Geri Dön

Bakanlık genelge hazırladı

Bakan Çelik, bir genelgeyle ders kitabında yer alan abdest suyunun alyuvarların sayısını artırdığı ifadelerinin bilimsel değerinin bulunmadığını belirterek söz konusu bölümlerin okutulmamasını istedi

Genelgede, "Bunları biliyor musunuz?" başlığı altında yorumlanarak yapılan alıntının, konu açılımıyla ilgisinin olmadığı ve bilimsel değerinin bulunmadığı belirtildi. MEB, ifadelerin Alman Dr. Albert Schalle'ye ait olduğunu savunmuştu. Milliyet de, Schalle'nin, "Başarılı Tedaviler" kitabından alındığı öne sürülen ifadelerin kitabın orijinalinde bulunmadığını ortaya koymuştu. Kamuoyunda büyük tepki çeken ifadelerin ardından Çelik, soruşturma başlatıldığını, bir genelgeyle bu bölümlerin okutulmamasını isteyeceğini açıklamıştı. Soruşturma sonucunda ifadenin kaynak olarak gösterilen kitabın orijinal baskısında bulunmadığı gerekçesiyle kitabı yazan altı öğretmene de ihtar cezası verilmişti. Çelik'in imzasını taşıyan genelgenin önümüzdeki hafta okullara ulaşması bekleniyor. Genelgede ayrıca alıntının öğrencilerin bilgilerini ölçecek nitelikte olmadığı vurgulandı. Genelgede, "Adı geçen bölüm, ders kitabının yeni baskısı yapılıncaya kadar öğrencilere okutulmayacaktır. İliniz dahilindeki tüm ortaöğretim kurumlarına duyurulmasını önemle rica ederim" denildi. Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, 11. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi kitabında, abdest alırken kullanılan suyun alyuvarların sayısını artırdığı yönündeki ifadelerin yer aldığı bölümün okutulmaması amacıyla genelge hazırladı.

Dolmabahçe Sarayı'nda gizemli suret!Milli Saraylar İdaresi'ne bağlı Dolmabahçe Sarayı'nın Süfera Salonu'nda yapılan restorasyon çalışmaları sırasında duvar sıvasının altından 1917 tarihli gazete parçaları çıktı. Osmanlıca ve Fransızca yazılı haberlerin olduğu gazete parçasında Osmanlı'nın ilk uçakları olan 'Osmanlı' ve 'Prens Celaleddin' uçaklarının 40 dakikalık seferlerini başarıyla gerçekleştirdiğini yazıyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber