Geri Dön

2 bin 400 yıllık taç Türkiye’ye dönüyor

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, Türkiye topraklarından yasa dışı olarak çıkarılan ve İskoçya’da bulunan M.Ö. 4. yüzyıla ait altın tacın yakın bir zamanda Türkiye’ye getirileceğini açıkladı.

2 bin 400 yıllık taç Türkiye’ye dönüyor

Kurtulmuş, Türkiye’den yurt dışına kaçırılan eserlerin ait oldukları topraklara döndürülmesine yönelik çalışmalar hakkında açıklama yaptı. Bu yıl 44 eserin Türkiye’ye kazandırıldığına dikkati çeken Kurtulmuş, “Şu anda sırada İskoçya’nın Edinburgh kentinde bulunan altın taç eseri var. Bu eserin Karyalılar dönemine ait olduğu biliniyor, ispat edilmiş durumda. Şu anda yedieminde bekletiliyor” dedi. Kurtulmuş, bu yıl Türkiye’ye iadesi sağlanan Herakles Lahidi’nin Antalya Müzesi’nde çok sayıda kişi tarafından ziyaret edildiğini belirterek “Altın taç da geldiği zaman, onun da Türkiye’ye çok büyük bir kazanım sağlayacağını düşünüyoruz” dedi.
Altın tacın iadesi için ilk çalışmalar Bakanlık Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’nce 2010’da başlatılmıştı. l AA


Kavga ettiği kişiyi döner bıçağıyla kovaladıAdıyaman'da iki kişi arasında çıkan kavgada taraflardan birisi diğerini sokakta döner bıçağı ile kovaladı, yaşananlar ise bir iş yerinin güvenlik kamerasına yansıdı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber