Öğrenciler, nakilde 5 tercih yapabilecek

Milli Eğitim Bakanlığı’nca, liselere yerleştirmede, “Yerleştirmeye Esas Nakil Kılavuzu” yayımlandı.

Öğrenciler, nakilde 5 tercih yapabilecek

Buna göre, 8’inci sınıfı başarıyla tamamlayan, açık öğretim ortaokulundan mezun durumda olanlar ile herhangi bir ortaöğretim kurumuna yerleşen veya yerleşemeyen öğrenciler, yerleştirmeye esas nakil başvurusunda bulunabilecek. Bir ortaöğretim kurumunda kaydı olmayan veya yerleşemeyen öğrencilerin, merkezi sınavla öğrenci alan okul grubundan tercihte bulunabilmesi için yerel yerleştirme tercihi yapması zorunlu olacak.

İlk yerleştirmede tercihine yerleşemeyen öğrenciler, ilk tercihi kayıt alanından olmak kaydıyla en fazla 5 okul tercihinde bulunabilecek. Öğrencilerin farklı okul türü tercih etme zorunluluğu olmayacak. Nakil dönemlerinde, merkezi sınav puanı ile öğrenci alan okullar ve yerel yerleştirmeyle öğrenci alan okullar için en fazla 5’er okul tercihi yapılabilecek. Ortaöğretim kayıt alanı, ortaokul başarı puanı, devam-devamsızlık ve yaş kriterleriyle yapılacak olan nakil işlemleri, 6-10 Ağustos, 13-17 Ağustos, 27-31 Ağustos ve 3-6 Eylül dönemlerinde “http://www.meb.gov.tr” sitesinden gerçekleştirilecek.

3 metreden düşen kadın ağır yaralandı!İstanbul Avcılar Ispartakule Kapalı Semt Pazarı'nın girişinde ayağı kayan kadın yaklaşık 3 metre yükseklikten düştü.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber