09.02.2018 12:50 | Son Güncelleme:
AA

Hüseyin Avni Mutlu ve Hüseyin Çapkın hakkında karar bekleniyor

FETÖ'nün "mülkiye" yapılanmasına yönelik eski İstanbul Valisi Mutlu, eski İstanbul Emniyet Müdürü Çapkın'ında aralarında bulunduğu 7'si tutuklu 14 eski vali ve kaymakamın yargılandığı davada sanıklar esas hakkında savunma yapıyor. Sanık savunmalarının tamamlanmasının ardından mahkeme heyetinin kararını açıklaması bekleniyor.

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) "mülkiye"  yapılanmasına yönelik eski İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, eski İstanbul  Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın'ın da aralarında bulunduğu  7'si tutuklu 14 eski  vali ve kaymakamın yargılanmasına devam ediliyor. 

 İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen yedinci duruşmaya, 7  tutuklu ile aralarında Çapkın'ın da bulunduğu 7 tutuksuz sanık ve avukatları  katıldı.  Duruşma sanıkların esas hakkındaki mütalaaya karşı savunmalarıyla  devam ediyor.

  Sanıklar eski Başbakanlık Müsteşar Yardımcısı Mürteza Balcı, eski  Artvin ve Hakkari Valisi Necmettin Kalkan, eski Mülkiye Başmüfettişi Yılmaz Kurt,  eski Pendik Kaymakamı Osman Tunç, eski Rize ve Çorum Valisi Nurullah Çakır ile  eski Şanlıurfa Valisi Yusuf Yavaşcan'ın esas hakkındaki savunmasını  tamamlamasının ardından, mahkeme heyetinin kararını açıklaması bekleniyor.

 MUTLU VE ÇAPKIN HAKKINDA 15'ER YIL HAPİS İSTENİYOR

  Cumhuriyet savcısı tarafından açıklanan esas hakkındaki mütalaada eski  İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu'nun "silahlı terör örgütüne üye olmak"  suçundan, eski İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın'ın ise "örgüt içindeki  hiyerarşik yapıya dahil olmamakla birlikte örgüte bilerek ve isteyerek yardım  etme" suçundan ayrı ayrı 7,5 yıldan 15'er yıla kadar hapisle cezalandırılması  talep ediliyor.  Mütalaada, sanıklar eski Mülkiye Başmüfettişi Yılmaz Kurt, eski  Sancaktepe Kaymakamı Feyzullah Özcan ve eski İstanbul Vali Yardımcısı Haluk Nadir  hakkında da "örgüt içindeki hiyerarşik yapıya dahil olmamakla birlikte, örgüte  bilerek ve isteyerek yardım etme" suçundan, eski Artvin ve Hakkari Valisi  Necmettin Kalkan, eski Başbakanlık Müsteşar Yardımcısı Mürteza Balcı, eski  Bağcılar Kaymakamı Erdal Çakır, eski Muğla Valisi Fatih Şahin, eski Rize ve Çorum  Valisi Nurullah Çakır ve eski Şanlıurfa Valisi Yusuf Yavaşcan'ın da "silahlı  terör örgütüne üye olmak" suçundan yine ayrı ayrı 7,5 yıldan 15'er yıla kadar  hapisle cezalandırılması isteniyor.

Eski Kadıköy Kaymakamı Birol Kurubal, eski Pendik Kaymakamı Osman Tunç  ve eski Mülkiye Başmüfettişi Gürkan Polat'ın ise tüm suçlardan beraati talep  ediliyor.  

Bu habere ifade bırak
  • 1Mutluyum
  • 1Şaşkınım
  • 1Kararsızım
  • 1Kızgınım
  • 1Üzgünüm
Toplam Oy5