12.03.2018 22:22 | Son Güncelleme:
AA

May eski Rus casusun zehirlenmesinde Rusya'yı işaret etti

İngiltere Başbakanı Theresa May, eski Rus ajanı Sergey Skripal ile kızının, Rusya tarafından geliştirilen tipte askeri nitelikte, sinir sistemi üstünde etkili bir maddeyle zehirlendiğinin anlaşıldığını belirtti.

May, "Hükümet, Rusya'nın Sergey ve Yulia Skripal’e karşı yapılan  eylemden sorumlu bulunmasının kuvvetle muhtemel olduğu sonucuna vardı." dedi.

May, eski Rus casus Skripal ve kızı Yulia'nın maruz kaldığı kimyasalla  ilgili, bu sabah Londra'da düzenlenen ve İngiltere Dışişleri Bakanı Boris  Johnson, Savunma Bakanı Gavin Williamson, İçişleri Bakanı Amber Rudd, İngiltere  Başsavcısı Jeremy Wright, ordu ve istihbarat kurumlarının şeflerinin de katıldığı  Ulusal Güvenlik Konseyi toplantısına başkanlık etmesinin ardından, İngiliz  Parlamentosunda milletvekillerini son gelişmelerle ilgili bilgilendirdi.

Ülkenin güneybatısındaki Salisbury kentinde eski Rus casus Skripal ve  kızı Yulia'nın önceki pazar günü bilincini yitirmiş olarak bir alışveriş merkezi  önündeki bankta bulunmasıyla ilgili May, "Skripal ile kızının, Rusya tarafından  geliştirilen tipte askeri nitelikte, sinir sistemi üstünde etkili bir maddeyle  zehirlendiği artık anlaşıldı." dedi.

Söz konusu maddenin "Novichok" olarak bilinen kimyasal grubuna dahil  olduğunu aktaran May, Salisbury yakınındaki Porton Down Laboratuarında yapılan  incelemelerin ardından tespit edilen kimyasalın daha önce Rusya tarafından  üretilmiş olduğu ve bu ülkenin aynı kimyasalı halen de yapabileceğinin  bilindiğini söyledi.

May, "Değerlendirmemiz, Rusya'nın ülkeden kaçan bazı kişileri  suikastlar için meşru hedefler olarak gördüğü yönünde. Hükümet, Rusya'nın Sergey  ve Yulia Skripal'e karşı yapılan eylemden sorumlu olmasının kuvvetle muhtemel  olduğu sonucuna vardı." şeklinde konuştu.

JOHNSON, RUS BÜYÜKELÇİ İLE GÖRÜŞTÜ

4 Mart'ta gerçekleşen olayın iki makul açıklaması olduğunu aktaran  May, "Bu, ya Rus devleti tarafından ülkemize karşı doğrudan yapılan bir eylemdi  ya da Rus hükümeti, potansiyel olarak felakete yol açan bu sinir sistemini  etkileyen maddenin kontrolünü kaybetti ve başkalarının eline geçmesine izin  verdi." dedi.

May ayrıca, İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Johnson'un da bugün  Rusya'nın Londra Büyükelçisi Alexander Yakovenko'u bakanlığa çağırdığını ve bu  iki olasılığı sorduğunu aktardı.

May, Johnson'un, Büyükelçi Yakovenko'ya, Rusya Federasyonu'nun  Novichok programını, Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütüne eksiksiz bir  şekilde açıklaması gerektiğini söylediğini belirterek, "Rus hükümetinin yanıtının  yarın gün sonuna kadar verilmesini de talep etti." ifadesini kullandı.

Theresa May, İngiliz istihbaratı için çalışan bir diğer eski KGB ajanı  Alexander Litvinenko'nun Londra'da Rusya tarafından zehirlendiğini anımsatarak,  Rusya'nın o dönemde de soruşturmaya yardımcı olma sözü verdiğini ancak daha sonra  gerçekleri reddettiklerini dile getirdi.

Litvinenko cinayetinin ardından Rus diplomatların İngiltere'den  gönderilmesi, iki ülke arasındaki güvenlik iş birliğinin askıya alınması,  vizelere yönelik ikili planların bitirilmesi ve şüphelilerin varlıklarının  dondurulması da dahil bir dizi önlemin alındığını ve bu önlemlerin halen  yürürülükte olduğunu vurgulayan May, "Şimdi daha kapsamlı tedbirler almaya  hazırlıklı olmalıyız. Çarşamba günü, Rus devletinin verdiği yanıtı ayrıntılı  olarak ele alacağız. İnandırıcı bir cevap bulunamaması halinde, bu eylemin Rusya  tarafından İngiltere'ye karşı yasa dışı bir şekilde kullanılmış güç olduğu  sonucuna varacağız." dedi.

RUS ELÇİLİĞİNDEN AÇIKLAMA

Öte yandan Rusya'nın Londra Büyükelçiliğinden bugün yapılan  açıklamada, İngiliz basınında Skripal olayıyla ilgili olarak kendilerine yönelik  "temelsiz suçlamaların" iki ülkenin ilişkilerini olumsuz etkilediği belirtildi.

İngiliz yetkililerin, basında yer alan iddialar ile aralarına mesafe  koymadıkları veya ilave bilgi vermedikleri ifade edilen açıklamada, "Soruşturma  ne Rusya için ne de kamuoyu için saydam bir şekilde yürütülüyor. Bu durum kaygı  verici." görüşüne yer verildi.

"Hükümetin göz yumduğu ve hem soruşturmayı hem de İngiliz halkını  etkileyen medyadaki Rusya karşıtı kampanyaya öfkeliyiz." denilen açıklamada,  şunlar kaydedildi:

"Vatandaşlarımız ve Rusya kökenli İngiltere vatandaşları bu ülkedeki  geleceklerinden endişeliler. İngiltere’deki Rus gazeteciler tehdit alıyor.  İngiliz hükümetinin Rusya politikası, İngiliz kamuoyuyla oynanan çok tehlikeli  bir oyun. Bu sadece soruşturmayı duruma hiç yardımı dokunmayan siyasi bir yola  sevketmekle kalmıyor, ilişkilerimiz için çok daha ciddi ve uzun vadeli sonuçlar  doğurma riskini de taşıyor."

SAĞLIK DURUMU CİDDİYETİNİ KORUYOR

Sergey Skripal (66) ve kızı Yulia (33) Salisbury Bölge Hastanesi'nin  yoğun bakımında tutuluyor. Baba ile kızın sağlık durumlarının ciddiyetini  koruduğu ancak istikrarlı olduğu belirtiliyor.

İngiliz polisi, Skripal olayıyla ilgili geniş kapsamlı bir operasyon  yürütüyor. Soruşturma kapsamında 240'ten fazla görgü tanığıyla temasa geçen  polis, Rus ajanın 2012'de ölen eşinin de kentteki mezarını açtı. Ludmilla  Skripal'in de ölümünün zehirlenmeye bağlı olup olmadığı araştırılıyor.

Rus mahkemesi, İngiltere için casusluk yaptığı suçlamasıyla 2006  yılında Skripal'e 13 yıl hapis cezası vermişti.

Skripal, 2010 yılında ABD'nin tutukladığı 10 Rus ajanı ile  Avusturya'nın başkenti Viyana'da takas edilen 4 casus arasında yer almıştı.

Daha sonra İngiltere'ye gelen Skripal'in, Salisbury'de düşük profilli  bir yaşam sürmeye başladığı belirtiliyor.

Rusya, Skripal'in 1990'lı yıllardan itibaren bilgi sızdırdığı İngiliz  dış istihbarat servisi MI6'e, Rusya'nın Avrupa'daki casuslarının kimliklerini de  ifşa ettiğini öne sürmüştü.

ESKİ RUS AJANI LITVINENKO'NUN ZEHİRLENMESİ

MI6 için çalışan bir diğer eski KGB ajanı Alexander Litvinenko,  Londra'da bir otelde çayına karıştırılan radyoaktif Polonyum-210 maddesinden  zehirlenerek 2006 yılında, 43 yaşında hayatını kaybetmişti.

Rusya, İngiltere’nin kimliklerini tespit ettiği suikastçıları  İngiltere'ye iade etmeyi reddetmiş, olay iki ülke ilişkilerinde gerginliğe neden  olmuştu.

Litvinenko'nun ölümüyle ilgili İngiltere'deki soruşturmayı yürüten  bağımsız komisyon tarafından hazırlanan raporda, Polonyum-210'un sadece devlet  imkanlarıyla üretildiğine işaret edilerek, Litvinenko'nun, iki eski Rus ajanı  tarafından zehirlendiği kanaatine varıldığı bildirilmişti.

Raporda, "Litvinenko'yu öldüren FSB operasyonu, muhtemelen FSB Başkanı  Nikolay Patrushev ve Başkan Putin tarafından onaylandı." ifadesi dikkati  çekmişti.

  

Bu habere ifade bırak
  • 1Mutluyum
  • 1Şaşkınım
  • 1Kararsızım
  • 1Kızgınım
  • 1Üzgünüm
Toplam Oy5