Bazı illerde gerginlik tırmandı

30 Ağustos törenleriyle ilgili kutlama yönetmeliğinin değişmesi geçen yıl olduğu gibi bu yıl da gerginliklere neden oldu. Saygı duruşu ve çelenk koyma yasağı bayramı kutlamak isteyenleri isyan ettirdi.

30 AĞUSTOS Zafer Bayramı’nın 90’ıncı yıl dönümü nedeniyle Taksim Cumhuriyet Anıtı’nda tören düzenlendi. Törene İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, 1’inci Ordu Komutanı Orgeneral Yalçın Ataman, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, askeri ve mülki erkan, siyasi partiler, yargı organları ve sivil toplum kuruluşları temsilcileri katıldı. Bu yılki kutlamada Cumhuriyet Anıtı’na Valilik, 1’inci Ordu Komutanlığı ve İstanbul Büyük Şehir Belediyesi’ne ait çelenkler dışında çelenk bırakılmadı. Saat 09:30’da başlayan tören, çelenk bırakmanın ardından İstiklal Marşı okunarak son buldu. 1’inci Ordu Komutanı Orgeneral Yalçın Ataman, Vali Hüseyin Avni Mutlu ile birlikte İstanbul Valisi’nin makam aracına binerek Taksim’den ayrıldı.

SAYGI DURUŞUNA SAYGISIZLIĞI KINIYORUZ

Tören sırasında protokolun arka tarafında bulunan veya güvenlik çemberi ardında yer alan bazı sivil toplum kuruluşu veya siyasi parti temsilcileri, törende İstiklal Marşı öncesi Atatürk ve silah arkadaşları için bir dakikalık saygı duruşunda bulunulmamasına tepki gösterdi. Topluluk, "Halkın iradesini dikkate almayan bir hükümet istemiyoruz. Saygı duruşuna yapılan saygısızlığı kınıyoruz. Saygısızlar. Kurtuluş savaşı kahramanlarının anısına" diyerek 1 dakika saygı duruşunda bulundular. Atatürk Vakfı, Demokratik Sol Partili bir grup ile İşçi Partililer, Cumhuriyet Anıtı’na çelenk koyup, saygı duruşunda bulundular. Atatürk Vakfı Başkanı Av. Osman Şentürk, yaptığı konuşmada şunları söyledi: "Ulusun Töreni olmaktan çıkartılmak, devletin şeklen yaptğı bir tören haline getirilmek isteniyor. Biz buna engel olacağız. Biz ulusuz. Ulusal bayramların sahibiyiz. Bu bayramların ne anlama geldiğini idrak ediyoruz. Bunu yapanlara minnet ve şükran borcumuzu sunmamak bizim için en büyük ayıptır, gaflettir, delalettir. Anıtımıza çelengimizi de getirdik. Bu çelengin başında da bugün nöbet bekleyeceğiz. Bu çelengi kaldırmak isteyen varsa da gelsin kaldırsın. Çıkardıkları 5 Mayıs tarihli bir yönetmelikle ulusal bayramlar, sadece devlet töreni haline getirildi. Ulusun katılımı engellendi. Bunun ilk uygulamasını 19 Mayıs’ta yaptılar. 19 Mayıs’ta Atatürk’e saygı duruşunda dahi bulunmadan burada tören yaptılar. Bugün de burada şekli bir tören yaptılar. Biz de ona tepkimizi gösterdik.Bu millet çocukları gençleriyle, yaşlılarıyla, kadınlarıyla erkekleriyle ulusal bayramlarına sahip çıkacaklardır. Ulusal bayramlar devletin değil, ulusun bayramlarıdır."

ISPARTA

ISPARTA’da 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlamalarında Hükümet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’na çelenk koymak isteyen CHP’lilere polis izin vermeyince arbede çıktı. Bunun üzerine Isparta Belediyesi önündeki Atatürk Anıtı’na çelenk koyan CHP’liler, ’Hükümet istifa’ diye slogan atarak Hükümet Meydanı’na yürüdü.

30 Ağustos Zaferi Bayramı’nın 90’ıncı yıldönümü kutlamaları, çelenk kriziyle başladı. CHP Isparta İl Başkanı Vedat Şenol ve bir grup partili, sabah saatlerinde Hükümet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’na çelenk koymak istedi. Meydanda önlem alan polis, CHP’lilerin çelenk koymasına izin vermedi. Polis ve partililer arasında bir süre çelenk krizi yaşandı.

Kısa süreli arbedenin ardından CHP İl Başkanı Vedat Şenol ve beraberindekiler, çelengi Isparta Belediyesi karşısındaki Atatürk Anıtı’na bıraktı. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından grup, Çevik Kuvvet eşliğinde Mimar Sinan Caddesi’nde ’Gençlik Marşı’nı söyleyerek Hükümet Meydanı’na kadar yürüdü.

SLOGAN ATARAK YÜRÜDÜLER Yürüyüş boyunca sık sık ’Susma sustukça sıra sana gelecek’, ’Mustafa Kemal’in askerleriyiz’ sloganları atan grup, geçit töreni için bekleyen askerleri de alkışlayarak selamladı. Hükümet Meydanı’na gelen partililer, burada ’Hükümeti istifa’ diye slogan attı. Atatürk Anıtı önünde toplanan grup, yeniden saygı duruşunda bulundu, İstiklal Marşı’nı söyledi.

’TÜRK MİLLETİNİN GÖNLÜNDE KUTLANMIYORSA HİÇ KUTLANMASIN’ Çelenk bırakmalarına izin verilmemesine tepki gösteren Başkan Şenol, "Türkiye’de milli bayramların kutlanmasında çelenk sunma törenleri büyük sıkıntı yaratmaktadır. Kim rahatsız oluyor, anlayamıyoruz. Çelenk koymak simgesel bir olaydır. Bu bayram Türk milletinin gönlünde kutlanmıyorsa hiç kutlanmasın" dedi.

İZMİT'TE DE KRİZ YAŞANDI

- İZMİT’te 30 Ağustos Zafer Bayramı ve Türk Silahlı Kuvvetleri Günü kutlamaları kapsamında Vilayet binası önündeki Atatürk Anıtına çelenk konulması sırasında kriz yaşandı. Valilik ve diğer çelenklerin konulmasının ardından İşçi Partisi (İP) Kocaeli İl Başkanı Başkanı Neval Sağdıç, Vali Ercan Topaca’nın yanına giderek siyasi partilerin çelenk sunumunun neden kaldırıldığını sordu. Vali’nin bu konuda ayak üstü açıklama yapamayacağını belirterek makamına davet ettiği Sağdıç, gitmedi.

Kocaeli Valiliği Atatürk anıtı önünde gerçekleştirilen törene Kocaeli Valisi Ercan Topaca, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Garnizon Komutanı Tümgeneral Muharrem Yavaş, AK Parti ve CHP Milletvekilleri ile sivil toplum örgütleri temsilcileri katıldı. İstiklal Marşının okunmasının ardından Atatürk Anıtı’na Kocaeli Valiliği, Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve Garnizon Komutanlığı’nın çelenkleri konuldu.

İP İL BAŞKANI’NDAN VALİ’YE ÇELENK TEPKİSİ

Buradaki törenin sona ermesinin hemen ardından İP İl Başkanı Neval Sagdıç Kocaeli Valisi Ercan Topaca’nın yanına giderek, Atatürk Anıtı’na siyasi partilerin çelenklerinin konulmasının neden engellendiğini sordu. "Neden kaldırıldı? Ben bayramı kutlamak istiyorum. Burada cevabını verin bana. Yazıklar olsun bize" diyerek tepki gösterdi.

’VALİ MAKAMINA DAVET ETTİ, GİTMEDİ

Kocaeli Valisi Topaca, bu konunda ayak üstü açıklama yapılmasının doğru olmadığını belirterek Neval Sağdıç’ı makama davet etti. Sağdıç makama gitmeyi reddederek bulunduğu yerde açıklama istedi. Vali Topaca da, "Devlet işi sokak ortasında ve ayakta bağırarak olmaz. Buyrun Valilik makamına geçelim orada açıklayayım" dedi. Sağdıç’ın Valilik makamına geçmeyeceğini söylemesi üzerine Vali Topaca yürüyerek makama geçti.

’ÇELENGİN YASAK OLDUĞUNU DUYUNCA İNANAMADIM’

Yasaklamalara karşı olduklarını belirter İP Kocaeli İl Başkanı Neval Sağdıç tepkisinin nedenini şöyle açıkladı: "Ben akşam DSP İl Başkanı&ndan çelenk bırakılmayacağı olayını duydum. Valilik tarafından çelenk töreninin yasaklandığını söylediler ve inanamadım. Ama gerçeği burada gördüm. Bunu yapmaya hakları yok. Bugün çok önemli bir gündür ve emperyalizme karşı zafer kazanıldığı gündür. O zaman emperyalistlerin de yanındadır bu arkadaşlar. Ben bunu söylüyorum. Bunu yasaklayamazlar hiçkimseye. Bir dahaki bayrama hazır olsunlar."

’MANTIĞINI ANLAMIYORUZ’

DSP Kocaeli İl Başkanı Serhan Gürpınar ise, yasaklamanın mantığını anlayamadıklarını belirterek şunları söyledi: "Açıklanan yönetmelik geregi siyasi partilerin ve sivil toplum örgütlerinin heryıl yapılan rutin uygulama olarak resmi bayramlarda çelenk sunma etkinliği yasaklanmıştır. Biz bu etkinliğin yasaklanmasının anlamını ve mantığını anlayamıyoruz. Bize bunun mantığını ve gerekçesini açıklamaları lazım. Bir yasa bir yönetmelik yapılıyorsa, bunlar halkın, milletin talepleri doğrultusunda yapılır. Halkımız, milletimiz buraya çelenk koymamayı talep etmiyor. Tam tersi burada biz DSP olarak Kocaeli halkının belli bir kitlesini ve belli bir örgütünü temsilen bu yasaklamalara karşı çıktığımızı, yazılı yasaklamalarla Cumhuriyetin temel değerlerinin çiğnenemeyeceğini, bunun olduğu durumlarda biz kendimizi ortaya koyacağımızı bugün burada gösterdik. Bundan sonra da göstereceğiz."

TÖREN BİTTİKTEN SONRA ÇELENK KOYDULAR

İşçi Partisi ve DSP Kocaeli İl Başkanlıkları tören bittikten sonra Atatürk Anıtı’na çelenklerini bıraktı. MHP İl Başkanlığı’nın çelengi ise, Atatürk Anıtı’nın yanındaki ağaçların altında bekletildi.

BURSA'DA DA SAYGI DURUŞU KRİZİ

BURSA’da 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlamalarında Atatürk Anıtı’nda saygı duruşu krizi yaşandı. Bursa Valisi Şahabettin Harput, Garnizon ve Jandarma Bölge Komutanı Tuğğeneral Ümit Yılmaz ve Bursa Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Abdullah Karadağ’ın çelenk koyduğu Atatürk Anıtı’nda saygı duruşunda bulunulmaması, törene katılan Cumhuriyet Kadınları Derneği üyelerinin tepkisine neden oldu. Bursa Valisi Şahabettin Harput, "Yönetmelik değişti. Biz yönetmeliği uyguladık" derken, törene katılan CHP Bursa Milletvekili Turhan Tayan, "Bu yapılan Atatürk’e yönelik bir aşındırma hareketidir" diye konuştu. Bursa’da 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 90’ıncı yıldönümü kutlamalarına saygı duruşu krizi damga vurdu. Sabah saatlerinde Atatürk Anıtı önünde başlayan kutlamalarda Bursa Valisi Şahabettin Harput, Garnizon ve Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Ümit Yılmaz ve Bursa Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Abdullah Karadağ, anıta çelenk bıraktı. Çelenk konulmasının ardından, saygı duruşunda bulunulmadan İstiklal Marşı’nın okunduğu tören sonrası protokol üyeleri, bayramlaşma için tarihi Heykel Valilik binasına geçerken, kutlamaya katılan Cumhuriyet Kadınları Derneği üyeleri, bu duruma tepki gösterdi. Cumhuriyet Kadınları Derneği Başkanı Sultan Yurdanul, geçen yıllarda saygı duruşunda bulunulmasına rağmen bu yıl bu uygulamanın kaldırılmasına bir anlam veredemediklerini belirtti. Kadınlar, tepki için Atatürk Anıtı’nın önünde bir dakikalık saygı duruşunda bulundu. Yurdanul, "Nasıl oluyor da saygı duruşu kaldırılıyor? Şehide bugün saygı duymayacağız da ne zaman duyacağız" dedi.

VALİ HARPUT: YÖNETMELİĞİ UYGULADIK

Tarihi Valilik binasında kutlamaları kabul eden Bursa Valisi Şahabettin Harput ise konuyla ilgili olarak gazetecilere yaptığı açıklamada şunları söyledi: "Daha önce çelenk yönetmeliğinin değiştiği gibi bu konuda da yönetmelik değişti. Saygı duruşu nerede bulunulur, nerede bulunulmaz, biz bu yönetmeliği uyguladık. Bu konular değerlendirilir. Bu konuda gerçekten bir eksiklik, bir ihtiyaç olursa tekrar gündeme getirilir. Program, tamamıyla yönetmeliğin uygun gördüğü hususlarda yapılmıştır. Bizim unuttuğumuz bir durum söz konusu değil."

CHP’Lİ TAYAN: ATATÜRK’E KARŞI AŞINDIRMA HAREKETİ

Valilikteki bayramlaşmaya katılan CHP Bursa Milletvekili Turhan Tayan ise yönetmeliğin değişmesi söz konusuysa bunun gerçekten büyük bir ayıp olduğunu belirtti. Tayan şunları söyledi: "Bu yapılan, Atatürk’e karşı bir aşındırma hareketidir. Geçmişte yönetmelik yoksa da uygulama vardı. Bu bir gelenektir. Bu geleneğe uyulması gerekiyordu. Eğer bu yönetmelik değişmişse, bu bir facia ve ayıptır. Bayramlarımızın kutlanmasında elleri, ayakları titreyen bugünkü iktidarın, Cumhuriyetimizin temel niteliklerini, taşlarını aşındırmaya yönelik programlı ve planlı uygulamaları neticesinde bugünlere geldik. Anlaşılıyor ki ileride bu bayramlardan bahsetmek, büyük bir fırsat olacaktır. Büyük zorluklar içinde bu bayramlardan bahseder hale geleceğiz. Gelinen noktayı protesto ve esef ediyoruz."

BÜYÜKADA'DA İTİŞİP KAKIŞA RAĞMEN ÇELENK ANITA KOYULDU

30 Ağustos Zafer Bayramı için Büyükada Atatürk Meydanı’nda düzenlenen çelenk koyma töreninde partilerin çelenk koymalarına izin verilmemesi karşısında aralarında CHP İstanbul Milletvekili Haluk Eyidoğan, CHP Adalar İlçe Başkanı Dündar Tıraş, İl Yönetim Kurulu Üyesi Çiğdem Ünal ve çok sayıda partili, engellemelere rağmen Atatürk Anıtı’na CHP çelengini koydular.

Emniyet görevlilerinin müdahaleleri sırasında başta Haluk Eyidoğan ve Dündar Tıraş olmak üzere partililer yaşanan arbedede aldıkları darbelerle rağmen çelengi anıta kadar taşıdılar.

Tören sonrasında CHP İstanbul Milletvekili Haluk Eyidoğan, CHP Adalar İlçe Başkanı Dündar Tıraş, Adalar Belediye Başkanı Dr. Mustafa Farsakoğlu törene katılan parti üyeleriyle beraber hatıra fotoğrafı çektirdiler.

Eski eşine satırla saldıran cani adliyeye böyle getirildi!Eskişehir’de 6 ay önce boşandığı eşi Ayşe Tuba Arslan’ı (45) satırla başından ağır yaralayan ve olayı görenlerin saldırısına uğrayan Yalçın Özalpay (52), tedavisinin ardından ifadesi alınarak adliyeye tekerlekli sandalye ile sevk edildi. İki çocuk annesi Ayşe Tuba Arslan ise tedavi gördüğü hastanede yaşam savaşı veriyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber