AK Parti İstanbul adayı Binali Yıldırım, CNN TÜRK canlı yayın konuğu oldu: İstanbullular bilsin istiyorum

YSK’nın İBB seçimlerinin yenilenmesi kararını değerlendiren Yıldırım, “96 sandık başkanı CHP’nin üyesi. Sandıkta AK Parti’nin ilçe belediye başkanına farklı oy, büyükşehir adayına farklı oy kaydedilmiş. Oy hırsızlığını tespit ettik. Bilinçli yapılmış bir işlem var. Çuvala sığmayan bir mızrak var. İstanbullular ne olduğunu bilsin istiyorum” dedi

AK Parti İstanbul adayı Binali Yıldırım, CNN TÜRK canlı yayın konuğu oldu: İstanbullular bilsin istiyorum

AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Binali Yıldırım, CNN Türk’teki Tarafsız Bölge programında Ahmet Hakan’ın sorularını yanıtladı. Yıldırım, özetle şunları söyledi:

ŞAİBEYLE KARŞI KARŞIYA KALDIK: (YSK kararı sorusu) YSK bir yargı kurumu. Yargının kararı herkesi bağlar. Onu söylüyoruz. Vatandaş görevini yaptı, oyunu verdi. Oy yerini buldu mu bulmadı mı bunun mücadelesini yaptık. Tüm bu silsileyi takip ederek itirazlarımızı yapmaya başlayınca bazı anormal bulgulara rastladık, olağandışı. Bunları gördükten sonra burada seçimin bir şaibe ile karşı karşıya kaldığı fikri güçlendi. Partim ve şahsım olarak öncelikle biz iptal ya da seçimin tekrarı fikrine itibar etmedik. Bizim başlangıçtaki alternatifimiz değildi. İlk etapta oyların tamamının yeniden sayılmasını istedik. (Oradan çıkan sonuca razı olacak mıydınız?) Gayet tabi. Öyle ya da böyle, kafalardaki soru işaretlerini ortadan kaldırmak hem oy verenin hem de kazanan ya da kaybedeni rahatlatmak adına buna ihtiyaç var dedik.

OYLARIN YARISI GERİ DÖNDÜ: (Tüm oylar neden sayılmadı?) Biz sayım için müracaat ettik. İlçelerin müracaatlarını yaptık. Bir kısmın sayımına başladı. O arada CHP itiraz etti ve sayım durdurma kararını aldı. CHP itiraz etti, İl Seçim Kurulu karar aldı. Biz de YSK’ya gittik. İşin sonunda yeniden sayılan 850 bin oyun sonucu aradaki fark 13 bin 729’a düştü. Oyların yarısı geri döndü demektir bu. İstanbullular ne olduğunu bilsin istiyorum. 850 bin oyda siz 15 binin üzerinde oy kazanıyorsanız, geri kalan yüzde 90, yani 8.5 milyon oy kullanılmış İstanbul’da... 850 bini düştüğümüzde geriye 7 milyon kalıyor. Bu oy yüzde 90’a geliyor. Hepsini say gerçek ortaya çıksın. Bu yol kapandıktan sonra, sonuç alamayınca önümüzde tek bir seçenek kaldı, YSK’ya olağanüstü başvuru hakkımızı kullandık.

96 SANDIK BAŞKANI CHP ÜYESİ: (‘Çünkü oyları çaldılar’ sözü?) Kim çaldı? Bunun ortaya çıkarılmasını da biz istiyoruz. YSK görevliler hakkında suç duyurusunda bulundu. Sorumlular ortaya çıkacak. (CHP çalmış olmuyor o halde) Gayet tabi. Orada partiden görevliler de var. Öylesine garip durumlar var ki. İnsan hayrete düşüyor. Görevlendirilen sandık başkanları 96 tane CHP’nin üyesi. Katiyen olamaz. Resmi üye. Ayrıca 3 bin 389 sandık kurulu başkanı birinci derece akrabaları sandık kurulunda görev almış. Mahkeme bunun kararını verecek. Ben burada masum bir iş olduğunu görmüyorum. Burada bilinçli yapılmış bir işlem var. Eyüpsultan AK Parti Belediye Başkanı 137 oy çıkmış belediye meclisine 139 oy çıkmış büyükşehir belediye başkanına 69 olarak kaydedilmiş. Biz bu sandığa itiraz etmişiz. Burada 77 oy eksik yazıldığı ortaya çıkıyor. Bu masum bir şey mi? Bilinçli yapılmış bir işlem var.

‘SANATÇILAR ORTAK DEĞERİMİZ’

Sanatçılar bizim toplumumuzun, herkesin ortak değeridir. Nasıl Atatürk bizim ortak değerimizse sanatçılar da öyledir. Bir tarafta kümelenme doğru bir iş değildir. İstanbul’un yarısı beni yarısı da arkadaşı desteklemiş. Onun yanında aleni yer alır ve destek atarsanız diğer yarısının gönlünü kırmış olursunuz? Herkesi kucaklayacaksın. Biz taraf tutabiliriz. Biz siyaset yapıyoruz. Sanatçı ise herkese hitap edecek. Sorun hep beraber organize olup onların sloganını da altına koyarak koro halinde desteklemek. Biraz gönlüm kırıldı.

AK Parti İstanbul adayı Binali Yıldırım, CNN TÜRK canlı yayın konuğu oldu: İstanbullular bilsin istiyorum

‘İlçeler neden iptal edilmedi?’

YSK, ara karar yayınladı. Gerekçeli kararda bahsettiğim hususlara yer verecektir. YSK, ilçe seçim kurulu, il seçim kurulu itiraza göre görev yapıyor. Biz itiraz etmişiz CHP itiraza karşı itiraz etmiş. Dolayısı ile hiç gündeme getirmemiş. 2 yerde ilçeleri gündeme getirdik. Maltepe’de MHP, Büyükçekmece’de de AK Parti. İncelendi ve YSK reddetti. Gerek şart, müracatınız olacak kardeşim. Bütün ilçelerde de seçimler iptal edilmeli diyecek ve gerçekleşecek. Nitekim, Büyükçekmece’ye bakmışlar. Bu usulsüzlüğün yaşandığı sandık 1 tane. Aradaki fark çok fazla. Yapacak işlem yok. Büyükçekmece’de sıfır, yok, iptale gerek yok. Sonucu değiştirecek iptale gerek olmadığı için iptale gerek yok.

‘Adamlar sağlam çalmış’

Büyükşehir belediyesinin oyu sayılıyor bize 77 oy eksik yazıldığı söyleniyor. Düzeltiliyor 146 olarak yazılıyor. Bu kadar iyiniyetli düşünelim de çuvala sığmayan bir mızrak var ortada. Kaydırma veya başkasına yazma veya eksik yazma... Ben iyi niyetli davranıyorum. Yapılan işlem masum değil. Kim yaptı dersiniz onun cevabını vermek benim işim değil. Ama bunun organize bir iş olduğunu rakamlar söylüyor. Kartal 198 belediye başkanı, meclis 194, bana da 35 münasip görmüşler. Saydırmışız 163 oyumuz çalınmış. Farketmesek ne olurdu? Görevli görmedi, uyudu, bilemedi. Hata yapmış olabilir, eyvallah. Bu hırsızlığı mübah mı gösterecek? Kısaca adamlar sağlam çalmış.”

TESPİT ETTİK ENGEL OLDULAR: (Sağlam çalmışlar derken CHP’yi mi işaret ediyorsunuz?) Bu işte kim tepki veriyor ve alınganlık yapıyorsa adres orasıdır. İsim vermiyorum. Ben olayı anlatıyorum. Ben başından beri kendimi mahkeme yerine koymak istemem diyorum. Oy çalınmasını, hırsızlığı tespit ettik. Bir kısım oyları tespit ettik. Diğerlerine engel oldular. CHP neden engel oldu? Engel olduklarına göre bir bildikleri var. Eğer bir endişeleri yok idiyse bu seçim sonucuyla alakalı şaibeleri, bu iddiaları ortadan kaldırmanın yolu bu oyların tamamının sayılmasıydı, buna neden engel oldunuz?

İstanbul'da silahlı saldırıisranbul Maltepe'de sokak ortasında silahlı saldırıya uğrayan kişi yaralandı. Olay, Cevizli Mahallesi Tugay Yolu Caddesi'nde saat 22.30 sıralarında meydana geldi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber