05.10.2017 22:03 | Son Güncelleme:
AA

Pentagon DEAŞ elebaşı Bağdadi'nin yaşadığına inanıyor

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) terör örgütü DEAŞ  elebaşı Ebubekir el-Bağdadi'ye ait olduğu öne sürülen ses kaydını incelediklerini  ve gerçekliğini tespit ettiklerini duyurdu.

Pentagon Ortadoğu Masası sözcülerinden Eric Pahon, AA muhabirine  yaptığı açıklamada, söz konusu ses kaydı üzerinde yapılan incelemelerin  Bağdadi'nin yaşadığını gösterdiğini söyledi.

Pahon, "ABD istihbarat kurumları Ebubekir el-Bağdadi'ye ait olduğu  iddia edilen ses kaydının gerçek olduğunu belirledi. Mantıken bu da Bağdadi'nin  en azında ses kaydının alındığı yakın zamanlara kadar yaşadığının göstergesidir."  dedi.

Amerikan istihbaratının ses kaydının nerede alındığını tespit edip  etmediğine yönelik soruları cevaplamaktan kaçınan Pahon, "Yerini herkesten çok  bilmek istiyoruz." ifadesini kullandı.

Geçen ay Bağdadi'ye ait olduğu ileri sürülen 46 dakikalık bir ses  kaydı yayınlanmıştı. Kayıttaki kişinin yakın zamana ait bazı gelişmelere atıfta  bulunması kaydın eski olmadığı yorumlarına neden olmuştu.

Pentagon da bu kaydı incelemeye aldığını bildirmişti.

Kayıtta konuşan kişi, Kuzey Kore'nin ABD ve Japonya'ya yönelik  tehditleriyle Türkiye, İran ve Rusya'nın Kazakistan'ın başkenti Astana'da öncülük  ettiği Suriye görüşmelerine de değiniyordu.

Ses kaydının ait olduğu kişi ayrıca Ortadoğu'da DEAŞ'a düzenlenen  bombardıman ve saldırılara karşılık örgüt mensuplarının Batılı şehirlerde daha  fazla saldırı gerçekleştirmesi çağrısında bulunuyordu.

Rusya, temmuz ayındaki bir saldırıda Bağdadi'yi öldürdüğünü iddia  etmişti.

Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü de DEAŞ kaynaklarına dayandırdığı  bilgilere göre, Bağdadi'nin öldüğünü teyit ettiklerini belirtmişti.

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0