normal bir yıllık hizmetlerini bitirdikten sonra askerlikte kalmaları. Böyle yetişmiş personelin silahlı kuvvetlere katılması, ilave bir eğitim öğretim sürecine ihtiyaç duymadan astsubaya sahip olmamız anlamına gelir. Gençlerimiz astsubay olduktan sonra belirli şartları gerçekleştirdiklerinde subay olabilecekler” dedi.

Yeni sistemin gayet güzel yürüdüğünü belirten Akar, “Beklenenleri karşıladığını söyleyebilirim. Vatandaşlarımızdan da olumlu tepkiler alıyoruz. Yeni bir sistem. Yakınen takip ediyoruz. Burada herhangi bir düzeltmeye ihtiyaç varsa onu da düzeltmeye hazırız” diye konuştu. 


Çok az kişi biliyor! Burası Timsah AdasıOrdu'da, yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çeken Timsah Adasının turizme kazandırılması için çalışma başlatıldı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber