SPONSORLU

Proje Modelli Lise Eğitimi Hakkında Bilinmesi Gereken Her Şey 

Bilim ve teknolojinin baş döndürücü bir hızla değiştiği günümüzde, okullarda alınan eğitimin kapsamı da değişmiş ve genişlemiş durumda. Artık okul müfredatlarında, bilginin yanı sıra öğrenciye beceri kazandıran ve kişiliğini biçimlendirmesinde yardımcı olan faaliyetlere de ihtiyaç duyuluyor. Öğrencinin entelektüel ve sosyal gelişiminde büyük rol oynayan proje modelli eğitim, bu anlamda başarılı sonuçlar veriyor. Peki, proje modelli eğitim nedir ve neleri kapsıyor?

Konuyu,
Doğa Koleji Genel Müdürü Ali Rıza Lüle’ye sorduk. İşte, proje modelli lise eğitiminde bilinmesi gerekenler! 

Öğrencileri dünya vatandaşlığına hazırlıyor 

Eski eğitim modellerinde okul, sadece bilgi yuvası olarak nitelendirilirdi; fakat günümüzde bu ifadeden çok daha fazlasını ifade ediyor. Çünkü günümüzde eğitim kavramı; öğrencinin sosyal gelişimini etkileyen ve kişiliğini biçimlendiren faaliyetleri de kapsıyor. Dolayısıyla okul müfredatlarının da bu faaliyetler kapsamında kendini güncellemesi gerekiyor. Proje modelli lise eğitimi; t-MBA eğitimiyle birlikte öğrencilerin liderlik ve yönetim becerilerini geliştirerek onları dünya vatandaşlığına hazırlamasıyla günümüzün en ideal eğitim modeli olarak kabul ediliyor.

İlgi, yetenek ve bilimsel projeler aynı potada birleşiyor 
Yapılan bilimsel araştırmalara göre proje modelli öğrenme ile öğrenciler; problem çözme, araştırma, inceleme, eleştirel ve yaratıcı düşünme, disiplinler arası düşünme, seçme, planlama, yürütme (öz düzenleme), yaparak yaşayarak öğrenme, bilgiye ulaşma, teknolojiyi kullanma, iletişim gibi akademik başarıyı olumlu etkileyen beceriler kazanıyor.  Bunun yanı sıra işbirliği yapma, paylaşma, dayanışma, sorumluluk alma ve akran öğrenmesi gibi sosyal beceriler de proje modelli öğrenme programıyla üst düzeyde gelişim gösteriyor.  

Öğrencilere bilimsel çalışma disiplini kazandırıyor

Proje yöntemiyle öğrencilerin bilişsel ve sosyal gelişimlerinin desteklendiği programda, öncelikle öğrencilere Kişilik Temelli Yönlendirme Testi uygulanıyor. Akademisyenler tarafından hazırlanan ve uygulanan bu testle, öğrencilerin kişilik ve öğrenme özellikleri saptanıyor. Elde edilen veriler sayesinde öğrencilerin kendi özelliklerine uygun projeler seçmeleri ve uygulamaları sağlanıyor. Bu sayede öğrenciler, hem kendilerini daha rahat ifade edebiliyor hem de üniversite öncesi bilimsel süreç becerilerini kazanmış oluyor. 

Çevre ve topluma katkı sağlayan projeler üretiliyor
Proje modelli lise eğitiminde öğrenciler proje yönetimi konusunda yetkin öğretmenlerinin danışmanlığında pozitif bilim ve sanat alanlarında ulusal ve uluslararası pek çok projeler üretmenin yanı sıra,  öğrenciler zorunlu 50 saat sosyal sorumluluk projeleriyle de sosyal yaşama katkı sağlıyor. 
DOĞA KOLEJİ’NDEN FARK YARATAN KONSEPT;
“PROJE” MODELLİ LİSE EĞİTİMİ 
Doğa Koleji “Proje” modelli lise eğitim sistemi ile öğrenciler; doğayı ve olayları, bilimsel açıdan değerlendirme yeteneği kazanırken akademik başarıda zirvedeki yerini alıyor. 
Detaylı bilgi için tıklayınız