Kestane şekeri tarifi kışın en çok sevilen ve en çok tüketilen tatlı tarifleri arasında yer almaktadır. Kestanenin nimetlerinden kestane kebabı ve kestane şekeri tarifi hazırlayarak faydalanabilirsiniz. Bursa'nın meşhur tatlısı olarak bilinen kestane şekerini en güvenilir ve sağlıklı bir şekilde evinizde hazırlayabileceksiniz. Artık kestane şekeri için Bursa'ya kadar gitmenize gerek kalmayacak. İşte evinizde kolay ve sağlıklı yöntemlerle hazırlayabileceğiniz kestane şekeri tarifi:
 

Kestane şekeri tarifi:

Kestane şekeri malzemeleri:

•    750 gram kestane?
•    1 kg toz şeker?
•    Limon suyu sıkıştır
•    1 adet kabuk vanilya 


 Kestane şekeri nasıl yapılır?

1. adım:

Keskin bir bıçak ile, tüm kestanelerinin orta kısmından başlayarak üzerine artı işareti gibi bir çizik atın. İlk olarak harlı ateşte kaynatın. Sonrasında ısıyı düşürerek 10 dk daha kaynatın.

2. adım: 

Ayrı bir tencerenin içerisine 250 mililitre su ekleyerek, içerisine 500 gr şeker ilave edin. Şekerli su karşımını düşük ısıda eriyinceye kadar kaynatın. Kaynadıktan sonra içerisine 1 adet çubuk tarçını ilave edin.

3. adım:

Kestaneleri kevgir yardımı ile kaynamış suyun içerisinden alın. Dış ve iç kabuğunu iyice ayırarak limonlu suyun içerisine kestaneleri atın.

4. adım: 

Daha sonra temizlemiş olduğunuz kestaneleri kaynatmış olduğunuz şerbetin içerisine atın. 25 veya 30 dk daha bu şerbetin içerisinde kaynatarak bekletin.

5. adım: 

Kalan şekeri 150 mililitre suyun içerisine koyarak nihai bir su hazırlayın.  Şekeri eritmek için yavaş yavaş ısıtarak kaynatın.


6. adım:

Pişirme suyu ile ayrı olarak hazırlamış olduğumuz 150 mililitre suyu birleştirin. Kestanelerle beraber suyu kaynama noktasına getirin ve kaynağı an ocaktan tencereyi alın.
 

7. adım:

Kestaneleri tencerenin içerisinden kevgir yardımıyla alıp, yağlı kâğıt serilmiş bir tepsiye yerleştirin. 

8. adım:

Kestaneleri 200 derecelik ağzı açık fırında 10 dk boyunca bekletin. Soğuduktan sonra servis edebilirsiniz. 

9. adım:

 Kestaneleri yağlı kağıt veya muffin kağıtlarına sarılı bir şekilde bekletebilirsiniz. 

Kestanenin faydaları 

1- Kestane, doyurucu özelliğinin yanı sıra beslenmemize katkı sağlayan birçok besin öğesine sahiptir.
Vitamin zengini: Kestane diğer sert kabuklu yemişlerin aksine vitamin ve mineral oranının da yüksek olmasıyla ön plana çıkmaktadır.

2- C vitamini kaynağı: Aynı zamanda yağ oranı düşük olan kestane, başta nişasta ve çeşitli şekerler olmak üzere iyi kalitede sindirilebilen lifler,B1, B2 ve C vitaminlerini de bol miktarda içermektedir.

3- Kansere karşı koruyucu: Güçlü bir anti-oksidan olan kestane, içerdiği flavanoidler sayesinde zararlı serbest radikallere karşı koruma sağlayarak kansere karşı da koruyucu etki göstermektedir.
Demir deposu: Kestane; demir, kalsiyum, magnezyum, mangan, fosfor ve çinko gibi mineraller bakımından da zengin olup çok ta iyi bir potasyum kaynağıdır.

4- Çölyak hastalığına kestane: Kestane aynı zamanda gluten içeriği olmayan bir yemiş olduğundan gluten içermeyen besinlerin hazırlanmasında da kullanılır; dolayısıyla kestane, gluten duyarlılığı, buğday alerjisi ve çölyak hastalığı olanlar için de oldukça uygun bir besindir.