14.09.2018 03:23 | Son Güncelleme:
AA

'İtirafın' ardından Fransız ve Cezayirli liderlerin görüşmesi

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Cezayirli  mevkidaşı Abdulaziz Buteflika ile yaptığı telefon görüşmesinde Mali ve Libya'daki  güvenlik durumunu ele aldı.

Fransa Cumhurbaşkanı Macron, "Cezayir'in bağımsızlığı için mücadele  eden Maurice Audin'in, askerler tarafından işkenceye tabi tutularak öldürüldüğünü  veya ölünceye kadar işkence edildiğini, Fransa Devleti adına kabul etmesinin"  ardından Cezayirli mevkidaşı Buteflika ile telefonda görüştü.

Cezayir Cumhurbaşkanlığı tarafından yapılan ve ülkenin haber ajansı  APS'de yer alan yazılı açıklamada, Buteflika ile Macron'un, iki ülke arasındaki  ortak stratejik ilişkilerin yanı sıra Mali ve Libya'daki güvenlik durumunu ele  aldığı kaydedildi. Görüşmenin içeriğine dair ayrıntılı bilgi verilmedi.

Cezayir, ortak sınırlarının bulunduğu Mali ve Libya için arabuluculuk  yapıyor. Fransa'nın ise 2013'ten bu yana Mali'de askeri varlığı bulunuyor.  Fransa, Libya konusunda da önemli rol oynuyor. Son olarak, geçen mayıs ayında  Paris'te düzenlenen zirvede, Libya'da 10 Aralık 2018'de seçimlerin yapılması ve  seçimlerin anayasal temellerinin atılması kararlaştırılmıştı.

Macron dün, Cezayir'de Fransız sömürgeciliğine karşı başlatılan  mücadeleye destek veren Maurice Audin isimli işgal karşıtı kişinin, 1957'de  Fransız ordusu tarafından tutuklanıp öldürülmesi olayında sorumluluğunu kabul  ettiğini açıklamıştı.

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 2Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy2