Kıskanma kardeşim

›› 3. havalimanı inşaatında işçilerle iftar yapan Başbakan Yıldırım, “Bu hava meydanını bizyapıyoruz ya, kıskananlar var” dedi›› “Kıskanma kardeşim çalış senin de olsun” diye devam eden Yıldırım, “Türkiye’yi başkalarına şikayet eden siyasetçiler de var” ifadelerini kullandı

Kıskanma kardeşim

Başbakan Binali Yıldırım, dün akşam İstanbul’da 3. havalimanı merkez şantiyesinde, işçilerle iftarda bir araya geldi. Yemeğin ardından konuşan Yıldırım, dün (önceki gün) Diyarbakır’da olduğunu hatırlatarak, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Diyarbakır’da askerimiz ve polisimizle beraber olduk. Gece yarısından sonra da Lice’ye geçtik. Lice’de 10 bin Mehmetçik, polis, jandarma gece operasyondaydı. Operasyon yapan bu asker ve polislerimizle beraber olduk. Onlarla da sahur yaptık, bugün de buradayız, iftarı birlikte gerçekleştiriyoruz. Bir yandan ülkemizin bağımsızlığına, toprak bütünlüğüne, kardeşliğimize kastedenlere karşı amansız mücadele ederken diğer yandan da Türkiye’yi muasır medeniyetler seviyesine taşıyacak dünyanın en büyüğünün daha büyüğünü İstanbul’da yapıyoruz.
Türkiye’ye ve milletimize yakışan bu. Bu hava meydanını biz yapıyoruz ya kıskananlar var, kıskanma kardeşim biraz daha fazla çalış senin de olsun. İster kıskansınlar ister kıskanmasınlar işte görüyorsunuz arkamızda dünyanın en büyük eseri yükseliyor. Bu eser, Türk milletinin azmini, gücünü, kararlılığını ve geniş vizyonunu gösteriyor. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde 15 yıl boyunca memleketin her köşesine dev eserler yaptık.”
‘İpek Yolu hayatta’
Yıldırım, inşaat alanına kara yoluyla geldiğini aktararak, “Tuzla’dan girdik, üç gidiş, üç geliş otoyol, Yavuz Sultan Selim Köprüsü, bir dünya harikası projesiyle özellikleriyle havalimanı. Şimdi buradan hızlı tren Ankara’ya kadar gidecek. Metro İstanbul’un göbeğine kadar gidecek. Buradan Edirne’ye, Edirne’den de Avrupa’ya. Diğer yandan Kars-Tiflis-Bakü Demiryolu da bağlanınca Çin’den Londra’ya kadar kesintisiz tarihi İpek Yolu’nu hayata geçirmiş oluyoruz. Bütün bunlar neyi gösteriyor? Bütün bunlar Türkiye’nin medeniyet yürüyüşünü gösteriyor.”
İnşaatı süren 3. havalimanının ilk etapta 90 milyon, daha sonra da 200 milyon yolcu kapasitesine sahip olacağını dile getiren Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü: “Burası bir buluşma, bir vedalaşma merkezi haline gelecek. İstanbul, havacılıkta dünyanın merkezi oluyor. Allah’a şükür, Türkiye ortalama büyümesi yüzde 6 civarında olduğu halde her yıl havacılık Türkiye’de 2002’den beri yüzde 15 büyüdü. Üç kat... Onun için iç ve dış hatlarda toplam 33 milyon yolcu taşınırken bugün bu sayı 200 milyona yaklaştı. Ne dediler? ‘Efendim Türkiye niye dünyanın en büyük havalimanını yapıyor?’, ‘Başka işimiz yok mu?’... Biz imparatorluk geleneğinden geliyoruz. Daha 100 sene önce dünyanın bir numaralı ülkesiydik, bir numaralı milletiydik. Onun için ülkemize, milletimize güvenimizi asla kaybetmeyeceğiz. Geçmişimiz bizim şanımızdır, şerefimizdir. Geçmişten aldığımız tecrübeyi geleceğe taşıyacak, gençlerimize daha güzel bir ülke emanet edeceğiz.” l İSTANBUL AA

‘Gurur duyacaksınız’

Milletin her şeyin farkında olduğunu vurgulayan Yıldırım, “Yarınımız bugünden daha güzel olacak” dedi. Yıldırım sözlerini şöyle tamamladı: “Sizin akıl terinizle, alın terinizle gerçekleştirilen bu muazzam eser, gelecek kuşaklar için bir gurur kaynağı olacak. Günler geçecek, yıllar geçecek buradan geçerken diyeceksiniz ki ‘Bu havalimanını yaparken ben de vardım. Ben de çalıştım’. Bu gururu çocuklarınıza anlatacaksınız, torunlarınıza anlatacaksınız. Bundan daha büyük gurur olmaz, bundan daha güzel bir iş olmaz. Hepinizden Allah razı olsun. Türkiye’nin önü açıktır, geleceği aydınlıktır. Buna adım kadar inanıyorum.”

‘Takdir milletin’

Yıldırım, 15 Temmuz darbe girişimine de değinerek, şunları kaydetti: “Milletçe bir olduk, beraber olduk, meydanlara indik darbecilere darbeyi vurduk. Şimdi hesabını veriyorlar. Verecekler. Bundan da rahatsız olanlar var, varsın olsun. Bu ülkenin bayrağını indirmeye çalışanlar, bu ülkenin ezanlarını dindirmeye çalışanlara asla geçit vermedik, vermeyeceğiz. Onun için değerli kardeşlerim, 2017... Dünyada kriz var, Türkiye 2017’nin ilk dört ayında yüzde 5 büyümeyi gerçekleştirdi. Bizden daha fazla büyümesi olan iki ülke var, Çin ve Hindistan. Dünyada üçüncü sırada geliyoruz. Türkiye’yi sağa sola, başka ülkelere şikayet etmek için yollara düşenler, Türkiye’de yaşanan gerçeği de görsünler. Dünya alkışlıyor, ‘Türkiye yüzde 5 büyüyor’ diyor, ‘Türkiye’nin ihracatı artıyor’ diyor. ‘Türkiye dünyanın en büyük havalimanını yapıyor, en uzun tünellerini yapıyor, en geniş köprülerini yapıyor’ diye. Kıskananlar bir yanda, bir yanda da Türkiye’yi başkalarına şikayet eden siyasetçiler var. Ben takdiri milletime bırakıyorum.”

Doğa yürüyüşünde rahatsızlanan kişiyi JAK timi kurtardıBursa'da arkadaşı N.C.B. ile ormanlık alanda yürüyüş yaptığı sırada tansiyonunun yükselmesi nedeniyle rahatsızlanan E.B., Jandarma Arama Kurtarma (JAK) ekipleri tarafından kurtarıldı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber