‘Kral Kızı’ manzarası!

‘Kral Kızı’ manzarası!

Yozgat’ın Sarıkaya ilçesinde, “Kral Kızı” adıyla bilinen Basilica Therma Roma Hamamı’nda kazı alanının genişletilmesi ve hamamın önünün açılması için istimlak edilen binalar yıkılıyor.


İl Kültür ve Turizm Müdürü Metin Halıcı, Roma hamamını Türkiye ve dünya turizmine kazandırmak için çalışmaların sürdüğünü belirterek, “Orada şaheser bir yapı var. Yaklaşık bir basketbol sahası büyüklüğünde termal havuzu olan, içinde termal su kaynağı bulunan, geniş kemerli tarihi bir yapı var. Burayı dünya turizmine kazandırmak adı altında çok ciddi çalışmalar yapmaktayız” dedi.


Bölgede 10 milyon liralık kamulaştırma yapıldığını anlatan Halıcı, yıkımla hamamın arkasındaki çirkin görüntünün ortadan kalkacağını söyledi. Halıcı, “Yerin altındaki buluntular bizim için çok önemli. Yerin altında 4 ile 6 metre de ne var ne yok onu tespit edip kazı alanımızı genişleteceğiz. Yerin altındaki tarihi hepsini ortaya çıkartıp ondan sonra dünya turizmine sunacağız” ifadelerini kullandı. l AA

Konya'da feci kazaKonya’nın Kulu ilçesinde otomobil ile TIR'ın çarpışması sonucu anne ile çocuğu hayatını kaybetti, baba yaralandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber