Geri Dön

Hayat dolu sözleriyle gönülleri fethetti

Sosyal medyada paylaşılan videosunda umut dolu sözleri ile vatandaşların yüreğine dokunan evsiz 29 yaşındaki Hasan Maden’e, Ankara Valiliği sahip çıktı.

Hayat dolu sözleriyle gönülleri fethetti

Vali Vasip Şahin, Hasan’a ulaştıklarını ve sağlık sorunları nedeniyle öncelikle tedavisine başlandığını açıkladı. Maden’in videosu çeken akademisyen Erdal Yüncü ise Milliyet’e yaptığı açıklamada, “Dilenci değildi, kendisini acındırmıyordu. Dik duruşlu, hayattan beklentileri olan özel bir karakterdi. Ajitasyon yapıyormuş gibi gözükmemek için videoda rahatsızlığını dile getirmedi” dedi.

Ankara sokaklarında mendil satarak hayatını sürdürmeye çalışan Hasan Maden çekilen videosundaki sözleriyle, sosyal medyada bir anda gündem oldu. Babaannesi öldükten sonra sokaklarda yaşamaya başladığını söyleyen Hasan, “Sokaklarda selpak satıyorum, parasıyla çorba içiyorum. Yalnızlıktan dolayı üzülüyorum ama şöyle bir şey var, Allah şu an beni sınıyor ve bana taşıyamayacağım yükü vermiyor. Genelde metronun kapısının dibinde yere karton seriyorum, havalandırma sıcak üflediği için orada yatıyorum. Benim de evim olacak, düzenim olacak. Buna inanıyorum” dedi. İş arayışında olduğunu da anlatan Hasan, insanların kendisine önyargıyla yaklaşmasına üzüldüğünü belirterek, “İş görüşmelerinde sokakta yaşadığımı söyleyene kadar problem yok ama onu söyleyince almıyorlar” dedi.

‘Tedavisi başladı’

Haftada bir otelde kalma imkanı bulduğu için Allah’a şükreden evsiz Hasan’a, devlet sahip çıktı. Ankara Valiliği, Hasan’ın ihtiyaçlarının giderildiğini duyurdu. Sokakta yaşayan kimsesizlerin misafir edildiği Ulus’taki oteli ziyaret eden Vali Vasip Şahin de, video neticesinde haberdar oldukları Hasan’a kısa sürede ulaştıklarını dile getirerek, şunları söyledi: “Hasan’ın sağlık sorunları nedeniyle bir sağlık kurumumuzda tedavisine başladık. Tedavisinin sonucunda da yaşamını daha rahat, daha konforlu ve daha gönlünce olması için bütün imkanlarımızı seferber ettik. Birçok vatandaşımız, hayırseverimiz, Hasan ile ilgili ‘Ne yapabilirim, iş vereyim, geçimini temin edecek diğer imkanları sağlayayım hatta barınacak imkan bile sağlayayım’ dedi. Vatandaşlarımızın bu hassasiyeti nedeniyle hem çok teşekkür ediyorum hem de milletimizle bir daha gurur duyduğumuzu ifade etmek istiyorum.”

Kendini acındırmadı

Maden’in videosunu çeken akademisyen ve ses sanatçısı Erdal Yüncü ise, Milliyet’e yaptığı açıklamada, “Geçtiğimiz cuma günü saat 21.00 civarıydı. Kızılay’a yemek yemeye gelmiştim. Sokakta yürürken naif bir sesle birisi, ‘selpak alır mısınız?’ diye sordu. Döndüm, ne kadar diye sordum. ‘Gönlünüzden ne kadar koparsa’ diye yanıt verdi. Beklediği çok küçük rakamlardı. Dilenci değildi, kendisini acındırmıyordu. Dik duruşlu, hayattan beklentileri olan, çelik yürekli, kimseyi kırmayan, güçlü iradeli ve özel bir karakterdi” dedi.

Yüncü, “Zatürree olmuş, bu hastalığıyla ilgili tedavi görmüş. Ancak ajitasyon yapıyormuş gibi bir algı oluşacağını düşünerek videoda bu rahatsızlığını dile getirmedi. En çok özlediği şey yastıktı. Yastığın, yorganın ne kadar değerli olduğunu anlatıyordu. Hepimize ders verecek bir şekilde konuştu. Vesile olduğum için çok mutluyum. Hasan gibi çok kaliteli ve değerli biriyle tanıştım. Hasanlar önemli. Herkesin gerektiğinde taşın altına nasıl koyacağını gördüm” ifadelerini kullandı.

 

Cumhuriyet Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Orhan Tatar Manisa'daki depremi yorumladıAFAD'ın duyurduğu Manisa'daki 5,4'lük büyüklüğündeki deprem İstanbul ve İzmir'i de kapsayan geniş bir çevrede hissedildi. Vatandaşlar depremin neden bu kadar geniş bir çevrede hissedildiğini merak etmeye başladı. Peş peşe meydana gelen son depremler ile CNN TÜRK'e konuşan uzmanlar konuya açıklık getirdi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber