Geri Dön

Ticari ilişkileri güçlendirelim mesajı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın önceki gün İngiltere Dışileri Bakanı Boris Johnson’a hediye ettiği replika mektubu değerlendiren Prof. Dr. İlber Ortaylı, “Mektubun seçilmesinin bir nedeni var. Johnson’un yaptığı ticaret anlaşması vurgusu, geçmişte Osmanlı ve İngiltere arasındaki güçlü ticaret ilişkilerine bir mesaj” dedi.

Ticari ilişkileri  güçlendirelim mesajı

17 Temmuz 1867’de Avrupa’ya seyahat eden ilk Osmanlı Padişahı Sultan Abdülaziz’e, Manchester Belediye Başkanı Robert Neill tarafından gönderilen İngilizce mektupta, Neill, Sultan’a Manchester’a ziyaretinden çok memnun kaldığını ve Osmanlılar ile yapılan pamuk ticaretinin devam etmesini istediğini belirtiyor. Tarihçiler, Dışişleri Bakanı Johnson’un Türkiye ile İngiltere arasında ‘jumbo’ ticaret anlaşması önerisiyle paralellik taşıyan hediyeyi Milliyet’e yorumladı.

Ticarete vurgu

Prof. Dr. İlber Ortaylı, mektupta bahsi geçen pamuk ticaretinin Mısır dolayısıyla gerçekleştirildiğini belirterek, “İngiltere Brexit’ten sonra rahatça yaklaşılabilecek bir pazar, bir güç haline geldi. Bizim gibi bir devletle de işbirliği yapması çok normal. Bu hediyenin seçilmesinin nedeni de çok belli. Hediye Johnson’un ticaret anlaşması vurgusuyla doğrudan ilgili. İki ülke arasındaki güçlü ticaret ilişkilerini vurgulayan bir hediye” dedi.

Tarihçi Prof. Dr. Erhan Afyoncu da mektubun seçilmesinin mutlaka bir nedeni olduğunu belirterek, “Her iki ülke arasında artırılmak istenen ticari ilişkilerin vurgulandığı bir hediye. Hediyeyle verilmek istenen mesaj bu. İçerik itibariyle ticarete vurgu yapılan bir hediye gibi görünüyor” diye konuştu.

SpaceX "acil durum kaçış sistemi"ni başarıyla test ettiAmerikan roket ve uzay mekiği üreticisi SpaceX'te, acil durumlarda astronotların güvenli bir şekilde görev iptali yapabilmelerine olanak sağlayacak kaçış sisteminin testi başarıyla sonuçlandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber