Pedal çevirerek 45 kilo zayıfladı

Kortizon kullandığı için 110 kiloya çıkan mühendis Barış Elbüken, bisiklet sporuna başlayarak 45 kilo verdi. Şimdi 65 kilo olan Elbüken, TTUBR maratonunda beşinci oldu.

Pedal çevirerek 45 kilo zayıfladı

Ankara’da fizik ve makine mühendisliği lisans, uçak - uzay mühendisliği yüksek lisans programlarından mezun olan Barış Elbüken, ‘Nefrotik Sendrom’ hastalığı nedeniyle 3 yaşından 10 yaşına kadar aralıksız kortizon ilacı kullandığı için obeziteye yakalandı. 3 yıl önce 110 kiloya ulaşan Elbüken, bisiklet kullanarak hem 65 kiloya düştü hem de bu spor dalında başarılara imza attı. Elbüken, Türkiye’nin en zor bisiklet yarışı Trans Türkiye Ultra Bike Race’nin (TTUBR) bu seneki 2 bin 300 km’lik parkurunu 5’inci tamamladı.

Bisikletle yaz-kış antrenman yaptığını ve sağlıklı beslenmeyi öğrendiğini ifade eden Elbüken, “Bisiklet tutku haline geldi ve beni bir bisikletliden, bisiklet sporcusuna doğru dönüştürerek zayıflamamı sağladı. Şu an 65 kiloyum” dedi. 

Pedal çevirerek 45 kilo zayıfladı

‘Yarıştan önceki kişi değilim’

Artvin Hopa’dan başlayıp, Antalya Kemer’de son bulan 2 bin 300 kilometrelik zor TTUBR maratonunda 28 sporcu yarıştı ve Elbüken 12 günün ardından finiş noktasını 5. tamamladı. Samsun Bandırma Vapuru ve Çanakkale Truva Atı’ndan geçerek tamamlanan yarışta sporcular, 22 bin 300 metre irtifa kazanımlı parkuru tamamlamayı bile “cesaret işi” olarak tanımlıyor. Barış Elbüken, “Finişi bir gün göreceğinizi hayal ederek sonsuzluğa doğru sürüyorsunuz ve bu efor sizi değiştiriyor. Yarıştan önceki kişi değilim. Bu deneyim bisiklet yarışının ötesinde, kutsal yolu yürümek gibi bir şey” diye konuştu.

 

 

Ayrıldığı sevgilisini vurup intihar ettiKuşadası’nda emlakçılık yapan sevgilisini pompalı tüfekle yaralayan bir kişi, olaydan bir saat sonra kendini vurarak intihar etti. Hastaneye kaldırılan yaralı kadının hayati tehlikesinin sürdüğü öğrenildi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber