13.10.2017 12:04 | Son Güncelleme:

Son dakika: ABD Adana konsolosluğu tercümanı Hamza Uluçay hakkında flaş karar

Mardin'de tutuklu yargılanan ABD Adana konsolosluğu tercümanı Hamza Uluçay'ın davasında tahliye çıkmadı.

ABD'nin Adana Konsolosluğunda politik işler danışmanı ve  tercüman olarak görev yapan ve hakkında, "silahlı terör örgütüne üye olmak"  suçundan 15 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açılan Hamza Uluçay'ın   yargılanmasına devam edildi.

Mardin 3. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmaya, Uluçay, tutuklu  bulunduğu cezaevinden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi'yle (SEGBİS) katılırken,  aynı dosyada tutuksuz yargılanan Mardin Barosuna kayıtlı avukat Hüseyin Cangir  duruşmaya gelmedi.

Savunmasında üzerine isnat edilen suçlamaları reddeden Uluçay, terör  örgütü FETÖ ve PKK ile bağlantısının olmadığını ileri sürdü.

"BU 1 DOLARLARI ESNAFTAN ALDIM"

Uluçay, üzerinde ve evinde bulunan 1 dolarlarla ilgili şöyle dedi:

"37 yıldır ABD Adana Konsolosluğunda görev yapıyorum. Konsolosluk  kenar bir mahallede yer alıyor. Konsolosluğa gelen ABD'li vatandaşlara yemek  söylüyoruz. Bazen onların parası yetmeyince biz tamamlıyorduk. Esnaf da bazen  para üstü olarak 1 dolar veriyordu.  Onu alıp eve götürüp bir kutuya falan  atmışım. Bu 1 dolarların benim için özel bir anlamı yok. FETÖ ile  ilişkilendirilmem gücüme ve vicdanıma dokunuyor."

İddianamede yer alan PKK/KCK terör örgütünün Suriye'deki uzantısı  PYD/YPG içerisinde faaliyet yürüten teröristlerin çatışmalarda uzuv kaybı ve  kalıcı sakatlığı gibi durumlarda tedavi edilmeleri için Suriye'nin Kamışlı  ilçesinde protez merkezi kurulması çalışmasında yer almadığını öne süren Uluçay,  sadece merkezin açılışına katıldığını belirtti.

Cumhuriyet savcısı mütalaasında, sanık Uluçay'ın üzerine isnat edilen  suçun vasıf ve mahiyeti, mevcut delil durumu, delilleri karartma ile kaçma  şüphesini gerekçe göstererek, tutukluluk halinin devamı yönünde görüş bildirdi.

Uluçay'ın avukatı da müvekkilinin delilleri karartma ve kaçma  şüphesinin bulunmadığını iddia ederek, tahliye talebinde bulundu.

Talebi değerlendiren mahkeme, Uluçay'ın tutukluluk halinin devamına  karar vererek, duruşmayı erteledi.

İDDİANAMEDEN

İddianamede, 22 Şubat'ta Mardin İl Emniyet Müdürlüğüne, ABD Adana  Konsolosluğunda çalışan Uluçay ve Kızıltepe ilçesinde avukat Cangir hakkında  Nusaybin ilçesinde güvenlik güçlerince yapılan operasyonları provoke etmek ve  köylerdeki vatandaşları sokağa dökmek için çalıştıkları ve terör örgütü PKK ile  bağlantılı oldukları yönünde ihbar yapıldığı bildirildi.

Uluçay'ın PKK/KCK terör örgütünün Suriye'deki uzantısı PYD/YPG  içerisinde faaliyet yürüten örgüt mensuplarının çatışmalarda uzuv kaybı ve kalıcı  sakatlığı gibi durumlarda tedavi edilmeleri için Suriye'nin Kamışlı bölgesine  protez merkezi kurulması çalışmasında yer aldığı belirtilen iddianamede, avukat  Cangir'in ise PKK/KCK adına faaliyetlerde bulunduğu kaydedildi.

Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY)  yönelik operasyonlarda elde edilen FETÖ mensuplarınca ABD'den gönderilen 1  dolarların anımsatıldığı iddianamede, Uluçay'ın evinde yapılan aramada 21 adet 1  dolar ele geçirildiği ifade edildi.

Nusaybin ilçesinde 16 Şubat'ta örgüt mensuplarına yönelik operasyonda,  6 teröristin etkisiz hale getirildiği ve çok sayıda örgütsel dökümana ulaşıldığı  anımsatılan iddianamede, sanıkların çatışma bölgesinde yer alan delillerin  devletin eline geçmesini önlemek için terör örgütü PKK'ya müzahir kesimlerin  çatışma bölgesine intikalini sağladıkları, operasyonlara engel olmaya  çalıştıkları, güvenlik güçlerinin de bu duruma müsade etmediği belirtildi.

İSTENİLEN CEZA

İddianamede, Hamza Uluçay ve avukat Cangir hakkında "silahlı terör  örgütüne üye olmak" suçundan 7,5 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası isteniyor.

Adana Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekipleri 23 Şubat'ta  Uluçay'ın adresine operasyon düzenlemiş, şüpheli, adresinde ulaşılamaması üzerine  görev yaptığı konsolosluk binasından çıktığı sırada gözaltına alınmıştı.

Konsoloslukta tercüman olarak görev yaptığı belirlenen Uluçay'ın,  terör örgütü PKK'nın sözde üst düzey sorumlusu "Behzat" kod adlı teröristin  Mardin'de etkisiz hale getirilmesinin ardından bölgeye giderek halkı kışkırtmaya  yönelik provokatif girişimlerde bulunduğu iddia edilmiş, şüphelinin evinde  yapılan aramada 21 adet "B, C, D, F, G, K, L" serisi 1 dolar ele geçirilmişti.

Savcılıktaki sorgusunun ardından tutuklama talebiyle mahkemeye sevk  edilen Uluçay, adli kontrol kararıyla serbest bırakılmış, daha sonra savcılığın  itirazı üzerine yeniden gözaltına alınarak tutuklanmıştı.

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0