Sıcaklık düşecek yağmur gelecek

İstanbul’da bunaltan sıcaklar bu hafta yerini serin havaya bırakıyor. Sıcaklıklar 7-8 derece düşecek, yarın ve öbür gün gök gürültülü sağanak yağmur bekleniyor. Ama kuvvetli yağış beklenmiyor...

Sıcaklık düşecek yağmur gelecek

Sıcaktan bunalan İstanbullulara uzmanlardan “serin hava müjdesi” geldi.

İstanbul’da bir süredir 32-33 derece civarında seyreden hava sıcaklıklarının perşembe günü düşeceğini aktaran Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Meteoroloji Laboratuvarı Başkanı Prof. Dr. Adil Tek, çarşamba ve perşembe günü İstanbul’da gök gürültülü sağanak yağmur yağacağını söyledi. 17 Temmuz’a kadar sıcaklık değerlerinin de mevsim normallerinin altında seyredeceğini aktaran Tek, “İstanbul’da yağmur çarşamba günü başlayacak fakat Perşembe günü akşam saatlerinde daha etkili olacak. Bu yağışlarda dolu, yıldırım ve hortum riski çok yüksek. Sıcaklık değerleri de, Perşembe gününden itibaren 7-8 dereceye kadar düşecek. Cumadan itibaren ise yağışlar İstanbul’u terk edecek fakat cumartesi ve pazar günü yeniden İstanbul’da bir yağış etkili olacak. Hafta sonu gelecek bu yağışlar, Marmara, Batı Karadeniz ve İç Anadolu da da etkili olacak. Pazar günde bu yağışlar Doğu’ya kayacak. Sıcaklık değerleri de, İstanbul’da 17’sinden sonra yeniden mevsim normallerine dönecek” dedi.

Kuvvetli yağış yok

İstanbul Teknik Üniversitesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Deniz Demirhan ise şu bilgileri verdi: “İstanbul’da perşembe akşam saatlerinde İstanbul’da bir yağış etkili olacak. Ertesi gün öğlen saatlerinde bu yağış Anadolu yakasına kayacak ve bu bölgede etkili olacak. Akşam saatlerinde ise İstanbul’u tamamen terk edecek. Edirne ve Trakya taraflarındaki gibi kuvvetli bir yağış beklenmiyor. Haliyle herhangi bir sel baskını tehlikesi de söz konusu değil. İstanbul için sıcaklar da, perşembeden itibaren 7-8 derece düşecek, önümüzdeki salı gününe kadar da devam edecek. Salıdan itibaren ise yeniden mevsim normallerine dönecek.”

Trakya için uyarı

Meteoroloji’den yapılan değerlendirmelere göre, Türkiye bu hafta gök gürültülü sağanak yağışlı havanın etkisi altına giriyor. Hafta başında Trakya’yı etkisi altına alacağı tahmin edilen yağışların çarşamba ve perşembe günü kuvvetleneceği tahmin ediliyor. Pazar günü ise Türkiye’nin kuzeyinin sağanak yağışların etkisi altında olacak. Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde ise aşırı sıcaklara dikkat edilli. Salı günü Karadeniz’in orta kesiminde zaman zaman yağışların görülmesi beklenirken, Doğu Anadolu’da Kars, Ardahan, Ağrı, Hakkari, Van illerinin sağanak yağışlı olacağı tahmin ediliyor. Yağışlar, perşembe günü Kuzey Ege, İç Anadolu bölgelerini de etkisi altına alacak. Çarşamba günü etkili olması beklenen yağışlarla sıcakların
6 ila 8 derece düşecek. - Haber Merkezi

Balık tezgahlarında mezgit bolluğuKaradeniz'de, dip trol ve gırgır ağları ile av yasağının 1 Eylül'de sona ermesinin ardından balıkçılar, ağlarını denizlere bırakmayı sürdürüyor. Karadeniz'de bu yıl bolluk yaşanan mezgitin kilogramı 20 liradan 15 liraya geriledi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber