Geri Dön

‘Çocuklar için mobil ekipler kuracağız’

‘Çocuklar için mobil ekipler kuracağız’

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) arasında dezavantajlı çocukların korunması amacıyla hazırlanan, “2018-2019 Ortak Çalışma Planı”nın imza töreni düzenlendi. Törende konuşan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, “UNICEF ile işbirliğimiz kapsamında sokaklarda çalışan yabancı uyruklu çocuklarımıza müdahalede bulunacak mobil ekipler kuracağız. Dezavantajlı yabancı uyruklu çocukların ve ailelerin ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla 5 mobil sosyal hizmet merkezini de birlikte oluşturacağız” dedi. Sokakta çalıştırılan çocuklara yönelik mobil ekip uygulamasının geçen yıl başlatıldığını hatırlatan Kaya, bu uygulamayla 7 bin 603 çocuğun durumlarının incelendiğini belirtti.Suriyelilerin yoğun yaşadığı 15 ilde sosyal hizmet merkezlerinde iş birliği kapsamında UNICEF’in desteği olacağını dile getiren Kaya, görevlendirilen tercümanlar ve meslek elemanları ile psikososyal destek faaliyetlerinin yürütüleceğini söyledi. Türkiye’de kamp dışında yaşayan Suriyeli çocukların uyumlarının sağlanması için Çocuk Hakları İl Çocuk Komiteleri aracılığıyla bakanlık ve UNICEF Türkiye Temsilciliği iş birliğinde, “Sosyal Uyum Programı” düzenlendiğini ifade eden Kaya, program neticesinde, 2018 Şubat itibarıyla 18 ilde 52 bin çocuğa ulaşıldığını kaydetti.

Uluslararası camiaya çağrı

UNICEF Türkiye Temsilcisi Philippe Duamelle de “Uluslararası camianın Türkiye’nin yükünü paylaşması gerekir. Son mülteciler ülkelerine dönene kadar çalışmalara devam etmemiz, bu şekilde kaynakları farklı ortaklardan, Avrupa Birliği’nden gelecek kaynakları harekete geçirmek için çabalarımıza devam etmemiz gerekiyor” dedi.

Köpeğe kalaslı dayak cep telefonuna yansıdıYalova’nın Çiftlikköy ilçesi Aşağı Gacık mevkisinde köpeğini kalasla döven Hasan A. adlı şahsın uyguladığı vahşet cep telefonuna yansıdı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber