Geri Dön

E DEVLET HAC KURA sonuç TC numarası ile sorgulama ekranı - 2020 HAC KURALARI TIKLA ÖĞREN

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından bu akşam saatlerinde açıklanan hac kura sonuçları büyük heyecana sahne oldu. 2 buçuk milyona yakında hacı adayı, Sonuçların açıklanmasının ardından hızla sorgulama yapmak için TC kimlik numaraları ile hac sorgulama işlemlerini gerçekleştirdiler. İşte 2020 hac kura sonuçları ve diğer merak edilen detaylar ve e devlet ve milliyet.com.tr üzerinden ulaşabileceğiniz hac kura çekiliş sorgulama ekranı...

E DEVLET HAC KURA sonuç TC numarası ile sorgulama ekranı - 2020 HAC KURALARI TIKLA ÖĞREN

2020 Hac kuraları açıklandı. Yüzbinlerce hacı adayının beklediği kura sonuçları bu akşam 21.00 itibariyle internette erişime açılıyor. Hacı adayları erişim açılır açılmaz "http://hac.diyanet.gov.tr" adresinden sonuçlarını sorgulayabilme şansına sahip olabilecek. Kesin kayıt hakkı elde eden hacı adayları ise hac kayıtlarını beklemeye başlayacak...

HAC KURALARI KAÇTA ÇEKİLECEK?

Diyanet İşleri Başkanlığı Konferans Salonu'nda bugün saat 10:00’da çekilecek kura, bilgisayar ortamında, noter huzurunda kamuoyuna açık yapılacak. Kura sonucunda 83 bin 430 kişi kutsal topraklara gitmeye hak kazandı.

HAC KURA SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Hacı adayları, kura sonuçlarını bu akşam saat 21.00'den itibaren e-Devlet üzerinden öğrenebilecek. Ayrıca hacı adaylarına kısa mesaj yoluyla kura sonucuna ilişkin bilgi iletilecek.

SONUÇLAR İÇİN TIKLAYINIZ

İlk isimler açıklandı! İşte Ankara'dan kazanan isimler...

KESİN KAYITLAR 13 OCAK’TA BAŞLAYACAK

Hacı adayları, e-Devlet üzerinden alacakları ‘Hac Kesin Kayıt Belgesi’ ile 13-24 Ocak tarihleri arasında il müftülüklerine ve acentelere kayıt yaptırabilecek. Kesin kayıt belgesi alınırken ‘Diyanet İşleri Başkanlığı Organizasyonu’ veya ‘Acenta Organizasyonu’ tercihleri de yapılabilecek. Belirlenen süre içerisinde kesin kayıt yaptırmayanların yerine, hac konaklama türlerine göre kura sırası gözetilerek 30 Ocak-07 Şubat 2020 tarihleri arasında illere dağıtılan kontenjanlar çerçevesinde kayıtlar alınacak.

ŞEHİT YAKINI VE GAZİLER

Diyanet İşleri Başkanlığı, 2007-2020 yılları arasında kayıt yaptırıp daha önce hiç hacca gitmemiş şehit anne, baba, eş ve evlenmemiş çocukları ile gazi ve eşlerinden müracaat edenleri kurasız olarak hacca götürecek.

SAĞLIK SORUNLARI SEBEBİYLE KESİN KAYIT HAKKI ERTELENEBİLECEK

Bu yıl kesin kayıt hakkı kazanan herhangi bir hacı adayı sağlık sorunları sebebiyle hacca gidemeyecek durumdaysa, sağlık durumunu belirtir bir heyet raporu aldığı takdirde kesin kayıt hakkı gelecek yıla ertelenebilecek. Ancak iki kez üst üste gitmekten vazgeçen hacı adaylarının katsayıları sıfırlanacak.

KURA KATSAYISI NASIL BELİRLENİYOR?

2009’da uygulanmaya başlanılan katsayılı kura sisteminde hacı adaylarının katsayıları, ön kayıt yaptırdıkları tarihten itibaren bekledikleri yılın kendisiyle çarpımıyla hesaplanıyor. Buna göre, 2011 yılından bugüne aralıksız kayıt yenileyen hacı adaylarının kuradaki katsayısı 100, bu yıl ilk kez başvuru yapan hacı adaylarının kura katsayısı ise 1 olacak.

İLK KAFİLE 22 HAZİRAN’DA YOLA ÇIKACAK

Hac ibadeti için kutsal topraklara gidişler 22 Haziran 2020’de başlayacak, 25 Temmuz 2020’de ise tamamlanacak. Dönüşler ise 06 Ağustos 2020’de başlayıp 02 Eylül 2020 tarihinde sona erecek.

Ayrıca, Diyanet İşleri Başkanlığı, hacı adaylarına kutsal topraklara gitmeden önce hac ibadetiyle ilgili özel eğitim ve seminerler düzenleyecek.

İstanbul'da TIR yangını! Trafik kilit...İstanbul'da mesai bitimine dakikalar kala TEM bağlantı yolunda yanan TIR trafikte aksamalara sebep oldu.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber