'15. imtihandan da zaferle çıkacağız'

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen törende partisinin 40 belediye başkan adayını tek tek açıkladı ve ‘Önce AK Parti’yi, sonra Türkiye’yi tökezletmek isteyenler bir kez daha hüsrana uğrayacaktır’ dedi

'15. imtihandan da zaferle çıkacağız'

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün partisinin 14 büyükşehir ve 26 il belediye başkanı adaylarını tanıttı. Erdoğan, “Demokrasi ve kalkınma yolculuğumuzun 15’inci imtihanından da inşallah zaferle çıkacağız” diye konuştu.

AK Parti belediye başkan aday tanıtım toplantısı dün Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen törenle açıklandı. Salonun ikinci katında partililer, İstanbul silüeti üzerine “İstanbul haykırırsa, Türkiye şahlanır” yazılı AK Parti logolu dev afiş açtı. Erdoğan, konuşmasında özetle şu mesajları verdi: “MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’ye Cumhur İttifakı’na olan bağlılığını bugün bir kez daha beyan ettiği için teşekkür ediyorum. Biz de AK Parti olarak ülkemizin ve milletimizin beka mücadelesinin en önemli dayanak noktalarında biri olarak gördüğümüz Cumhur İttifakı’na bağlılığımızı tekrar beyan ediyoruz. Sayın Bahçeli’ye seçimlerde İstanbul, Ankara, İzmir’de aday çıkarmayarak AK Parti’yi destekleme kararı için de ayrıca teşekkür ediyorum.”

‘Milletim sandığa gömecek’

“Türkiye Cumhur İttifakı’ndan aldığı güçle çok daha zorlu ve büyük mücadelelerden başarıyla çıkacaktır. Özellikle, 31 Mart seçimlerinin gerçekten Cumhur İttifakı karşısında yer alan Sayın Bahçeli’nin ifadesiyle ‘zillet ittifakı’ karşısında, yükümüzün ne kadar ağır olduğunu bir kez daha ifade etmek istiyorum. Zira bu malum ittifakın içinde vatanseverliğe karşı, milliyetperverliğe karşı ne ararsanız var. Hele hele terör örgütünün içinde olduğu böyle bir ittifaktan, milli ittifak çıkar mı? Terör örgütünün destek verdiği böyle bir oluşumun içinden vatanseverlik çıkar mı? İşte bugün bazı medya yayınlarında da gördüğümüz gibi çocukları dağlara kaçırıp, Kandil’de onlara neler uygulandığını görüyoruz. Şu anda Ana Muhalefet Partisi bu tür bir oluşumla, Kandil’den aldıkları icazetle bir araya gelen böyle bir ittifakı inanıyorum ki 31 Mart’ta benim milletim, o teröristleri nasıl çukurlara gömdüyse şimdi de sandığa gömecektir. Gençlerimize emanet ettiğimiz 2053 ve 2071 vizyonlarımız, aynı zamanda Cumhur İttifakı’nın menzilinin ifadesidir. Buradan bir kez daha Sayın Bahçeli’ye ve MHP’ye gönül vermiş kardeşlerimize, bu kutlu yürüyüşe verdikleri destek için teşekkürlerimi ve şükranlarımı ifade ediyorum.

“2014 seçimlerine farklı bir atmosferde girdik. Hatırlarsanız önce Gezi olaylarıyla, ardından FETÖ ihanet çetesinin emniyet, yargı darbe girişimiyle sarsılan ülkemiz 2014 mahalli seçimlerini milli iradeye sahip çıkma vasıtası olarak gördü. AK Parti olarak bu seçimlere ‘daima millet, daima hizmet’ sloganı ile girdik ve toplam belediyelerin yüzde 59’una denk gelen 800 belediye başkanlığı kazandık. Böylece Mahalli İdareler seçiminde en büyük başarımızı da 2014’te elde etmiş olduk. 31 Mart 2019 için asıl sloganımız belli ama bunu seçim manifestomuzla birlikte açıklayacağız. Yeni dönemin en önemli özelliği hizmet belediyeciliğini gönül belediyeciliği ile daha üst bir noktaya taşıyacak olmamızdır.

Ecdadımız ‘Şerefül mekân bil mekin’ yani ‘Bir şehri aziz kılan o şehrin sakinleridir’ diyor. Esasen biz millet olarak şehircilik konusunda köklü bir müktesebata ve geleneğe sahibiz. Şairlere ilham olmuş, masallara mekan olmuş şehirlerimiz bulunuyor. Her biri birer açık hava müzesi zenginliğindeki şehirlerimiz her şeye rağmen ayaktadır. Ülkemizin son bir asrında yaşadığı sıkıntılar, insanlarımız gibi şehirlerimizi de yormuş yıpratmış, karakterinde derin yaralar açmıştır. Biz göreve geldiğimiz andan itibaren AK Parti olarak hem hükümette, hem mahalli idarelerde işte bu asırlık ihmalleri gidermenin mücadelesini verdik. Bir taraftan şehirlerimizin artık kronikleşmiş sorunlarını tek tek çözerken, diğer taraftan da belediyeciliğe yepyeni bir bakış açısı kazandırdık. Bakınız, bizim bu konudaki formülümüz gayet basittir. Biz, milletimizin aklını çelmenin değil, gönlüne girmenin peşinde olduk.”

‘Hep lider olarak çıktık’

“Hep söylediğim gibi seçimler sandıkta değil gönüllerde kazanılır veya kaybedilir. AK Parti olarak kurulduğumuz günden beri önceliği hep milletimizin gönlünde birinci olmaya verdik. Bunu sağladığımızda sandığın sadece bir formaliteden ibaret kalacağını biliyorduk. Nitekim sadece seçimden seçime milleti hatırlayan, sadece seçim dönemlerinde milletin kapısını çalan partiler sürekli başarısızlığa uğradı. Günün 24 saati, yılın 365 günü milletimizin gönlüne girmek için çalışan AK Parti ise sandıktan istisnasız hep lider olarak çıktı.

2019 Mart’ı için başarı formülümüz aynıdır. Şunu unutmayın AK Parti’nin her bir teşkilat mensubu, her bir gönüllüsü 81 vilayetimizin tamamında, kapısını çalmadık hane, elini sıkmadık vatandaş, kazanmadık gönül bırakmayacak şekilde çalışmayı sürdürecektir. Buna var mıyız? Dikkat ediniz, gençler, ‘başlayacaktır’ demiyorum, ‘sürdürecektir’ diyorum. Bize sempati ile bakan ama oy vermeyen vatandaşlarımızı saflarımıza katacağız. Oy vermediği gibi bize sempatiyle bakmayan herkese de ülkemiz ve milletimiz için yaptıklarımızı, yapacaklarımızı, hedeflerimizi anlatacak ve eninde sonunda inşallah onların da gönlünü kazanacağız.”

Sahneye davet etti fotoğraf çektirdi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasının ardından 31 Mart Mahalli İdareler Seçimleri’nde yarışacak 14 büyükşehir ve 26 belediye başkanı adayını açıklayarak tanıttı ve ismini açıkladığı belediye başkan adaylarıyla birlikte ilgili kentin il başkanları ve milletvekillerini de platforma davet etti. Adaylarla bir süre sohbet eden Erdoğan, başkan adayları, il başkanları ve milletvekilleriyle fotoğraf çektirdi. Erdoğan, adayların tamamını açıkladıktan sonra yaptığı konuşmada, şunları söyledi:

“Bu arkadaşlarımız hem sandıkta hem de inşallah seçildiklerinde görevleri başında kendilerinden beklenenleri en güzel şekilde ortaya koyacaklardır. AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı olarak her bir arkadaşıma güveniyorum. Yaptıkları çalışmalarda daima yanlarında olacağım. Onlar şehirlerinde biz ülkemizde ve tüm dünyada ortaya koyacağımız gayretle inşallah Türkiye’yi 2023’e hedeflerini yakalamış bir şekilde ulaştıracağız. AK Parti’nin bu seçimlerde alacağı güzel bir sonuç sadece partimize gönül verenleri sevindirmekle kalmayacak, ülkemizle ilgili kötü niyet besleyenlere de cevap teşkil edecektir. Önce AK Parti’yi sonra Türkiye’yi tökezletmek isteyenler bir kez daha hüsrana uğrayacaktır. Demokrasi ve kalkınma yolculuğumuzun 15’inci imtihanından da inşallah zaferle çıkacağız. Rabb’im yar ve yardımcımız olsun.”

‘Önce millet, önce memleket’

“Bir belediye başkanı halkına tepeden bakamaz. Belediye başkanı, tevazu ehlidir. Samimiyet ehlidir. Gayret ehlidir. ‘Önce millet, önce memleket’ der. Bulunduğu görevde kibir, büyüklük taslama, millete tepeden bakma, milletle irtibatını koparma hastalığına kapılan hiç kimsenin AK Parti çatısı altında yeri olamaz. İnşallah 31 Mart 2019’da milletimizin gönlündeki yerimizi daha da güçlendirecek, daha da yükseğe çıkartacağız.”

15. imtihandan da zaferle çıkacağız

‘Manifestomuzda ilkeleri ortaya koyuyoruz’

“Dün asgari ihtiyaçların karşılanmasının yollarını arıyorduk, bugün ülkemizi her alanda muasır medeniyet seviyesinin üzerine çıkarmayı konuşuyoruz. Dün hiçbir vatandaşımızı aç ve açıkta bırakmamak için neler yapabileceğimize kafa yoruyorduk, bugün şehirlerimizdeki hayat kalitesini nasıl yükseltebileceğimizi tartışıyoruz. Dün şehirlerimizi bir ur gibi istila eden yıkık, dökük gecekonduların önüne geçmenin yollarını arıyorduk, bugün gereğinden fazla yüksek yapılan binalardan duyduğumuz rahatsızlığı ifade ediyoruz. Dün ‘Hizmet gelsin de nasıl gelirse gelsin’ diye düşünüyorduk, bugün akıllı şehirler inşa etmenin peşinde koşuyoruz. Dün ülkemizi ve şehirlerimizi yönetenleri seçimden seçime görüyorduk, bugün katılımcı demokrasiyi yaygınlaştıracak yöntemler arıyoruz. Dün sadece belirli büyükşehirlerin gündeminde olan otopark gibi, sosyal ve kültürel donatılar gibi ihtiyaçlar, bugün her şehrin önceliği haline geldi. Bunları çoğaltmak mümkündür. Söylemek istediğim, ülkemiz geliştikçe, milletimizin olaylara bakışı derinleştikçe, ülkeyi ve şehirleri yönetmenin usullerinin de değiştiğini görüyoruz. İşte bunun için manifestomuzda şehirlerimizin geçmişteki veya bugünkü ihtiyaçları değil, gelecekteki ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik ilkeleri ortaya koyuyoruz.”

'HEDEFİMİZ YÜZDE YÜZ KAZANMAK'

“AK Parti’nin hedefi yüzde yüzü kazanmaktır. Bu orana ne kadar yaklaşırsak kendimizi o derece başarılı görürüz. Biz oy oranımız düştüğünde iktidarımız tehlikeye girdiği için değil, milletimizin gönlünde irtifa kaybettiğimiz için üzülüyoruz. Aynı şekilde oy oranımız yükseldiğinde gücümüzü tahkim ettiğimiz için değil, milletimizin gönlündeki yerimizi sağlam-laştırdığımız için seviniyoruz.”

İŞTE ADAYLAR

Adıyaman: Süleyman Kılınç

Amasya: Cafer Özdemir

Antalya: Menderes Türel

Ardahan: Yunus Baydar

Artvin: Mehmet Kocatepe

Bartın: Yusuf Ziya Aldatmaz

Batman: Murat Güneştekin

Bayburt: Fatih Yumak

Bitlis: Nesrullah Tanğlay

Bolu: Fatih Metin

Burdur: Deniz Kurt

Bursa: Alinur Aktaş

Denizli: Osman Zolan

Diyarbakır: Cumali Atila

Düzce: Faruk Özlü

Elazığ: Şahin Şerefoğulları

Erzurum: Mehmet Sekmen

Gaziantep: Fatma Şahin,

Giresun: Aytekin Şenlikoğlu

Gümüşhane: Ercan Çimen

Hakkâri: Cüneyt Epcim

K.maraş: Hayrettin Güngör

Karabük: Burhanettin Uysal

Kastamonu: Tahsin Babaş

Kayseri: Memduh Büyükkılıç

Kırıkkale: Mehmet Saygılı

Kırklareli: Burak Süzülmüş

Kilis: Mehmet Abdi Bulut

Kocaeli: Tahir Büyükakın

Malatya: Selahattin Gürkan

Nevşehir: Rasim Arı

Niğde: Emrah Özdemir

Ordu: Hilmi Güler

Rize: Rahmi Metin

Samsun: Mustafa Demir

Sinop: Ali Çöpçü

Şanlıurfa: Zeynel A. Beyazgül

Şırnak: Mehmet Yarka

Tekirdağ: Mestan Özcan

Yalova: Yusuf Ziya Öztabak

Mersin'de sahte içki operasyonuMersin'in Tarsus ilçesindeki sahte içki operasyonunda, 102 şişe etil alkol ele geçirildi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber