İlköğretimde el yazısı kalktı

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, ilkokul öğrencileri ile velilerin en çok şikayet konusu yaptığı “el yazısı” ile öğretimin önümüzdeki yıldan itibaren uygulanmayacağını açıkladı.

İlköğretimde el yazısı kalktı

Buna göre, artık eskiden olduğu gibi kitap harfleriyle okuma yazma öğrenecek çocuklar ilkokul 3. sınıftan itibaren ise “güzel yazı” dersinde el yazısını basitleştirilmiş yeni bir formatla öğrenecek.

Yeniden kurgulandı

Öğretimde bitişik eğik el yazısı uygulaması, Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik döneminde başlatılmıştı. Ancak el yazısı ile okuma yazma öğrenen çocukların çok zorlandığı, çocukların yazıyı öğrenme sürecinde ‘başarısızlık duygusuna’ kapıldıkları yönünde sisteme çok sayıda pedagojik yorum getirilmişti. Veliler de konuyu sık sık Milli Eğitim Bakanlığı nezdinde gündeme getirerek, el yazısı uygulamasının kaldırılmasını, eskiden olduğu gibi kitap harflerinin kullanılması talebinde bulunmuştu. Bakan Yılmaz, bir süredir üzerinde çalışılan yeni sistemi dün bakanlığın twitter hesabından duyurdu. Bakan Yılmaz, “Yazma eğitiminde önümüzdeki yıl (2017-2018) bitişik eğik el yazısıyla öğretim yerine dik temel harfler kullanılacak” ifadelerini kullandı.

Buna göre önümüzdeki eğitim öğretim yılından itibaren artık öğrenciler el yazısı ile eğitim görmeyecek. Artık kitap harfleri de denilen dik temel harfler kullanılarak öğretim yapılacak. El yazısı öğretimi, yeniden düzenleme yapılarak ilkokul 3. sınıftan itibaren ‘güzel yazı’ dersi içinde yapılmaya devam edilecek.

Animasyon stüdyosunda faciaJaponya'da çıkan yangında en az 13 insan feci şekilde hayatını kaybetti, onlarca yaralı veya kayıp var. Polis stüdyo etrafına gaz döküp 'Ölüm' diye bağıran bir erkeği gözaltına aldı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber