Milliyet Tatil

13.06.2017 - 14:18 | Son Güncelleme: 13.06.2017-14:33

Muğla nerede? Muğla'ya nasıl gidilir?

Marmaris, Bodrum ve Fethiye gibi ünlü tatil beldelerine sahip Muğla nerededir? Muğla'da neler yapılır? Muğla'da görülmesi gereken yerler nelerdir?

Sitene Ekle

Ülkemizin ünlü turizm beldesi Muğla, Ege Bölgesi'nde yer alır ve güneybatıda Ege Denizi ve Akdeniz tarafından çevrelenir. 2016 yılı itibari ile Muğla nüfusu 923 bin 773'tür. 

Muğla nasıl bir iklime sahiptir? Muğla'nın coğrafi özellikleri nelerdir?

Muğla'da Akdeniz iklimi özellikleri görülmektedir. Kış aylarında aldığı bol yağışlar sayesinde Muğla orman oranı açısından Türkiye'nin en zengin yeridir. Oldukça yüksek ve engebeli bir coğrafyaya sahiptir ve bu sebeple ulaşım doğu batı yönünde zordur.

Toplam deniz kıyısı uzunluğu bin 479 kilometre olan Muğla ülkemizin en uzun sahil şeridine sahip yerleşkesidir.

Fethiye Kayaköy rehberimize göz atın!

Muğla'da neler yapılır?

Muğla kent merkezi Bodrum ve Marmaris gibi ilçelere nazaran daha az gelişmişlik gösterir. Bu sebeple Bodrum, Marmaris ve Fethiye gibi ünlü turizm beldeleri yaz tatilinde çok sayıda yerli ve yabancı turistin akınına uğrar. 

Marmaris rehberimize göz atın!

Muğla'ya özgü yemekler nelerdir?

Tarhana, zeytin, kurutulmuş biber ve keşkek Muğla Mutfağı'na has ürünlerdir.

Noel Baba'nın evi Fethiye Gemiler Adası rehberimize göz atın!

Muğla'da görülmesi gereken yerler nelerdir?

Geleneksel Türk mimarisinde de kendine has bir örnek olan Muğla Evleri, milli parklar, antik kent ve tarihi kalıntılar ve ünlü tatil beldeleri Muğla'da görülmesi gereken yerlerdir.

Muğla Kelebekler Vadisi rehberimize göz atın!

Muğla'nın kaç ilçesi vardır? Muğla'nın ilçeleri nelerdir?

Muğla 13 ilçeye sahiptir. Bunlar Bodrum, Dalaman, Datça, Fethiye, Kavaklıdere, Köyceğiz, Marmaris, Menteşe, Milas, Ortaca, Seydikemer, Ula ve Yatağan ilçeleridir.

Bodrum rehberimize göz atın!

Muğla'ya nasıl gidilir?

Muğla İstanbul'a 760 km, İzmir'e 213 km, Bursa'ya 528 km, Ankara'ya 602 km, Antalya'ya 319 km ve Adana'ya 919 km uzaklıktadır.

Muğla'ya uçakla gelmek isteyenler Milas Bodrum Havalimanı ve Dalaman Havalimanı'nı kullanarak kent merkezine havalimanlarından kalkan otobüs seferleri ile ulaşabilirler.

Hazırlayan: Mehmet Can Kömürcü


©Copyright 2018 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.
İlginizi ÇekebilirX