Fuar turizmi

Fuarlar, sektörlerdeki profesyonelleri buluşturmanın yanı sıra ziyaretçiler sayesinde turizm hareketliği oluşturuyor ve düzenlendiği şehirlere katma değer sağlıyor 87. kez kapılarını açan İzmir Enternasyonal Fuarı, Türkiye’nin en eski fuarı. Onun yanı sıra giyimden gıdaya, sağlıktan eğitime gerçekleştirilecek fuarları şimdiden takviminize ekleyebilirsiniz

Fuar turizmi

Tarihten denize, sağlıktan yayla turizmine birçok alanda turistlerin ilgisini çeken Türkiye, fuar ve kongre turizminde de hızla gelişiyor. Bunda, coğrafi konumu, ulaşım ağı ve konaklama seçeneklerinin zenginliği önemli etken. Sektör profesyonellerini buluşturmanın yanı sıra halkın da katılımına açık olan fuarlar, düzenlendikleri şehirlere büyük bir katma değer sağlıyor. Önümüzdeki tarihlerde düzenlenecek fuarlardan bazıları şöyle:

İzmir’le özdeşleşti

Türkiye’de ilk fuarın düzenlendiği İzmir, günümüzde de birçok fuara ev sahipliği yapıyor. Bunların başında önceki gün 87. kez kapılarını açan İzmir Enternasyonal Fuarı geliyor. Bu yılki teması İnovasyon-Teknoloji olan fuarda partner ülke Sırbistan, odak ülke ise Hindistan olarak belirlendi. Fuar süresince tiyatro oyunları, müzikal gösteriler, söyleşiler, atölyeler de yapılıyor. Geçen yıl 1,2 milyon kişinin ziyaret ettiği fuar, 16 Eylül’e kadar devam edecek. İzmir’de ayrıca 6-8 Aralık 2018’de fuarizmir’de, ‘Travel Turkey İzmir’ Turizm Fuar ve Kongresi yapılacak.

Araba tutkunlarına özel

Otomotiv sektörünü yakından tanımak, yeni ürünler ve son teknolojileri gözlemlemek isteyenler için dünyada birçok fuar düzenleniyor. Fuarlarda en uygun arabalardan milyonlarca liralık arabalara kadar her bütçeye uygun arabayı incelemek mümkün. Türkiye’de araba tutkunlarının adresi ise her yıl yarım milyondan fazla kişinin ziyaret ettiği İstanbul Autoshow Fuarı. Yeni arabaları görmek isteyenler, 14-21 Nisan 2019 tarihlerinde TÜYAP İstanbul Fuar ve Kongre Merkezi’ni ziyaret edilebilirler.

Fuar turizmi
Turizmin kalbi

Turizmin kalbinin attığı Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı’nda (EMITT) turizm acentalarının yanı sıra ulaşım şirketleri, oteller, belediyeler, turizm dernekleri ve farklı ülkelerden temsilciler bir araya geliyor. Ayrıca Türkiye’nin birçok ilinin tanıtıcı stantlarının bulunduğu fuarda etkinlikler de yapılıyor. 80’ni aşkın ülkeden katılımcının yer aldığı EMITT, dünyanın en büyük beş turizm fuarından biri olma özelliğine sahip. Fuar, 31 Ocak-3 Şubat 2019’da yapılacak.

Çiftlere kampanyalar

Gelinlikten pastaya evlenecek çiftlerin tüm ihtiyaçları Ev’leniyoruz Fuarı’nda yer alacak. Ünlü tasarımcıların yeni gelinlik modellerinin görücüye çıkacağı fuarda ziyaretçiler, kampanyalardan da faydalanabilecek. Fuar, 13-16 Aralık 2018’de Adana’daki, 18-21 Ekim 2018’de Diyarbakır’daki, 31 Ocak-3 Şubat 2019’da Samsun’daki TÜYAP’ta düzenlenecek.

Lezzet dolu fuarlar

Gurme 2018 Gıda ve Yöresel Lezzetler Fuarı, bu yıl 5-9 Aralık’ta Erzurum’da, 20-23 Aralık’ta Adana’da, 14-18 Kasım’da Diyarbakır’da TÜYAP Fuar Merkezleri’nde düzenlenecek. Fuarda gıda, içecek ürünleri, yöresel ürünler, unlu mamuller teknolojileri, depolama, mağaza market ekipmanları da yer alacak. Ayrıca Samsun Gıda Fuarı, 22-25 Kasım 2018’de TÜYAP Samsun Fuar ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilecek.

İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Türkiye Seyahat Acentaları Birliği tarafından gerçekleştirilen Uluslararası Gastronomi Turizmi Kongresi ise 6-8 Aralık 2018’de yapılacak.

