07.12.2017 17:38 | Son Güncelleme:
AA

KPSS sanıklarına hapis cezası

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) Kamu Personel Seçme  Sınavı (KPSS) hırsızlığına ilişkin iptal edilen Temmuz 2010 KPSS davası sanığı 9  kişinin, "FETÖ üyesi olmak" ve "kamu kurum ve kuruluşlarının zararına zincirleme  dolandırıcılık" suçlarından yargılandığı davada karar açıklandı.

Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesinde ayrı ayrı görülen duruşmalara,  sanıklar ve avukatları katıldı.

Üzerlerine atılı suçlamaları kabul etmeyen sanıklar, beraat talebinde  bulundu.

Cumhuriyet savcısının mütalaasının ardından kararını açıklayan  mahkeme, sanıklar Ayşe Aslıhan Yiğit, Ayşe Karakol, Asiye Çalışkan, Aslı Bektaş,  Asaf Şimşek, Emine Çınar, Pınar Kaymak, Rana Girgin ve Yücel Yavuz'un "FETÖ üyesi  olmak" suçundan 6 yıl 3'er ay hapisle cezalandırılmalarına hükmetti.

Heyet ayrıca Temmuz 2010'daki KPSS sonucunda kamu görevine ataması  yapılan sanıklardan Pınar Kaymak, Rana Girgin, Asiye Çalışkan ve Aslı Bektaş'a  "kamu kurum ve kuruluşlarının zararına zincirleme dolandırıcılık" suçundan 3 yıl  1 ay 15'er gün hapis cezası verdi.

İDDİANAME

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca Temmuz 2010'daki KPSS sorularının  sınav öncesinde sızdırıldığı iddiasına ilişkin 420 kişi hakkında ayrı ayrı  iddianame düzenlenmişti.

Cumhuriyet Savcısı Yücel Erkman'ın hazırladığı iddianamelerde  sanıklara, daha önce aynı suçlamalarla açılan davalarda olduğu gibi "FETÖ üyesi  olmak", "kamu kurum ve kuruluşları zararına zincirleme dolandırıcılık" ve "resmi  belgede zincirleme sahtecilik" suçlamaları yöneltilmişti.

Savcı Erkman, KPSS sorularının sızdırılmasına ilişkin daha önce sanık  sayısı 3 ile 230 arasında değişen 7 dava açmıştı. Toplam 583 sanıklı bu davaların  ardından, 420 sanık hakkında daha ayrı ayrı dava açılmıştı. Dava sayısı 427,  toplam sanık sayısı ise bin 3'e yükselmişti.

Erkman'ın görev yerinin değişmesinin ardından Ankara Cumhuriyet  Başsavcılığı, 130 sanık hakkında daha ayrı ayrı iddianame düzenleyerek, mahkemeye  göndermişti.

Son iddianamelerin kabulüyle Temmuz 2010'daki KPSS'ye ilişkin toplam  dava sayısı 557, şüpheli sayısı ise bin 133 olmuştu.

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0