Bakan Soylu: Yılbaşından beri 80 bin 570 operasyonda 635 PKK'lı etkisiz hale getirildi

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, yılbaşından beri 80 bin 570 operasyonda 635 PKK'lı teröristin etkisiz hale getirildiğini açıkladı.

Bakan Soylu: Yılbaşından beri 80 bin 570 operasyonda 635 PKK'lı etkisiz hale getirildi

Gölbaşı Vilayetler Evi'nde düzenlenen Kaçakçılık İstihbarat Koordinasyon Kurulu Toplantısı'nda konuşan Soylu, dünyanın ısrarla çatışma  ortamına sürüklendiğini ve küresel lider olarak konumlanan ülkelerin bunu  durdurmak bir yana doğrudan sürükleyici pozisyonda bulunduğunu söyledi.

Soylu, sorunların sadece kollukla çözülemediğine, altındaki yapının  da çökertilmesi gerektiğine işaret ederek, "40 yıldır PKK terörüyle mücadele  ediyoruz. Sadece yılbaşından beri 80 bin 570 operasyonda, ?635 PKK'lı teröristi  etkisiz hale getirdik." ifadelerini kullandı.

İspanya Yüksek Mahkemesinin, ETA terör örgütünün siyasi uzantısı  Batasuna'yı "terör eylemlerini kınamayıp sessiz kalarak bu eylemleri zımnen  onayladığı" gerekçesiyle kapatma kararı verdiğini anımsatan Soylu, konuşmasını  şöyle sürdürdü:

"Bugün PKK'nın arkasında bir lojistik var. Para, strateji, psikoloji  desteği veren bir ilişkiler ağı var. Tıpkı Avrupa gibi biz de buraya dokunmak  zorundaydık ve dokunduk. Terörle beraber terörizmle de mücadele etmek  durumundayız.? İşte bunun için hepinizin bildiği gibi pazartesi günü bu konuda  bir adım atıldı. ?Üç belediye başkanı görevden alındı. Kanunların, anayasanın  verdiği yetkiyi, yine kanunların verdiği sorumluluğu yerine getirmek için  kullandık. Yanlış hiçbir şey yapmadık. Eğer dağda silahlı mücadeleyi  evlatlarımız veriyorsa, sınır ötesinde bu ülkeye saldıranlara karşı can pahasına  büyük bir mücadele yapıyorsak elbette bunu yapmak zorundaydık. Çünkü o teröriste  moral de mama da o belediyelerden gidiyor."

"Suçu işleyip seçime girerek yasalar karşısında aklanamazsınız.  Böyle bir hukuk terminolojisi yok. Sandık ayrıdır, mahkeme ayrıdır." vurgusu  yapan Soylu, "Geçen dönem aynı suçtan aldığımız adamı, ısrarla ?tekrar belediye  başkanı yaptılar, bu kabahat değil, belediye meclis üyesinin evinin bahçesine  gömülü  44 kilo patlayıcıyı daha yeni bulduk, bu da kabahat değil ama PKK ile  iltisaklı kişilere müdahale ettiğimiz için ?biz kabahatli olduk." diye konuştu.

Dün bu soruna karşı birlikte mücadele verdikleri bazı kişilerin, bugün ucuz siyasi pozisyon adına hiç beklemedikleri bir pozisyon ortaya koyduklarını  belirten Soylu, bu durumdan üzüntü duyduğunu söyledi.

Soylu, dün Şırnak'ta şehit olan 3 jandarma personelinin, Türkiye  Petrolleri Anonim Ortaklığının petrol arama istasyonunda güvenliği sağlama görevi  yaptıklarını anlattı.

UYUŞTURUCUYLA MÜCADELEDE 15 BİNDEN FAZLA TUTUKLAMA

Bakan Soylu, 2017-2018'de uyuşturucuyla mücadeleye yönelik operasyon  sayılarının ?yüzde 22 civarında arttığını bildirerek, şöyle devam etti:

"2018 yılında 18,5 ton eroin, 80,7 ton esrar, 8,9 milyon ekstazi, 22,7  milyon captagon, 566 kilogram metamfetamin, bin 248 kilogram sentetik kannabinoid  yakaladık. Bu yılın ilk 7 ayındaki miktarlar da bu paralelde seyrediyor. Şu anda  24 milyon kökü aşan kenevir yakaladık. Geçen sene bu rakam 10 milyondu. Çünkü 2-3  yıldır sahaya o kadar güçlü basıyoruz ki bu yıl tekrar ekip Türkiye'nin içerisine  esrar sevk etmeye çalıştılar. Kim? PKK terör örgütü. Müsaade ettik mi? Hayır.  Esrar sevk etmesini engellediğimiz zaman kim devreye giriyor. Hemen Avrupa  kimyasal esrarı yani skunk maddesini devreye sokarak yine PKK ile beraber başka  bir adımı Türkiye içinde gerçekleştiriyor. Yılbaşından bugüne kadar toplam 80  bin 128 operasyon yaptık, 119 bin 402 gözaltı, 15 bin 61 tutuklama yaptık. Şu  anda kokainde 1 ton 200 kiloya yaklaştık. Geçen yılın tamamında 1 ton 100  kiloydu. Kıyasıya bir mücadele halindeyiz."

Sanal bahis ve kumarla mücadeleye değinen Soylu, bu yıl düzenlenen  operasyonlarda yaklaşık 300 milyon lira değerinde para, mal ve mülkün ele  geçirildiğini, bunun yeterli olmadığını söyledi.

Soylu, uyuşturucu satıcısına teröristle aynı muameleyi yaptıklarını,  2017'de 941 olan uyuşturucudan ölenlerin sayısını, 2018'de 657'ye çekmeyi  başardıklarını ve bu yılın 7 ayında da bu rakamda yüzde 20 azalma olduğunu  anlattı.

6,5 MİLYON PAKET KAÇAK SİGARA YAKALANDI

Sigara kaçakçılığının, PKK için ciddi bir finansman kaynağı olduğunu  hatırlatan Soylu, 2017'de 62 milyon 877 bin olan yakalanan kaçak sigara paketi  sayısının 2018'de 26 milyona düştüğünü, bu yıl da şimdiye kadar 6 milyon 579 bin  paket olduğunu belirtti.

Soylu, Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla  Mücadele Dairesi Başkanlığının verilerine göre, Türkiye'de 2014'te yüzde 22,3  olan kaçak sigara oranının, 2018 sonu itibarıyla yüzde 1,4'e gerilediğini, bu  sayede ülkenin vergi geliri kaybı ile PKK'ya giden paranın ciddi şekilde önüne  geçtiklerini bildirdi.

Soylu, geçen yıl 22 bin 296, bu yıl şimdiye kadar 10 bin 683  kaçakçılık operasyonu yaptıklarını ve? yılbaşından bugüne kadar 306 kişinin bu  suçtan tutuklandığını ifade etti.

VALİ ŞAHİN, ANKARA'DAKİ ÇALIŞMALARI ANLATTI

Ankara Valisi Vasip Şahin de suç örgütlerine karşı mücadelenin  kararlılıkla sürdürüldüğünü, tütün denetim ekiplerinin bu yılın 6 ayında yaptığı  denetimlerde tespit edilen ihlaller nedeniyle işletmelere 5 milyon 124 bin lira  ceza kesildiğini söyledi.

Şahin, il genelinde tespit edilen 8 bin 456 metruk binadan şimdiye  kadar 4 bin 970'inin yıkıldığını bildirdi.

Konuşmaların ardından toplantı basına kapalı devam etti.

Toplantıya, İller İdaresi Genel Müdürü Ali Çelik, Sahil Güvenlik  Komutanı Tuğamiral Ahmet Kendir ile Kaçakçılık İstihbarat, Harekat ve Bilgi  Toplama (KİHBİ) Dairesi Başkanı Ömer Ulu ve diğer yetkililer katıldı.

Tartıştığı üvey kardeşi tarafından bıçaklanarak öldürüldüİzmir'in Bayraklı ilçesinde, Efecan Demirtaş (25), tartıştığı üvey kardeşi Alper Demirtaş tarafından evinde bıçaklanarak öldürüldü. Alper Demirtaş (19) polis ekiplerince yapılan çalışmayla kısa sürede yakalanıp gözaltına alındı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber