Konut Satışları Düşüyor mu?

CHP'nin hazırladığı Ekonomik Görünüm Raporu'nda satışlardaki düşüş dikkat çekti.

Konut Satışları Düşüyor mu?

Hazırlanan rapor, gayrimenkul sektörünü yakınen ilgilendiriyor. Konut satışlarındaki düşüşün sebebi ne? Konut satışları ne kadar düştü? İşte CHP raporundan detaylar...

CHP'nin hazırladığı Ekonomik Görünüm Raporu'nda "yılın ilk 4 ayında konut satışlarının geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 7,5 gerileyerek 341 bin 463'e indiği" belirtildi.

CHP Basın Birimi'nden yapılan yazılı açıklamada, Parti Ekonomi Politikaları Genel Başkan Yardımcılığı, Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak'ın koordinasyonunda hazırlanan 94. Ekonomik Görünüm Raporu'na yer verildi.

Yılın ilk 4 ayında konut satışlarının geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 7,5 gerileyerek 341 bin 463'e indiğinin, "ipotekli konut kredisiyle" satın alınan konut sayısının da aynı dönemde yüzde 33,5 gerileyerek 104 bine düştüğünün ifade edildiği raporda, "Banka kredisiyle alınan konutlar başta olmak üzere, konut talebinde bu yıl ciddi bir yavaşlama olduğu görülüyor" denildi.

Konut satışlarındaki yavaşlamanın ardında yatan nedenlerin masaya yatırıldığı raporda, geçen yıl ABD Merkez Bankasının tahvil alımlarını azaltma kararını açıklamasının etkisiyle faizlerin arttığı, bu süreçte 2013'ün ilk yarısında yüzde 8'lere kadar düşen konut kredisi faizlerinin 2014'ün ilk üç ayında ise yüzde 13'ü aştığı belirtildi.

Raporda, faizlerdeki artışın konut satışlarının düşüşünde önemli rol oynadığı ifade edilerek, "AKP'nin izlediği büyüme stratejisinin bel kemiğini inşaat sektörü oluşturuyor. Bir dönem İspanya'nın uyguladığı ve küresel krizde çökerek bu ülkeyi büyük bir kaosa sürükleyen modelin, 2007'den sonra hızlı bir şekilde Türkiye'de uygulamaya konulduğu dikkati çekiyor" yorumuna yer verildi.

Raporda, şunlar kaydedildi:

"TOKİ ve Emlak Konut aracılığıyla yaratılan 'kupon arazilerde', hasılat paylaşımı modeliyle, iktidarın "itimadına mazhar" müteahhitlere kuleler veya lüks alışveriş merkezleri yapılmasının yolu açılıyor.

Bu modelde, bankaların dışarıdan topladığı borçlar vatandaşa kredi olarak kullandırılıyor. Böylece havuz müteahhitlerine yaptırılan konutlara talep yaratılıyor. Fakat AKP'nin uyguladığı bu modelin önünde şimdi iki engel çıkmış durumda. Bu engellerden ilki, ABD Merkez Bankasının tahvil alımlarını azaltma kararıyla ucuz borca erişim kanallarının önümüzdeki dönemde tıkanmaya başlayacak olması. İkinci sıkıntı ise izlenen modelin bizzat kendi içsel kırılganlığı."

TÜİK'in verilerine göre 2013 ile 2014'ün ilk üç ayı arasında konut piyasasına yeni giren ve kullanma izin belgesi alan daire sayısının yaklaşık 956 bin, yeni konut satış rakamının ise 649 bin 341 olduğunu ifade edildiği raporda, "Dolayısıyla, 2013'ün başından bu yana arz fazlası 306 bin 509 konut var. Bu, son 15 ayda üretilen konutların üçte birinin satılamadığını gösteriyor" denildi.

CHP'nin raporuna göre 2014'ün ilk üç ayında yapı ruhsatı verilen daire sayısı 279 bin 306 ile son 3,5 yılın en yüksek seviyesine ulaştı. 2010'dan bu yılın mart ayına kadar konut fiyatları yüzde 50,8 artarken, enflasyon ise yüzde 32,9'da kaldı. Konut fiyatları, genel fiyat seviyesinin 17,8 puan üzerinde arttı.

19 Eylül 2019 Magazin Bülteni.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber