Geri Dön

Telefonda mülakat yaparken bunlara dikkat !

İşverenler yüz yüze görüşmeye çağırmadan önce genellikle telefonda kısa bir görüşme yapmayı tercih ediyor. Peki, telefonda mülakat yaparken nelere dikkat etmek gerekir?

Telefonda mülakat yaparken bunlara dikkat !

Telefonda mülakat yapmanın çok daha kolay olduğunu düşünebilirsiniz." Giyerim pijamalarımı, alırım kahvemi, uzanır mis gibi mülakatımı yaparım" hayalleri kurabilirsiniz. Ancak atladığınız bir nokta var ki duruşunuzdan oturuşunuza kadar pek çok şey sesiniz aracılığıyla karşı tarafa geçmektedir.

Telefonda etkili bir mülakat yapmak istiyorsanız bu adımları izleyin:

1. "Güç Duruşu"nun gücü!

Mülakata başlamadan bir kaç dakika önce ayağa kalkın ve güç duruşu pozisyonuna geçin. Araştırmalar, sadece 2 dakika süreyle ayaklarınız omuz hizasında açık, ellerinizin kalçalarınızda ve göğsünüz önde durduğunuzda testosteron seviyenizin yükseldiğini, kortizolün düştüğünü ve bu sayede sesinizin daha güvenilir çıktığını gösteriyor. Kendinizi garip hissetseniz de güç duruşu yapmayı mutlaka deneyin. Bu sayede sinirleriniz yatışacaktır.

2. Konuşmacı gibi hissedin

Dinamik ve karşınızdakiyle alakadar olduğunuz hissini yaratmak için bir masanın önünde konuşma yapar gibi durabilirsiniz. Sandalyede veya koltukta yayılarak oturarak dinamik bir ses tonuna sahip olamayacağınızı aklınızın bir köşesine yazın.

3. Gülümsemeyi unutmayın

Yüz mimikleriniz ses tonunuzu etkiler ve gülümseme haliniz karşı tarafa sesiniz aracılığıyla yansır. Mülakat olsa dahi gülümsemeyi ve hatta abartmadan ufak kahkahalar atmayı unutmayın. Keyifli ve enerji dolu bir profil çizerseniz karşınızdakinde yüz yüze görüşme isteği uyandırabilirsiniz.

4. Teknik sorun yaşamayacağınızı garanti edin

Sessiz bir ortamda ve telefonunuzun iyi çektiğinden emin olmaya özen gösterin. En kritik noktada "Sesiniz gelmiyor, şimdi kesik kesik geliyor hah şimdi düzeldi" gibi garip durumlara mahal vermek istemezsiniz. Bu tür talihsizlikler mülakatın kalitesini düşürür ve kararı olumsuz etkileyebilir.

Başarılar!

Bakan Albayrak: Türk varlıklarına güvenenler ciddi anlamda kazandıHazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'tan Davos Zirvesi'nin ikinci gününde önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Albayrak, "Türk varlıklarına güvenenlerin ciddi anlamda kazandığı bir süreç. 2020 yılı daha sakin geçen bir yıl olacak; küresel büyüme tahminleri üzerinde beklentilerin daha olumlu olduğu bir yıl. Bu olumlu bir gelişme. Tabi ki küresel istikrardan yana olduk" dedi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber