09.03.2018 00:00 | Son Güncelleme:
AA

Son dakika: Tüm dünya bu haberi bekliyordu! Trump açıkladı...

ABD Başkanı Donald Trump, ithal çelik ve alüminyuma yönelik gümrük vergileri hakkında, Kanada ve Meksika dışındaki ülkelere yüzde 25 çeliğe, yüzde 10 da alüminyuma olmak üzere gümrük vergisi uygulaması yapılacağını açıkladı. Trump açıklamasında, "Bugün aldığımız kararlar (çelik ve alüminyuma gümrük vergisi) bir seçenek değil, ulusumuzun güvenliği için bir zorunluluktu" ifadelerine yer verdi.

ABD Başkanı Donald Trump, ithal çelik ve alüminyuma  sırasıyla yüzde 25 ve yüzde 10 oranlarında gümrük tarifesi uygulanması kararını imzaladı. 

Trump, tartışmalı gümrük vergisi kararı için Beyaz Saray'da düzenlenen  imza töreninde, "Bugün aldığımız kararlar, bir seçenek değil, ulusumuzun güvenliği için bir zorunluluktu." dedi.

ABD'nin çelik ve alüminyum endüstrilerinin uzun yıllardır diğer  ülkeler tarafından hedef alındığını kaydeden Trump, güçlü çelik ve alüminyum endüstrilerinin ulusal güvenlik için hayati önem taşıdığını vurguladı.

Trump, "Sonunda uzun süredir devam eden sorunu çözmek için adım  atıyoruz. Bugün ABD'nin ulusal güvenliğini korumak için ithal çelik ve alüminyuma gümrük vergileri getiriyorum. Sınırlarımıza gelen ithal çeliğe yüzde 25, alüminyuma yüzde 10 gümrük tarifesi uygulayacağız." ifadelerini kullandı.

Bununla birlikte, ABD'ye ticaret ve askeri alanlarda adil davranan  "gerçek dostlara" büyük esneklik gösterileceğini ifade eden Trump, söz konusu  tarifelerin en az 15 gün daha yürürlüğe girmeyeceğini bildirdi.

Trump, ABD'nin 9 ay süren soruşturma sonucunda çelik ve alüminyuma  getirmeye karar verdiği gümrük tarifelerini değiştirmeye ve kaldırmaya açık  olduğunu belirtirken, "ABD, spesifik ülkelerle, ürünlerinin artık ulusal  güvenliğimizi tehdit etmediği konusunda anlaşabilmek şartıyla gümrük tarifelerini  değiştirmeye ve kaldırmaya açık kalmayı sürdürecek." dedi.

ABD Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer'ı çelik ve alüminyuma yönelik  tarifelere yönelik alternatif arayan ülkelerle müzakere etmek için  görevlendirdiğini bildiren Trump, Kanada ve Meksika'ya süren NAFTA müzakereleri  nedeniyle şu an itibarıyla söz konusu vergilerden muaf tutulacağını bildirdi.

 

 

Bu habere ifade bırak
  • 3Mutluyum
  • 1Şaşkınım
  • 1Kararsızım
  • 9Kızgınım
  • 1Üzgünüm
Toplam Oy15