Oynatma Listesi
HABERLER

Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı: 150 saatlik süre yarın başlıyor

Soçi'de bir araya gelen Türkiye ve Rusya liderlerinin gündeminde, Barış Pınarı Harekâtı ve Suriye krizi vardı. Görüşme yaklaşık 6 saat sürdü. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Tarihi bir mutabakata imza attık. 23 Ekim öğlen 12.00'den itibaren 150 saat içinde YPG'li teröristler ve silahları, 30 kilometrenin dışına çıkarılacak." şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Karadeniz kıyısındaki Soçi'de kritik bir görüşme gerçekleştirdi. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları...

- Rusya'da olmaktan memnuniyet duyuyorum.

- Cumartesi günü Akkuyu Nükleer Santralinin inşaatında çalışan iki Rus vatandaşı için taziyelerimi sunuyorum.

-  Ana gündemimiz Suriye'deki gelişmelerdi. Bunun yanı sıra ikili ilişkilerimizi de ele alma fırsatımız oldu. Milli paralarla ticaretin artırılmasına buna yönelik anlaşmayı da bildiğiniz üzere kısa süre önce imzalamıştık. S-400'lerle ilgili belirlediğimiz takvim çerçevesinde teslimatlar yapılıyor. Ortak çıkarlarımız doğrultusunda bu gayretli çalışmalar kararlılıkla devam edecektir. Savunma sanayi alanında da çok ciddi adımlar atıyoruz. Sayın Putin ile Suriye'de barış, huzur için gerek ikili düzeyde gerek Astana formatı kapsamında çok ciddi çaba harcadık. Ortak çabalarımız neticesinde pek çok önemli karara imza attık. 16 Eylül'de yapılan Ankara zirvesiyle anayasa komitesi kuruluşunu ilan ettik.

- Türkiye olarak gerek Rus dostlarımızın endişelerinin giderilmesi gerekse sükunet için çalışmaları sürdüreceğiz. Barış Pınarı Harekatı hakkında kapsamlı bilgi verdik. Daha önce ifade ettiğim gibi bölgeden terör örgütlerini çıkarıp, Suriyeli sığınmacılarının geri dönüşünü sağlamaktır.

- Ülkenin toprağında gözümüz yoktur. Attığımız tüm adımları hassasiyet ile attık.

- 4 bin kilometrelik alanı teröristlerden temizledik.

- Bu süreçte Rus dostlarımızla beraber çalışacak, gönüllü geri dönüşleri sağlayacak adımları atacağız.

- Tarihi bir mutabakata imza attık. Rusya ve Türkiye Suriye'de ayrılıkçı hiçbir gündeme izin vermeyecektir.

GÜNCELLENME
DETAYLARI GÖSTER