Minare

Minare

Minare ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Minare haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz.!

Minare ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Minare haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 1.376 minare haberi bulunmuştur.

Caminin minaresine yıldırım düştü, korku dolu anlar kameraya yansıdı
Caminin minaresine yıldırım düştü, korku dolu anlar kameraya yansıdıTokat’ta Sanayi Cami’nin minaresine yıldırım düşmesi sonucu çevreye taş ve sıva parçaları saçılırken esnafın panikle araçlarını uzaklaştırmaya çalışması kameralara yansıdı. Edinilen bilgiye göre; Sanayi Camine geçtiğimiz günlerde yıldırım düşmesi sonucu yaşanan korku dolu anlar kamera görüntüleri ortaya çıktı. Güvenlik kamerasına yansıyan görüntülerde yıldırım düşmesinin ardından park halinde olan otomobillerin çevresine sıva ve kaya parçaları düştü. O esnada iş yerinde çalışan esnaflar panikle araçlarını bulundukları yerden alarak iş yerlerinin kapısına çekti. Yıldırım düşmesi sonucu meydana gelen olayda yaralanan olmazken bir araçta küçük çaplı hasar oluştu. Zarar gören caminin minaresi ise tamir edildi.Esnaflar korku dolu anlar yaşadı Sanayi esnaflarından Osman Yılmaz, yıldırım düşmesi ile birlikte oluşan sesten dışarıya bakmaya çıktıklarında taş parçalarını etrafa yayıldığını gördüklerini ifade ederek, “Esnaflar minare çevresindeki araçlarına koştu. Çok şükür araçlarımızda hasar yoktu, birkaç iş yerinin saclarını taşlar delmişti. Caminin hasar gören minaresi de onarıldı” diye konuştu.Sanayi esnaflarından Bünyamin Önler ise yaşadıkları korkuyu dile getirerek, “İş yerinde çalışıyorduk patlama sesi gibi şiddetli bir ses geldi. Dışarıya baktığımda ağaçlara yıldırım düştüğünü sandım. Daha sonra minareye yıldırım düştüğünü fark ettik. O panikle araçları bulundukları yerden aldık. Minarenin bir kısmındaki taşlar zarar görmüştü. Araçların birisinde küçük bir hasar vardı diğerlerinden tesadüfen hasar yoktu. Taş parçaları boş alana düşmüş. Ucuz atlattık” ifadelerini kullandı.
20.06.2019Haberler
Tamamen betonla kaplanıyor
Tamamen betonla kaplanıyorBatman’ın Hasankeyf ilçesinde Ilısu Baraj suyu havzasında kalacak olan eserlerin koruma altına alınması çalışmaları devam ediyor. Bu kapsamda sular altında kalacak olan 13. yüzyıl eserlerindren Koç Camii'nin etrafı beton bloklarla çevrildi. Tarihi 12 bin yıl öncesine dayanan Hasankeyf’te 13. yüzyıla ait olduğu belirtilen Koç Cami, taşınamaz eserler arasında olduğu için beton bloklarla kaplanarak koruma altına alınıyor. Koruma çalışmaları ile ilgili konuşan Hasankeyfli vatandaşlardan Eyüp Ağalday, şu an üstü demirlerle çevrili olan Koç Camii'nin geçmişinin çok eskilere dayandığını söyledi. Ağalday, "Tarihi tam olarak belli değil, ama söylentilere göre 12. ve 13. yüzyıla dayanıyor. Hasankeyf’in en büyük camilerinden bir tanesidir. Taşınamaz eserler arasında olduğu için şuanda etrafı beton bloklarla çevrildi. Üstü ince kum olan mille doldurulup beton ile kaplanacak zarar görmemesi için. Söylentilere göre barajın ömrü 50 yıl olduğu için baraj suları şeklini aldıktan sonra tekrardan turizme kazandırılacak. Yan tarafında da Sultan Süleyman Han Cami var. Minare ve çeşmesi vardı yanında. Minare ve çeşme taşınabilir eser olduğu için onlar Yeni Hasankeyf müze alanına taşındı. Şuan o da aynı şekilde üstü betonla çevrilerek kapatılacak sudan zarar görmesin diye. Hiçbir zarar görmeden 50 yıl sonra gün yüzüne çıkarılacak” dedi.
25.04.2019Haberler

Yazar Sonuçları

Benzer Etiketler
Bölümlere göre sonuçlar