15.11.2017 08:35 | Son Güncelleme:
milliyet.com.tr

Son dakika... Zimbabve'de tanklar başkentte yolları kapattı! Mugabe gözaltında

Afrika ülkesi Zimbabve'de bu sabah askerler hükümet binası, meclis ve yüksek mahkemeye giden yolları kesti. Saatler sonra Cumhurbaşkanı Mugabe'nin gözaltına alındığı duyuruldu. AP'nin servis ettiği son fotoğraflarda, silahlı askerlerin yollarda sivillerin üstünü aradığı görülüyor.

Ülkedeki çalkantının zirveye çıkması üzerine halk banka şubelerine koşup para çekmeye başladı. Banka şubeleri ve ATM'ler önünde kuyruklar var.

Afrika'nın güneyinde yer alan Zimbabve'de dün akşamüstü başlayan askeri hareketlilik, iktidar değişimiyle sonuçlandı. Gelen son dakika haberlerine göre, bu sabah zırhlı araçların başkent Harare'de meclis, hükümet binaları ve yüksek mahkemeye giden yolları kapattı.

Son olarak iktidar partisi Zanu-PF, kurucuları olan 93 yaşındaki Cumhurbaşkanı Robert Mugabe'nin kansız bir şekilde gözaltına alındığını Twitter hesabından duyurdu. Hafta başında askeri baskıya boyun eğmeyeceğini duyuran iktidar partisi Zanu-PF, şimdi ise Devlet Başkanı Mugabe veya eşi Grace Mugabe'nin "Zimbabve'nin veya partinin sahibi olmadığını" ifade etti. Grace Mugabe, "yaşlı kocasından menfaat sağlayan biri" olarak resmedildi.

Mugabe yerine onun görevden aldığı Cumhurbaşkanı Yardımcısı Emmerson Mnangagwa'yı artık lider olarak gördüklerini belirten Zanu-PF, süreci darbe olarak değil, 'kansız bir geçiş süreci' olarak değerlendirdi. 

Ülkedeki çalkantının zirveye çıkması üzerine halk banka şubelerine koşup para çekmeye başladı. Banka şubeleri ve ATM'ler önünde kuyruklar var.

Gece geç saatlerde başkentte patlama sesleri duyuldu, caddelerde de askeri araçlar görülmeye başladı. Sabah saatlerinde ise tankların yolları kapattığı görüldü.

Televizyondan bildiri okudular!

Zimbave ordusu, devlet televizyonunu ele geçirdikten sonra bir açıklama yaptı, 'askeri darbe' haberlerini yalanladı.

Devlet televizyonu ZBC'de bir general tarafından okunan ordu bildirisinde, "Amacımız Cumhurbaşkanı Robert Mugabe'yi iktidardan indirmek değil, çevresindeki suç şebekesini çökertmek" denildi.

Mugabe'nin nerede olduğu bilinmiyor

Açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Mugabe ve ailesi güvende. Ancak Devlet Başkanı Mugabe ve eşi Grace Mugabe'nin nerede olduğu henüz bilinmiyor.

93 yaşındaki Cumhurbaşkanı Robert Mugabe'nin yerine geçecek yardımcısı Emmerson Mnangagwa'yı görevden alması, ülkeyi türbülansa soktu. Mnangagwa'nın ordu ile sıkı ilişkileri bulunuyor.

Maliye Bakanı gözaltında

Açıklamanın ardından ülkenin Maliye Bakanı Ignatius Chombo gözaltına alındı.

Muhalefetten demokrasiye dönüş çağrısı

Ülkedeki muhalefet partisi Demokratik Değişim Hareketi, ordu müdahalesinin ardından bir an önce barışçıl bir şekilde demokrasiye dönülmesi için çağrı yaptı.

ABD Büyükelçiliği kapatıldı

Zimbabve Büyükelçiliği'ni kapatan ABD, ülkedeki tüm vatandaşlarından evlerinden çıkmamalarını istedi.

Geçen hafta başlayan gerilimde Cumhurbaşkanı Mugabe'nin hamlesi karşısında Genelkurmay Başkanı Constantino Chiwenga askeri müdahale tehdidinde bulunmuştu.

Askeri baskıya boyun eğmeyeceğini duyuran iktidar partisi Zanu-PF, Genelkurmay Başkanı Chiwenga'yı 'vatana ihanet'le suçlamıştı.

Yaklaşık 40 yıldır birlikteler

Görevden alınan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Emmerson Mnangagwa, 1970'lerdeki bağımsızlık savaşında yer alan isimler arasında.

Üç yıl önce görevine başlayan Mnangagwa, 1980'den bu yana Mugabe'nin kabinesinde yer alıyor.

Zimbabve'de 2018’de seçimlerin yapılması planlanıyordu.

 

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0