Güzellik peşinde

Güzelliğe dair her şeyi bulmak isteyenlerin adresi ise kozmetik, bakım, güzellik fuarları oluyor. Doktorlar, estetisyenler, güzellik uzmanları, hastane satın alma yetkilileri ve makyaj sanatçıları gibi sektör profesyonellerini buluşturacak Güzellik & Bakım Fuarı, 7-10 Mart 2019’da yapılacak. Yarışmaların, söyleşilerin de gerçekleştirileceği fuar, İstanbul Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda yapılacak. Ayrıca TÜYAP bünyesinde 18 Kasım-21 Ekim 2018’de Diyarbakır’da; 13 Aralık-16 Aralık 2018’de de Adana da Kozmetik ve Kişisel Bakım Fuarı yapılacak.

Yurt dışı kapısını açacak

Yurt dışında eğitim almayı düşünenlerin adresi ise eğitim fuarları. Avrupa’nın en kapsamlı uluslararası eğitim fuarı IEFT, Amerika’dan Yeni Zelanda’ya pek çok ülkeden üniversite hakkında bilgi sahibi yapıyor. Fuar, 27-28 Ekim 2018’de İstanbul Harbiye’de, 26 Ekim’de İstanbul Bostancı’da, 24 Ekim’de İzmir’de, 22 Ekim 2018’de de Ankara’da düzenlenecek.

Dünyanın saygın üniversiteleri, dil okulları ve liselerini buluşturmayı amaçlayan Akare Yurtdışı Eğitim Fuarları ise 11-18 Ekim 2018’de yapılacak. Fuar kapsamında katılımcılar fuara özel burs ve indirimlerden yararlanabilecek. Akare Yurtdışı Eğitim Fuarları, 11 Ekim 2018’de Ankara’da, 13-14 Ekim’de İstanbul Harbiye’de, 16 Ekim’de İstanbul Bostancı’da, 18 Ekim’de İzmir’de gerçekleştirilecek.

Sektörleri buluşturuyor

Farklı alanlarda düzenlenen fuarlar, sektör temsilcilerini biraraya getiriyor. Bu fuarlardan METAL EXPO İstanbul, demir çelik sektörüne hizmet ve ürün veren kurum ve kuruluşları buluşturacak.

Ulusal ve uluslararası boyutta 170 firmayı ağırlayacak fuar, 12-15 Eylül 2018’de İstanbul Fuar Merkezi’nde yapılacak.

Erzurum Hayvancılık Fuarı 19 - 23 Eylül 2018’de; Çukurova Mobilya Fuarı 2 - 7 Ekim 2018; Adana Sera & Bahçe Fuarı 7 - 11 Kasım 2018; Bursa Otomasyon Fuarı 29 Kasım - 02 Aralık 2018; İstanbul Oyuncak Fuarı 26 Şubat - 01 Mart 2019’da yapılacak.

Fuar turizmi

Kitapseverlerin adresi

36 yıldır TÜYAP Fuarcılık tarafından kesintisiz düzenlenen İstanbul Kitap Fuarı, alanında en köklü fuar olma özelliği taşıyor. Yarım milyona yakın ziyaretçisiyle Avrupa’nın okura ulaşan en büyük fuarı olan İstanbul Kitap Fuarı’nda katılımcılar, on binlerce kitabı bir arada bulabiliyor, yazarlarla tanışma olanağı yakalayabiliyorlar. Eş zamanlı gerçekleştirilen söyleşi, şiir dinletileri, atölye çalışmalarının yanı sıra yayınevlerinin fuara özel gerçekleştirdiği kampanyalar sayesinde ucuza kitap da alınabiliyor. Fuar, 10-18 Kasım 2018 tarihlerinde ziyaretçilerini ağırlayacak.

TÜYAP bünyesinde, 25 Eylül-30 Eylül 2018’de Diyarbakır’da, 5 Ocak-13 Ocak 2019’da Adana’da, 16 Şubat-24 Şubat 2019’da Samsun’da, 9 Mart-17 Mart 2019’da Bursa’da, 6 -14 Nisan 2019’da İzmir’de, 27 Nisan-5 Mayıs 2019’da Erzurum’da da kitap fuarları düzenlenecek.

Ayrıldığı sevgilisini vurup intihar ettiKuşadası’nda emlakçılık yapan sevgilisini pompalı tüfekle yaralayan bir kişi, olaydan bir saat sonra kendini vurarak intihar etti. Hastaneye kaldırılan yaralı kadının hayati tehlikesinin sürdüğü öğrenildi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber