Geri Dön

Meğer Posta ANA’ya bir kez davet edilmiş

Milliyet’te geçen pazar günü çıkan kısa bir kulis yazısı, Başbakanlığın ağır bir tekzibine hedef oldu. Bu yazıdan dolayı Milliyet, maksatlı bir şekilde meslek ahlak ilkelerini ihlal etmekle suçlandı

Meğer Posta ANA’ya bir kez davet edilmiş

Peki, bu ağır suçlamaya konu olan hata neydi?
Söz konusu yazıda, Akif Beki’nin Başbakanlık Basın Müşaviri olmasından sonra gazetelerin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın yurtdışı gezilerine davet edilme sayılarına ilişkin bir döküm yayımlanmıştı.
Buna göre, gazeteci davet edilen 18 gezinin hepsinde de Zaman ve Sabah bulunmuştu. Bu döküme göre, iki gazeteyi 17 davetle Hürriyet ve Yeni Şafak izliyordu. Listenin devamında Türkiye 16, Star 12, Vakit 8 , Bugün 5, Milliyet 4 , Akşam 4, Referans 3, Radikal 2, Vatan 2 ve Cumhuriyet 1 davetle yer alıyordu. Buna göre, Posta hiç davet almamıştı.
Başbakanlık ise pazar günü bir açıklama yaparak, yazının küçük bir bölümünü tekzip etti ve “adı geçen gazeteler nezdinde soruşturulmuş olsaydı, Cumhuriyet ve Posta’nın Başbakanımızın seyahatlerine, birden fazla kez davet edildiklerinin tespit edilmesi mümkün olurdu” denildi.
Bunun üzerine soruşturulan Posta Genel Yayın Yönetmeni, “Bir kez davet aldık, o da 2006 yılında Başbakan’ın Sudan’a yaptığı geziye Ankara Temsilcimiz Hakan Çelik davet edildi” dedi. Cumhuriyet Genel Yayın Yönetmeni İbrahim Yıldız ise, “Bize bugüne dek bir kez davet geldi, Oral Çalışlar ismen davet edildi. Onun dışında davet almadık” dedi. (2007 Mart, Suudi Arabistan gezisi)
Bu açıklamalar, Başbakanlığı kızdıran yazıda yöneltilen sorunun geçerliliğini ortadan kaldırmıyor. O soru, etik ilkeleri ihlal ettikleri gerekçesiyle muhabirlerin akreditasyonlarını iptal eden Başbakanlık Basın Müşaviri Akif Beki’nin Başbakan’ın ANA uçağına hangi akreditasyon kriterlerine göre davet yaptığı meselesiyle ilgiliydi...

Yan yatan bina, Bakan Kurum yanından geçtiği sırada sallandıElazığ'da depremle yıkılan Sürsürü mahallesindeki enkazda inceleme yapan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, yan yatan binanın yanından geçerken binada sallantı oldu. Bakan Kurum ve beraberindekiler ile arama kurtarma çalışmalarını sürdüren ekipler binadan hızla uzaklaştı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber