Geri Dön

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu: 82 milyonu kucaklayacağız

Yerel seçimlerin ardından partisinin ilk grup toplantısında konuşan CHP lideri, “Şehitlerimize, gazilerimize saygıyı asla elden bırakmayacağız. Kim olursa olsun, herkese insanca davranmak insani görevimizdir. 82 milyonu kucaklayacağız” dedi

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu: 82 milyonu kucaklayacağız

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, şehit cenazesinde kendisine saldıranlara “alçaklar” diye seslenerek “Bana yapılan linç girişiminden çok, şehit cenazesine yapılan haksızlığı eleştiriyorum” dedi. Kılıçdaroğlu, yerel seçimlerinin ardından partisinin ilk grup toplantısında yaptığı konuşmada, şunları kaydetti:

BAHARI SÜRDÜRMEMİZ LAZIM: Demiştim; ‘Martın sonu bahar olacak’. Martın sonunda bahar geldi, baharınız kutlu olsun. Yalnızca CHP değil, İYİ Parti, Saadet Partisi ve Demokrat Parti gibi partilerimiz baharın gelmesi için ortak çaba gösterdi. Demokrasidir o baharı yaşatan. Baharı getirmek kolay ama sürdürmemiz lazım.

BAŞKA SEÇENEK YOK: YSK’nın İstanbul’la ilgili süreci bir an önce sonlandırması ve Ekrem İmamoğlu’nu İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olarak ilan etmesini bekliyorum. Başka hiçbir seçenek yok. YSK seçimde kaybedenlerin devletin gücünü kullanarak ürettikleri yasa dışı gerekçeleri reddetmek zorunda. YSK, iktidar sahiplerinin kurduğu baskılara boyun eğmemek zorunda. YSK iktidar sahiplerinin güçlerini kullanarak demokrasiye karşı kurulan kumpası bozmak zorunda. Öyle 3, 5, 7 Mayıs değil. Bir an önce kararı verin.

BUNLAR MÜSLÜMAN MI?: Çubuk Akkuzulu köyünde şehit cenazesine katıldım. Köyden, Çubuk İlçe Başkanlığımıza geldiler büyük bir Türk bayrağı istediler, verdik. Sonra şehit cenazesine ben ve arkadaşlarım birlikte katıldık. Bir grup, cenaze namazını doğru dürüst kıldırtmadı. Köyün sakinlerine bir şey söylemiyorum, saygım vardır. Gündeme getirmek istediğim, provokasyon yapan ve kışkırtan insanlardır. Cenazeye katılan tek genel başkan benim. Daha namazın başında, sloganlar hakaretler... Yahu bırakın bari bir namaz kılınsın, bir Fatiha okunsun, bir helallik olsun. İzin vermiyorlar. İçimden geçirdim, “Yahu bunlar gerçekten Müslüman mı, bunlar gerçekten şehide saygı gösteriyorlar mı?”

VERİLMİŞ SADAKAMIZ VARMIŞ: Bana yapılan linç girişiminden çok, şehit cenazesine yapılan haksızlığı eleştiriyorum. Benim için fark etmez, bir canımız var. Şehit cenazesine yapılan hakaret, benim vicdanımı derinden yaralamıştır. Rahmetli annem çok sık kullanırdı, “Verilmiş sadakamız var” diye. Verilmiş sadakamız varmış.

AMAÇLARI PKK İLE AYNI: Bir eve girdik, o aileye, ailenin küçük çocuğu Muhammed’e selamlarını gönderiyorum. O ailenin yaptığı iyiliği unutmayacağım. Hayatımda iki kez akrep diye tanımladıkları zırhlı araca bindim. Birincisi Ardanuç’tan Şavşat’ta giderken PKK’nın yaptığı saldırıydı. Akkuzulu köyünde de evden çıkıp yine akrep aracına bindim. Orada da saldırı vardı. Onların PKK’dan hiçbir farkı yok. Onların tamamı aynı zamanda PKK’lı. PKK ülkeyi bölmek, parçalamak istiyor, bunlar da ülkeyi bölmek parçalamak istiyor. Aynı amaçla hareket ediyorlar, aynı yolun yolcusular. Sanıyorlar ki biz geri adım atacağız, onlar lince kalktıkları zaman. Hiçkimse unutmasın, bu partinin koltuğunda ilk oturan kişi Atatürk’tür. Boynunda idam fermanıyla Türkiye’nin bağımsızlığını sağladı. Biz bırakın bir milim geri adım atmayı, her adımımızı ileriye doğru atacağız.

YOLUMUZA DEVAM EDECEĞİZ: Şehitlerimize, gazilerimize saygıyı asla elden bırakmayacağız. Kim olursa olsun, herkese, hangi siyasi görüşten olursa olsun insanca davranmak bizim insani görevimizdir. Herkesin düşüncesine, kimliğine, inancına, coğrafyasına saygı göstermek zorundayız. İster Hakkarili olsun ister Edirneli, ister Edirneli olsun ister İzmirli; 82 milyonu kucaklayacağız ve yolumuza böyle devam edeceğiz.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu: 82 milyonu kucaklayacağız

Şehit ailesiyle oturdu

Kılıçdaroğlu, grup toplantısı salonunda, kendisini ziyarete gelen Afrin şehidi Piyade Uzman Çavuş Ali Gümüş’ün annesi Münevver Gümüş ve babası Mükremin Gümüş ile yan yana oturdu. CHP lideri, Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Eskişehir Şubesi üyelerini kabulünde, “geçmiş olsun” dilekleri üzerine, “Ne yapalım, bunlar oluyor arada bir. Bunları aşacağız. Bizi bölmek isteyebilirler, bizi ayrıştırmak isteyebilirler. Bunların oyununa alet olmayacağız” dedi. Kılıçdaroğlu, Twitter hesabından da dün Azez’de bir askerin şehit olması, üç askerin yaralanmasına ilişkin paylaşımda bulundu. Kılıçdaroğlu, “YPG/PKK’lı teröristlerin alçakça saldırısı sonucu şehit olan askerimize Allah’tan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır, yaralanan askerlerimize acil şifalar diliyorum. Milletimizin başı sağ olsun” ifadelerini kullandı.

Saldırı önergesine ret

CHP, Kılıçdaroğlu’na şehit cenazesi esnasında yapılan saldırıya ilişkin araştırma önergesinin gündeme alınmasını grup önerisi olarak TBMM Genel Kurulu’na getirdi. CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, “Protesto edilmede bir sıkıntı yok, ancak provokasyonlar kabul edilemez. Bu olayı görmezlikten gelmemeliyiz” diye konuştu. AK Parti Grup Başkanı Naci Bostancı, “Toplumsal bir protesto varsa provokasyonculara gün doğacaktır” dedi. Yapılan oylamada öneri kabul edilmedi.

Kemer'de 'hayalet otel' icradan 96 milyon liraya satılıkAntalya'nın Kemer ilçesinde bulunan ve turistlerin 'hayalet otel' olarak nitelendirdiği Naturland Eko Park ve Resort Otel, bazı devlet kurumları ve bankalara olan borcu dolayısıyla 96 milyon 559 bin 629 lira muhammen bedel üzerinden İcra Dairesi Müdürlüğü tarafından satışa çıkarıldı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber