Geri Dön

'Hayır'cı Bakan müzakereye artık sıcak!

KKTC Dışişleri Bakanı Turgay Avcı, "Yeni bir girişim çıkarsa, baştan 'Yok, oturmam' demek olmaz. Hükmen mağlup olursunuz" dedi

Ankara'ya ilk ziyaretini yapan Avcı, Milliyet'e Kıbrıs sorunuyla ilgili olarak şu değerlendirmelerde bulundu: AB'YE UYARI: KKTC halkının yüzde 65'i Annan Planı'na "Evet" dedi. Referandumdan iki gün sonra AB'nin verdiği "İzolasyonları kaldıracağız" sözü iki yıldır tutulmadı. Bu tutum, halkımızda AB'ye yönelik sıcak düşüncelerin azalmasına neden oluyor. MAÇA HAZIRIZ: Ben Annan Planı'na "Hayır" dedim. Yeni bir plan, girişim çıkarsa baştan "Yok, oturmam" demek olmaz. Masaya oturup tartışmak, konuşmak gerekir. Futbol maçına çıkmazsanız hükmen mağlup olursunuz. Amacımız maça çıkıp mücadele vererek kazanmak. Masada olmaya hazırız. MİLLİ DAVAYI SATMAYIZ: Türkiye Cumhuriyeti devletinin bir Kıbrıs politikası vardır. İki halkın siyasi eşitliğine dayalı, iki bölgeli çözüm. Biz de bu politikayla mutabıkız. KKTC'de hiçbir hükümet milli davayı satamaz. KONUŞMAYIZ BİLE: AB Dönem Başkanı Finlandiya'nın hazırladığı öneri henüz somut olarak önümüze gelmedi. Sadece Mağusa Limanı'nın ticarete açılmasına karşılık Maraş'ı isterlerse bunu konuşmayız bile. KKTC'de kurulan yeni hükümetin Dışişleri Bakanı Turgay Avcı, 2004'te yapılan referandumda Annan Planı'na "hayır" dediğini, ancak AB Dönem Başkanı Finlandiya ya da BM tarafından gündeme getirilecek çözüm önerilerini müzakere etmek için masaya oturmaya hazır olduğunu açıkladı.

Herkesin takdirini kazanmıştı! Bakan Kurum Ahmet'le görüştüÇevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Ankara'da halı sahada gördüğü çöplere tepki gösteren 8 yaşındaki çevre dostu Ahmet Akif Uslu ve sınıf arkadaşları ile bakanlıkta bir araya geldi. Bakan Kurum, öğrencilere 'Çevre Müfettişi' kartı verip, bisiklet hediye etti.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber