16.08.2017 14:58 | Son Güncelleme:
milliyet.com.tr

Son dakika... Trump'tan Kim Jong-un'a övgü

ABD Başkanı Donald Trump Guam ile ilgili aldığı karar için Kim Jong-un'a övgü yağdırdı. Trump, 'Kuzey Kore ve Kim jong-un oldukça akıllı bir karar verdi' dedi.

Kuzey Kore liderinin dün ABD askeri üssünün bulunduğu Guam'a gerçekleştireceği eylemi erteleme kararı iki ülke arasındaki sürekli artan gerilimi bir süreliğine durdurdu. 

ABD Başkanı Donald Trump, ABD'nin Pasifik Okyanusu'ndaki toprağı olan Guam Adası'na Kuzey Kore'nin bu ay düzenleyeceği nükleer füze denemesini erteleme kararını  övdü.

Trump, 'Kuzey Kore ve  Kim Jong-un'un bu kararı oldukça akıllı ve mantıklı' dedi.

ABD ile Kuzey Kore arasında artan nükleer gerilimde Kuzey Kore'den dün beklenmedik bir hamle gelmişti. Çin ve Güney Kore'nin sürekli taraflara sakin olmaları yönünde yaptığı çağrılara Kim Jong-un 'tamam' demiş, ve  bu ay içinde ABD'nin Pasifik Okyanusu'ndaki toprağı olan Guam'a nükleer füze fırlatma kararını 'şimdilik' ertelediklerini açıklamıştı.

Kuzey Kore resmi haber ajansınca yapılan açıklamada  Kim, füze denemesi için karar vermeden önce bir süre  muhataplarının hareketlerini izleyeceğini belirtti. 

Muhatap ülkelerin Kore  yarımadası ve civarındaki tehlikeli ve pervasız hareketlerini sürdürmesi halinde füze denemesinin yapılmasına onay vereceğinin altı çizildi.

Merkel: Yapabileceğim ne varsa yaparım

Kuzey Kore'nin nükleer faaliyetleriyle ilgili sıcak bir açıklama da Almanya'dan geldi.  Almanya Başbakanı Angela Merkel "Kuzey Kore için barış dolu bir sonuç adına yapabileceğim ne varsa yapacağım" dedi.

TRUMP KUZEY KORE'Yİ BÖYLE UYARMIŞTI

 

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0