24.04.2019 09:20 | Son Güncelleme:
milliyet.com.tr

Son dakika... Ülke şokta: Terör istihbaratı saklanmış!

En üst düzeydeki istihbarat yetkililerinin bilinçli olarak Sri Lanka'da en az 359 kişinin öldürüldüğü saldırılarla ilgili bilgileri sakladığı bildirildi.

Reuters haber ajansının Sri Lankalı bakana dayandırdığı habere göre, ülkede Pazar günü düzenlenen ve en az 359 kişinin öldürüldüğü saldırılar bilerek engellenmedi.

Ülkesinin parlamentosuna konuşan Bakan Lakshman Kiriella, en üst düzeydeki istihbarat yetkililerinin bilinçli olarak saldırılarla ilgili bilgileri sakladığını öne sürdü.

"Bilgi oradaydı, ancak en üst düzey yetkililer gerekli girişimlerde bulunmadı" diyen Kiriella, 4 Nisan'da Hindistan'ın kendilerine istihbarat verdiğini de teyit etti.

Kalkınma Bakanı Sarath Fonseka da, saldırıların 7-8 yıldır planlandığını söyledi.  

"Saldırı planları sürüyor"

ABD'nin Sri Lanka'daki diplomatik temsilcisi Alaina Teplitz, ülkedeki saldırı planlarının sürdüğünü iddia etti. Kendilerinin saldırıdan önce bilgi sahibi olmadıklarını da bugün başkent Colombo'da gazetecilere söyledi. 

FBI yetkilileri Sri Lanka'da

ABD Federal Soruşturma Bürosu (FBI) yetkililerinin,  Paskalya ayini sırasında kilise ve oteller dahil 8 noktayı hedef alan bombalı  terör saldırılarının soruşturulmasına yardım amacıyla Sri Lanka'da bulunduğu  kaydedildi. 

ABD'nin Kolombo Büyükelçiliği, ABD Başkanı Donald Trump'ın destek sözü  çerçevesinde saldırıları soruşturmaya yardım için FBI yetkililerinin Sri Lanka'ya  geldiğini duyurdu. Elçilikten konuyla ilgili ayrıntılı bilgi verilmedi.

Ülkede Hristiyanlar için kutsal Paskalya ayini sırasında  Kochchikade'deki St. Anthony's, Katana'daki St. Sebastian ve Batticaloa'daki  Meryem Ana kiliseleri ile başkent Kolombo'daki beş yıldızlı Shangri-La, Cinnamon  Grand ve Kingsbury otellerine bombalı saldırılar düzenlenmişti.

Bu saldırıların ardından başkent Kolombo'nun banliyöleri Dehiwala'daki  konukevi yakınında ve Dematogo'da da üst geçit yakınında patlamalar olmuştu.

Saldırılarda 359 kişi hayatını kaybetti, 500'den fazla kişi yaralandı.  Saldırılarla bağlantılı gözaltındaki şüpheli sayısının 58'e yükseldiği açıklandı.

Bombalı saldırıları terör örgütü DEAŞ üstlenmişti.

Bu habere ifade bırak
  • 7Mutluyum
  • 1Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 9Kızgınım
  • 1Üzgünüm
Toplam Oy18