Parçalı Ay Tutulması nedir? Ay tutulması saat kaçta görülecek?

Ay'ın Dünya ile güneş ışıkları arasında kaldığında dünyanın gölgesinde kalması olayı ay tutulması olarak bilinmektedir. Peki parçalı ay tutulması nedir? Parçalı Ay Tutulması Türkiye'den izlenebilecek mi?

Parçalı Ay Tutulması nedir? Ay tutulması saat kaçta görülecek?

PARÇALI AY TUTULMASI NEDİR?

Ay tutulması, Dünya’nın Ay ile Güneş arasında bir noktada bulunması sonucu, Ay’ın Dünya’nın gölge konisinin içerisinde kalması ile gerçekleşiyor. Ancak Ay’ın Dünya etrafındaki yörüngesi ile Dünya’nın Güneş etrafındaki yörüngesinin arasındaki açı nedeniyle her tutulmada Ay, Dünya’nın tam gölge konisine girmeyebiliyor. Bu durumda gerçekleşen tutulma "Parçalı Ay Tutulması" olarak adlandırılıyor.

AY TUTULMASI TÜRKİYE'DEN İZLENEBİLECEK Mİ?

17 Temmuz 2019 gecesi gerçekleşecek olan “Parçalı Ay Tutulması” tüm Türkiye’den takip edilebilecek. Tamamı gözlemlenebilecek bu tutulma Türkiye saati ile 21.43-03.18 saatlerinde gerçekleşecek. Saat 00.31’de tutulma ortasında ayın yaklaşık yüzde 65’i dünyanın gölgesinde kalacak.

Ayrıldığı sevgilisini vurup intihar ettiKuşadası’nda emlakçılık yapan sevgilisini pompalı tüfekle yaralayan bir kişi, olaydan bir saat sonra kendini vurarak intihar etti. Hastaneye kaldırılan yaralı kadının hayati tehlikesinin sürdüğü öğrenildi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber