Ege

01.08.2012 - 02:30 | Son Güncelleme: 01.08.2012-2:30

İstinye Park’a engel kalmadı

Konak Belediyesi’nin Üçkuyular Pazaryeri’ndeki hissesini, “ortaklara satış” yolu ile Doğuş Grubu’na devredilecek ve alana yapılacak AVM için son engel kalkacak

Sitene Ekle

Utku BOLULU İzmir DHA

Üçkuyular pazaryeri ve çevresinde 47 bin 984 metrekarelik alanın 25 bin metrekaresine sahip olan Doğuş Grubu’nun, Konak ve Karabağlar Belediyesi’ne ait 18 bin 600 metrekareyi de almak için önünde engel kalmadı. Konak Belediyesi, her isteklinin girebileceği açık ihale kararını, itiraz üzerine Doğuş Grubu’nun aldığı mahkeme kararı doğrultusunda ağustos ayı meclis toplantısında “ortaklara satış” şeklinde değiştirecek.


Karabağlar da ortak
Doğuş Grubu’nun 47 bin 984 metrekarelik toplam alanın 25 bin metrekaresine sahip olduğu alanda Karabağlar Belediyesi’nin 12 bin 600, Konak Belediyesi’nin 6 bin metrekare, diğer küçük hissedarların ise 4 bin metrekaresi var. İmar planında kentsel ve bölgesel iş merkezi alanı olan alana AVM ve otel yapmak için proje hazırlayan Doğuş Grubu, daha önce belediyelerle kalan parselleri almak için yaptığı görüşmelerden sonuç çıkmayınca, İzmir 6. Hukuk Mahkemesi’ne ortaklığın giderilmesi davası açtı.
Mahkeme ortaklığın satış yoluyla giderilmesine karar verdi.


Karabağlar Belediye Meclisi, Üçkuyular pazaryeri ve terminal alanındaki  12 bin 635 metrekare arsasını, mahkemeden ortaklığın giderilmesi kararı çıkartan Doğuş Grubu’na satılmasına karar verdi. Satıştan gelecek parayla ise Yeşillik Caddesi’nde mülkiyeti Burda Marketçilik’e ait toplam 7 bin 694 metrekalik iki parsel ve bina satın alınması için harekete geçildi.
Konak Belediyesi ise önce hisselerinin Doğuş Grubu’na direk satışından gerçek bedelinin altında satış gerçekleşecek olması nedeniyle, 2886 sayılı İhale Kanunu’na göre açık ihaleyle satma kararı aldı.


Ağustos’ta mecliste
Ancak, bu karara Doğuş Grubu itiraz etti. Ortaklığın giderilmesi için açtıkları davada İzmir 6. Hukuk Mahkemesi’nin “ortaklığın satış yoluyla giderilmesi” kararını gerekçe gösterdi. Bunun üzerine Konak Belediyesi, Temmuz ayı Meclis toplantısında itirazı ihtisas komisyonlarında incelemeye aldı. Konak Belediyesi yetkilileri, ortada bir mahkeme kararı olduğunu belirterek, karar doğrultusunda açık ihale kararlarından vazgeçeceklerini ve ortaklara satış kararı alacaklarını söyledi. Ağustos ayı meclis toplantısında konu gündeme alınacak ve oylanacak.

OTOPARKLAR YER ALTINA İNECEK

Doğuş Grubu alana İstanbul’daki İstinye Park modeli bir AVM, Otel ve rezidans yapmayı planlıyor. Ancak, mülkiyetle ilgili sorunların çözümünden sonra ruhsat işlemleri için idari sorumluluğu olan Balçova Belediyesi ve İzmir Büyükşehir Belediyesi devreye girecek. Burada aktarma merkezi ve otoparkların yeraltına alınacağı proje geliştirilecek. Bu süreçte planlama süreci başlayacak. Kamusal alanlar, trafik problemiyle ilgili bazı tartışmalar yaşanması bekleniyor.


Etiketler: haber, haberler, Londra 2012
1997'de Eurovision'da 3. olan Şebnem Paker'in söylediği "Dinle" şarkıyı kim yazmıştır?
©Copyright 2012 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.