27.05.2018 19:48 | Son Güncelleme:

Kurban Bayramı tatili kaç gün olacak?

Bu yıl arefe günü hafta başına gelen Kurban Bayramı akıllarda tek bir soruyu canlandırdı: "Kurban Bayramı tatili dokuz gün olacak mı?" Bayram programını tatilin uzunluğuna göre yapacak olanlar için Kurban Bayramı'nın kaç gün olacağı haberimizde.

Kurban bayramı ne zaman?

Kurban Bayramı, geçtiğimiz sene 1 Eylül tarihine denk gelmişti. Hafta sonu ve 30 Ağustos Zafer Bayramı ile birleştirilen Kurban Bayramı, çalışanların 10 gün boyunca tatil yapmasına olanak sağlamıştı. Geçen sene ki uzun süreli tatilin ardından bu sene de Kurban Bayramı’nın 2018 yılında hangi tarihlerde kutlanacağı birçok vatandaş tarafından merak konusu oldu. Diyanet İşleri Başkanlığı’nın resmi tatiller hakkında yaptığı açıklamaya göre;

Kurban Bayramı Arefesi 20 Ağustos 2018 Pazartesi

Kurban Bayramı Birinci Günü 21 Ağustos 2018 Salı

Kurban Bayramı İkinci Günü 22 Ağustos 2018 Çarşamba

Kurban Bayramı Üçüncü Günü 23 Ağustos 2018 Perşembe

Kurban Bayramı Dördüncü Günü 22 Ağustos 2018 Cuma günü olacak.

Kurban Bayramı tatili kaç gün olacak?

Kurban Bayramı Arefesi Pazartesi gününe denk geldiğinden arefenin tatil edilmemesi durumunda 6 günlük bir tatil söz konusu olacak. Fakat arefeninde tatil edilmesiyle çalışanlar 18 Ağustos 2018 Cumartesi gününden itibaren 24 Ağustos 2018 günü dahil olmak üzere toplamda 9 gün tatil yapmış olacaklar. Arefe gününün özellikle Kamu Kuruluşu çalışanları için tam gün mü yoksa yalnızca öğleden sonra mı tatil edileceği hakkında henüz bir açıklama gelmedi.

Kurban Bayramının önemi

Kurban Bayramı, Ramazan Bayramı ile birlikte Müslümanlar için en önemli bayramlardan biridir. İslam alemi tarafından Hicri Takvime göre her yıl Zilhicce ayının 10. gününde kutlanmaya başlar. 4 gün süren Kurban Bayramının amacı, kurban keserek Allah’a yakın olmayı sağlamaktır. Hz. İbrahim ve oğlu İsmail’den beri Müslümanlar için bir ibadet haline gelen kurban kesimi, bayramın Eyyam-ı nahr yani kesme günleri olarak adlandırılan ilk üç gününde yapılmalıdır. Mali bir ibadet olarak sayılan kurban kesimi aynı zamanda toplum içindeki kardeşliği ve yardımlaşmayı da temsil etmektedir.

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0