‘Altın klozetin’ perde arkası Hatay’da

Polemiğin başlangıcında yer alan isim Vali Topaca, olayın yanlış anlaşılma olduğunu ve bunu anlatmak için Kılıçdaroğlu’nu aradığını, ulaşamadığını söyledi

Hatay
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu arasında sert atışmalara neden olan “altın klozet” tartışmasının odağındaki isim Hatay’da karşımıza çıktı: Hatay Valisi Ercan Topaca. Hatay’da sohbet ettiğimiz Topaca, tartışmanın nasıl başladığını ve gelişmeleri uzun uzun anlattı.
Tartışma, Vali Topaca’nın 4 yıl önce Kocaeli Valisi iken makamında yaptırdığı onarımla başlamıştı. Bir gazete temsili fotoğraf kullanarak Topaca’nın 8 ürünle altın kaplama tuvalet yaptırdığını yazmış, Kılıçdaroğlu da bunu mitinglerinde, “bu beyler altın klozetin hesabını verecek” diye kullanmaya başlamıştı.

İŞTE KILIÇDAROĞLU'NUN SERT SÖZLERİ

‘Hemen aradım ama...’

‘Altın klozetin’ perde arkası  Hatay’da

Bu söylemi duyar duymaz Vali Topaca, hemen “bir yanlış anlama var” demek için Kılıçdaroğlu’nu aramış. Koruma müdürüyle konuşan ve Kılıçdaroğlu’nun kendisini aramasını isteyen Topaca, “Altın klozet hadisesi yanlıştır, böyle bir şey yoktur. Valilik makamındaki klozet bir defa sarı değil beyazdır. Kendisini bilgilendirmek istiyorum” demiş. Ama Kılıçdaroğlu dönmemiş. Topaca’nın anlatımına göre CHP lideri, altın klozet konusunu işin içine Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nı da katarak kullanmaya devam etmiş.
Valilik makamında konuştuğum Topaca, 8 malzeme için 2011’de 2 bin 811 lira ödendiğini aktardı. Topaca, “Bunlar altın olsaydı ne kadar öderdiniz herkes bilir. Devlette tuvalete kullanılacak malzemelerde altın diye bir kalem yok, olamaz. Hukuken de ödenmesi mümkün değil. İhale öncesi hazırlık tablosu var. Burada ürünler tanımlanmış. Orada ürünün rengini anlatmak için ‘altın sarısı’ denilmiş. Bu altın olduğu için değil rengi tanımlamak için. Bütün kataloglarda da böyle tanımlanır. Bunlar altın değildir. Bunlar kromdur, üstündeki sarılık boyadır. Asıl renkleri bakıra yakın bir renktir” dedi.
‘Çok üzüldüm’
Konunun o dönemde Sayıştay Denetçileri ve İçişleri Bakanlığı Mülkiye Müfettişleri tarafından denetlendiğini belirtiyor Topaca. Bu denetimde tenkit ve tartışma konusu bile olmadığını belirtiyor altın renkli malzemelerin. Seçim sonrası dava açacağını söylüyor. Topaca “Üzüldüm. Teyit edilmeden binlerce kişinin önünde söylenmemeliydi. Bunu yadırgadım. Seçim ortamında savunmasız kaldım, kendimi savunamadım” diyor.
Topaca, onarımı yapanlardan sekiz ürünü nereden aldıklarını sormuş ve gitmiş aynı ürünleri satın almış kendini daha iyi anlatabilmek için. Kahve içerken makamda aynı sekiz ürünü karşımıza koyuyor: “Bakın bunlara altın diyorlar.”
2015 fiyatlarıyla aynı malzemeleri 3 bin liraya aldığını belirten Topaca, “Fırtına kopartılan, ülke gündemini meşgul eden altın olduğu iddia edilen malzemelerin fiyatı bu. Bu kadar malzeme altın olabilir mi bu fiyata. Mümkün değil” dedi.
Davaları kazanırsa parasını ne yapacağını da anlatan Topaca, “Aynı malzemelerden Kocaeli’nde bir okulun tuvaletine döşeteceğim” diyor.
Vali Topaca, önceki gün Hatay’a gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan ile konuyu görüştü. Hatay’dan İskenderun’a geçerken helikopter sohbetinde konu başlıklarından biri de altın klozet tartışmasıymış. Topaca, seçim sonrası dava açacağını söyleyince Cumhurbaşkanı’nın tepkisi “Neden hemen açmıyorsun, hemen aç” olmuş.
‘Seninkiler sarıymış’
Erdoğan, Kılıçdaroğlu’na sert tepki gösterdiği helikopter sohbetinde Topaca’ya espri de yapmış: “Seninkiler sarıymış bizde sarı da yok.” Erdoğan ve Vali Topaca, konuya çok tepkili. Bu işin peşini bırakmaya niyetleri yok gibi gözüküyor.
‘Kararsızlık var’
Üç dinin ortak yaşama alanı ve barış şehri olan Hatay’da seçimin nabzını tutmak için Vali Topaca’nın yanından ayrıldıktan sonra çarşıda dolaşıyorum. Bir künefeciye gidip, “tatlı yiyip tatlı konuşalım” diyerek seçimleri soruyorum. Kararsızlık burada da göze çarpıyor. Kentte kafa kafaya giden iki parti olan Ak Parti ve CHP’nin adayları tam anlamıyla benimsenmemiş.
Bu iki parti için de hem avantaj hem dezavantaj olarak gözüküyor. Bir de HDP sürprizi var. Özellikle genç Alevilerin Samandağ gibi bazı ilçelerde HDP’ye oy vereceği dile getiriliyor.
Erdoğan’ın ziyaretini izlemek için geldiğim Hatay’dan aktaracağım son not ise halkla buluşmak için neden İskenderun’un seçildiği.
İskenderunlular Erdoğan’a, “Dağın öte tarafına gelin. Herkes Hatay’a geliyor. Siz buraya gelin” mesajı iletmiş. Erdoğan’ın da bu daveti kıramadığı belirtiliyor.

"Simgelerin köprüsü" su üstünde yükseliyorTamamlandığında "dünyanın en büyük orta açıklıklı asma köprüsü" unvanını alacak, renkleri, figürleri ve diğer özellikleriyle "simgelerin köprüsü" olacak 1915 Çanakkale Köprüsü'nün ayakları, deniz içindeki çalışmalarının ardından başlatılan montajlarla su üstünde yükselmeye devam ediyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber