Geri Dön

Akdağ: Değişime hazır olunmalı

KKTC’de medya yöneticileriyle bir araya gelen Başbakan Yardımcısı Akdağ, Kuzey Kıbrıs’ta her alanda değişime hazır olunması gerektiğini söyledi ve ‘Toplum buna hazır hale gelmeli’ dedi

Akdağ: Değişime  hazır olunmalı

Aynı zamanda Kıbrıs İşlerinden Sorumlu Başbakan Yardımcısı olan Recep Akdağ, Kuzey Kıbrıs’ta her alanda değişime hazır olunması gerektiğini söyledi ve “Toplum buna hazır hale gelmeli” dedi. Kıbrıs Türk halkının her alanda kalkınması için mücadele edeceğini kaydeden Akdağ, “bu süreçte hep birlikte adım atılması”nı istedi. Kıbrıs’ta görüşmelerin bir sonuca varmadığına işaret eden Akdağ, “Yeni bir gelecek inşa etmek için tam zamanı” diye konuştu.

KKTC’de medya yöneticileriyle kahvaltıda bir araya gelen Başbakan Yardımcısı Akdağ, “Toplumun değişime hazırlanması konusunda basının çok büyük bir rolü var” dedi.

‘Göz bebeğimizsiniz’

Akdağ, Türkiye-KKTC arasında imzalanan protokollerin karşılıklı anlayışlarla sonuçlandırılması gerektiğini söylerken, Milliyet’e konuşan KKTC’li üst düzey bir yetkili de, “Türkiye’de yakalanan kalkınmanın Kuzey Kıbrıs’ta da olacağını” belirtti.

Akdağ, KKTC ile ilişkilerin koordinasyonu görevi tevdi edildiğinde konuya vakıf birçok kişiyle görüştüğünü belirterek “Bunların amacı aslında benim açımdan üzerime tevdi edilen görevi layıkıyla yerine getirebilmek için meseleyi öğrenmek, doğru teşhis koymak. Daha sonra da burada, bu teşhisle yola devam etmek” ifadelerini kullandı. Göreve geldikten sonra, KKTC konusunda uzun görüşmeler yaptığını vurgulayan Akdağ, “TC nezdinde KKTC bir göz bebeği mesafesindedir. Göz bebeğimizin kıymetini nasıl biliyorsak, nasıl koruyorsak, bizim için KKTC’nin de güvenliği, refahı, huzur içinde olması aynı derecede önemlidir” dedi.

KKTC’yi daha ileriye götürmek istediklerini anlatan Akdağ, ülkedeki “14 bin dolar olan milli geliri 20 bin dolara çıkarmak” istediklerini kaydetti. Akdağ, harcananların haricinde 2017’de Ada’da kullanılmak üzere 540 milyon Türk Lirası kaynak olduğuna dikkati çekerek, bu kaynağın KKTC’de verimli projelerde kullanılmasının birinci gaye olduğunu ifade etti.

KKTC’deki elektrik fiyatlarının yüksekliğine ilişkin bir soruyu yanıtlayan Akdağ, “Asrın Projesi” ile deniz altından suyun Türkiye’den Ada’ya ulaştırıldığını hatırlattı ve elektrik getirilmesi çalışmalarının hız kesmeden devam ettiğini belirtti.

Öte yandan Milliyet’e konuşan üst düzey bir KKTC’li yetkili, “Kuzey Kıbrıs kabuk değiştiriyor. Bu değişimde Bakan Akdağ’ın yaklaşımı çok pozitif” dedi. Karşılarında çok ılımlı ve pozitif bir bakan gördüklerini kaydeden aynı yetkili, “Sayın Akdağ, bizi çok etkiledi. Tepeden bakan biri olmadığını gördük. Tüm konularla bire bir kendisinin ilgileneceğini anlattı. Kuzey Kıbrıs’a güven verdi” ifadelerini kullandı.

‘Akdağ büyük şans’

Milliyet’e konuşan KKTC Sağlık Bakanı Faiz Sucuoğlu da, “Akdağ’ın yeni hastene için verdiği desteğe minnettar olduklarını” söyledi. “Akdağ’ın Kıbrıs işlerinden sorumlu Başbakan yardımcısı olması Kıbrıs Türk halkı büyük bir şans” diyen Sucuoğlu, “Sayın Başbakan Yardımcımız, Kıbrıs Türk halkının dilini anlayan bir isim. Koyduğu hedeflere olumlu sinyallerle odaklanıyor. Kıbrıs Türk halkı, her alanda olduğu gibi Sağlık’ta da çağ atlayacak. Sayın Akdağ ile ülkenin büyük sıkıntılarını çözeceğimize inanıyorum” diye konuştu.

Başakşehir'de 2 milyona satılık göl!İstanbul Başakşehir'de sahibinin 2 milyona satışa çıkardığı 4 dönümlük alandaki göl alıcısını bekliyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber